Panele fotowoltaiczne goszczą na coraz większej liczbie dachów w Polsce. Nie ma się czemu dziwić – energia z fotowoltaiki jest produkowana i zużywana z pierwszeństwem wobec tej z sieci, ekologiczna, a przede wszystkim darmowa. Dowiedz się, czym dokładnie jest fotowoltaika i jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w przydomową elektrownię słoneczną.
Fotowoltaika to nowoczesna technologia wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jak to działa w praktyce? Na dachu budynku (lub na gruncie) są montowane specjalne moduły. Ich zadaniem jest pobieranie energii płynącej ze słońca w ciągu dnia. Następnie trafia ona do falownika, gdzie jest przekształcana w prąd o dokładnie takich samych parametrach jak te wyróżniające energię dostarczaną z zakładu. To genialne w swojej prostocie rozwiązanie sprawia, że można produkować darmowy prąd na własne potrzeby, uniezależniając się w bardzo dużym stopniu od podwyżek cen prądu od zewnętrznego dostawcy.
Fotowoltaika działa w oparciu o OZE, czyli o odnawialne źródła energii, a dokładniej – na energię słoneczną. Użytkowanie instalacji PV nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków dla środowiska naturalnego – promieniowanie słoneczne to niemal niewyczerpywalne źródło energii. Jego eksploatacja nie wywołuje zmniejszania się zasobów tego „paliwa”.
Poza tym przy przetwarzaniu promieniowania na prąd nie zachodzą procesy spalania, co oznacza, że fotowoltaika nie powoduje emisji szkodliwych związków do środowiska naturalnego. Dlatego można bez wahania powiedzieć, że to przyjazne dla środowiska rozwiązanie.
Prąd z instalacji fotowoltaicznej ma dokładnie takie same parametry jak energia przesyłana z sieci. Dlatego przy jego pomocy można zasilić właściwie wszystkie urządzenia i instalacje, bez wyjątków. Warto wiedzieć, że korzystanie z fotowoltaiki nie powoduje „odcięcia” prądu z zakładu energetycznego. Nadal możesz z niej korzystać. Jest przydatna np. w nocy, kiedy panele nie produkują energii. Nie trzeba się więc obawiać, że w którymś momencie zabraknie zasilania dla komputera, telewizora, lodówki czy ogrzewania.
Kiedy decydujesz się na fotowoltaikę w systemie on-grid, jak zdecydowana większość osób, nadal pozostajesz podpięty do sieci energetycznej. Różnica polega na tym, że z Twoją instalacją jest połączony licznik dwukierunkowy, który pozwala nie tyko na pobieranie prądu z sieci, ale także jego wysyłanie. Operator nadal obsługuje Twoje przyłącze, a jeśli instalacja danego dnia wytworzyła zbyt małą ilość energii w stosunku do bieżącego zużycia, wówczas możesz ją „dobrać” z zakładu. Co jednak, kiedy powstaną nadwyżki? Wbrew pozorom, to wcale nietrudne do osiągnięcia!
Do pojawienia się nadwyżki może dojść przede wszystkim w długie, letnie i słoneczne dni. Wówczas instalacja o prawidłowo dobranej mocy wytwarza więcej prądu niż jesteś w stanie zużyć. Dla Ciebie nie oznacza to jednak strat! Jeśli jesteś właścicielem mikroinstalacji, a więc takiej o mocy do 50 kWp (a taka wielkość dotyczy właściwie każdego domu czy małego gospodarstwa domowego), zgodnie z ustawą o OZE, zakład energetyczny ma obowiązek magazynować nadwyżki energii, które wyprodukujesz.
Każdy posiadacz mikroinstalacji to prosument – to oznacza, że nie masz nie tylko możliwość zakupu energii, ale również jej „sprzedaży” do zakładu. Nie dochodzi jednak do typowej sprzedaży – na mocy ustawy zakład energetyczny:
Nadwyżkę możesz więc wykorzystać np. w okresie, gdy zużycie prądu w domu jest wyższe – choćby zimą, kiedy jest on potrzebny do zasilania ogrzewania.
Gwarancja magazynowania energii przez operatora to kolejna zaleta instalacji PV, która zwiększa Twoje korzyści i ogranicza wydatki.
Wniosek? Prosument zyskuje więcej – pod warunkiem, że jego instalacja została dobrana do jego potrzeb, co oznacza, że daje możliwość produkcji optymalnej ilości prądu i wyróżnia się wysoką jakością.
Chcesz wiedzieć, jakie ogniwa będą Ci potrzebne i kiedy możesz liczyć na zwrot z inwestycji? Koszty i zyski poznasz dzięki wycenie, jaką przygotują dla Ciebie specjaliści, np. z Erato Energy. Wystarczy kontakt, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje.