5 najczęściej powtarzających się pytań o panele słoneczne

Magical Spin Möchten sie Noch Mehr?
19 września, 2020
5 wad i zalet energii slonecznej i fotowoltaiki
5 wad i zalet energii słonecznej i fotowoltaiki
21 września, 2020

Fotowoltaika, odnawialne źródła energii czy panele słoneczne wzbudzają czasem wiele pytań i nieścisłości. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te 5 najczęściej powtarzających się pytań o ogniwach słonecznych. 

Czy są tylko chińskie panele?

Chiny są światowym liderem pod względem liczby produkowanych paneli. Rok 2018 był piątką największych światowych producentów z Chin, a chińskie firmy łącznie odpowiadały za około dwie trzecie światowej produkcji. To powiedziawszy, panele słoneczne są produkowane w wielu miejscach na świecie i istnieją fabryki w wielu krajach europejskich.

Czy metale są wystarczające do globalnej ekspansji ogniw słonecznych?

Istnieją ogniwa słoneczne zbudowane z niezwykłych metali, takich jak ind i tellur. Jednak ten typ ogniw słonecznych ma niewielki udział w światowym rynku ogniw słonecznych; 95% światowej sprzedaży ogniw słonecznych to ogniwa słoneczne na bazie krzemu. A krzem jest drugą najpowszechniejszą substancją w skorupie ziemskiej (krzem można na przykład wydobywać ze zwykłego piasku). Jedynym metalem używanym w zwykłych panelach słonecznych, który jest do pewnego stopnia ograniczony, jest srebro, które służy do przenoszenia elektronów w ogniwie słonecznym. Jednak w ciągu dziesięciu lat ilość srebra przypadająca na ogniwo słoneczne spadła o prawie 75% (podczas gdy ogniwa słoneczne stały się bardziej wydajne), a w ciągu następnych dziesięciu lat prognozowane jest kolejne zmniejszenie o połowę .

Czy dzisiejsza technologia nie będzie wkrótce przedawniona?

Fakt, że mogło to być kilka lat temu, że w naszym sąsiedztwie pojawił się pierwszy system fotowoltaiczny, łatwo stwarza wrażenie, że technologia fotowoltaiczna jest zupełnie nowa. Ale obecna wersja krzemowych ogniw słonecznych istnieje w zasadzie od lat 60-tych! Od tego czasu ogniwa słoneczne stają się coraz bardziej wydajne, a w latach 2008-2012 ceny wzrosły o prawie 90%, kiedy uruchomiono duże fabryki, głównie w Chinach. Obecnie ogniwa słoneczne to „wielki biznes” i na całym świecie są tysiące inżynierów, którzy są w pełni skoncentrowani na zwiększaniu wydajności i obniżaniu cen. Jednak rozwój jest stopniowy , a wiele istniejących baniek technologicznych wiąże się z dalszym rozwojem obecnej technologii.

Ile ogniw słonecznych jest potrzebnych do napędzania samochodu elektrycznego na energię słoneczną?

Czy jest coś fajniejszego, co możesz zrobić ze słońcem niż ładowanie samochodu elektrycznego? Faktem jest, że około 3000 kWh energii słonecznej – czyli tyle, ile 10 paneli słonecznych w dobrej lokalizacji może wyprodukować w ciągu jednego roku – wystarczy, aby zasilić samochód elektryczny o średnim rocznym przejechaniu 15 000 km.

Dlaczego zwykłe panele słoneczne mają tak niską wydajność?

Przetwarzanie 18-20% energii słonecznej na elektryczność, którą można produkować na dużą skalę w fabryce, gdzie energia w postaci światła słonecznego jest darmowa i która może wytwarzać energię elektryczną w dowolnym miejscu, nie brzmi źle. Jest to również dość nieporównywalny rozwój z około 12%, jakie miały zwykłe panele słoneczne dziesięć lat temu. Teoretycznie najwyższa możliwa wydajność krzemowych ogniw słonecznych nie jest tak daleko, bo wynosi nieco ponad 30% . Wydajności powyżej są ograniczone (przede wszystkim) przez fakt, że światło słoneczne zawiera wiele różnych długości fal, a ogniwo słoneczne z określonego materiału może wykorzystywać tylko ograniczoną część światła.