Z czego składa się fotowoltaika i jak zdobyć elementy do jej budowy?

Fotowoltaika – zrodlo taniej i ekologicznej energii
Fotowoltaika – źródło taniej i ekologicznej energii
16 września, 2020
5 najczęściej powtarzających się pytań o panele słoneczne
19 września, 2020

Fotowoltaika w ostatnich latach nieustannie zyskuje na popularności. Ogromny postęp technologiczny w połączeniu z dostępem do różnego rodzaju dotacji i dofinansowań do instalacji PV sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w tę metodę produkcji energii elektrycznej. Zastanawiasz się, jak wygląda działanie instalacji fotowoltaicznej oraz jakie komponenty są niezbędne do jej działania? Wyjaśniamy.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, która wykorzystuje energię słoneczną do wytworzenia energii elektrycznej. Powstający w ten sposób prąd ma parametry takie same jak ten płynący z sieci energetycznej. Różnica polega jednak na tym, że jest wytwarzany z odnawialnych źródeł energii, a jego produkcja nie pociąga za sobą kosztów.

Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna pozwala zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku tak, aby zmniejszyć rachunki za prąd z sieci nawet o ponad 80%. System pracuje bezobsługowo, a jego żywotność jest szacowana na ok. 25 lat lub dłużej. Zwrotu z początkowej inwestycji, zwłaszcza przy wykorzystaniu dotacji i ulg, można się spodziewać nawet już po kilku latach. Właśnie dlatego montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zyskać dużą niezależność energetyczną, i to w sposób przyjazny środowisku naturalnemu.

Jakie są składniki systemu fotowoltaicznego?

Z czego składa się instalacja PV? Dwoma fundamentalnymi elementami systemu są panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Do tego należy dodać akcesoria instalacyjne – w tym systemy mocowań, przewody, a także zabezpieczenia elektryczne oraz dodatkowe akcesoria. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Panele fotowoltaiczne

Obecność paneli fotowoltaicznych na zadaszeniu budynku to dobry sygnał mówiący o tym, że działa tam system PV. Montowane właśnie na dachu, bądź na specjalnej konstrukcji na gruncie, są sercem systemu.

Panele słoneczne powstają z krzemu. Fotony światła słonecznego padają na płytkę z tego materiału i zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które generuje prąd stały. Moduły PV działają w ciągu dnia i na bieżąco produkują energię.

Na rynku można znaleźć różnorodne wersje paneli – najpopularniejsze to moduły:

  • monokrystaliczne, w których moduły powstają z jednego, dużego kryształu krzemu, powstającego w zaawansowanym procesie technologicznym. Są najdroższe ze wszystkich, ale zarazem wykazują największą wydajność;
  • polikrystaliczne – są nieco tańsze od omówionych powyżej, ale też mają mniejszą sprawność, na poziomie 16-18%,
  • amorficzne – mają charakterystyczny, brązowy kolor i są określane panelami cienkowarstwowymi. Mają najniższą sprawność, ale najlepiej radzą sobie ze zmianami temperatury.

Inwerter

Jest określany również mianem falownika. To urządzenie, do którego trafia energia wytworzona z promieniowania słonecznego przez PV. Tutaj prąd DC, czyli stały, jest przekształcany w zmienny – AC. Jego zadaniem jest też monitorowanie pracy paneli, a także optymalizacja ich mocy. To również falownik jest elementem podłączonym bezpośrednio do dwukierunkowego licznika prądu zamontowanego przez zakład energetyczny – obecność tego drugiego pozwala na wysyłanie nadwyżek energii do magazynu w sieci.

System mocowania

To specjalne stelaże powstałe z solidnego metalu, na których umieszcza się panele na dachach bądź na gruncie. Ich konstrukcja musi być wysoce wytrzymała na obciążenia mechaniczne, a także podmuchy wiatru oraz działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy duże amplitudy temperatur. To konieczne, ponieważ od ich stabilności zależy bezpieczeństwo samych ogniw fotowoltaicznych.

Zabezpieczenia elektryczne

Kluczowe to ograniczniki przepięć oraz wyłączniki nadprądowe, które są montowane zarówno po stronie AC, jak i DC. Ich obecność ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia groźnego przepięcia, a co za tym idzie – uszkodzenia instalacji.

Dodatkowe akcesoria

Aby stworzyć w pełni działającą instalację fotowoltaiczną, potrzebne są również odpowiednie przewody, które połączą ze sobą urządzenia, oraz odpowiednio dobrane konektory. Ponadto przydatne mogą być:

  • optymalizator – urządzenie, które pozwala kontrolować moc, z jaką pracuje cały system, gdy część ogniw zostaje zacieniona,
  • system monitorowania PV – kontrolujący efektywność pracy fotowoltaiki w domu, a także czuwający nad bezpieczeństwem instalacji.

Gdzie wyposażyć się w urządzenia i akcesoria do fotowoltaiki?

Od jakości każdego z komponentów instalacji PV zależy efektywność o bezpieczeństwa działania systemu. Dlatego warto dokonać ich zakupu w sprawdzonym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z hurtownią fotowoltaiczną. Cenione przez ekspertów punkty dystrybucyjne, np. hurtownia Muno, zapewniają dostęp do wysokiej jakości paneli słonecznych, inwerterów i wszystkich innych akcesoriów niezbędnych do stworzenia kompletnego systemu.

Zamówienie można skompletować w jednym miejscu, korzystając również z porad fachowców oraz ze sprawnej dostawy. Dlatego na zakupy w takich placówkach decydują się eksperci.