5 wad i zalet energii słonecznej i fotowoltaiki

5 najczęściej powtarzających się pytań o panele słoneczne
19 września, 2020
Gdzie mozna kupic panele fotowoltaiczne po dobrej cenie
Gdzie można kupić panele fotowoltaiczne po dobrej cenie?
21 września, 2020

Jak dobra jest energia słoneczna ? Jak wszystko inne, energia słoneczna ma swoje dobre i gorsze strony. Energia słoneczna jest jednym z najlepszych źródeł energii, jakie mamy na naszej planecie. Ten przewodnik będzie przydatny, jeśli planujesz być nieco bardziej przyjazny dla środowiska i rozważasz inwestycję w energię słoneczną.

Zalety energii słonecznej

1. Energia, nawet gdy jest pochmurno

Dzięki panelom słonecznym generujesz energię elektryczną z energii słonecznej. Panele słoneczne mogą wytwarzać energię elektryczną nawet w pochmurne dni, więc nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego. Panele słoneczne wykorzystują energię słoneczną, a nie energię cieplną.
Działa to tak, jakby falownik zamieniał energię na 230 V AC. Falownik jest podłączony do zwykłej centrali wymiany w domu, dzięki czemu energia elektryczna może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Jeśli produkujesz więcej energii niż zużywasz, jest ona eksportowana z powrotem do sieci i zamiast tego może być używana w nocy lub w sytuacjach, gdy zużywasz więcej energii niż generujesz.

2. Bezobsługowość

Panele słoneczne prawie nie wymagają konserwacji.  Gwarancja mocy paneli wynosi zwykle 25 lat, a na falownik od 5 do 10 lat.
Należy podkreślić, że system należy sprawdzać co 4-7 lat. Zaleca się również, aby zapytać instalatora o specjalne wymagania konserwacyjne dla konkretnego systemu.

3. Ekologia

Oprócz oszczędzania energii dzięki układowi słonecznemu, stajesz się dobrym przyjacielem środowiska i zmniejszasz swój negatywny wpływ na środowisko. Energia słoneczna nie emituje dwutlenku węgla ani innych emisji, które mają wpływ na atmosferę. Prawie żadne toksyny nie są uwalniane do środowiska, gdy wykorzystujemy energię słoneczną do zaspokojenia naszych potrzeb energetycznych.

Instalacja i produkcja systemów słonecznych z pewnością wiąże się z pewnymi emisjami, ale mają one znacznie mniejsze znaczenie niż inne alternatywy dostępne w sektorze energetycznym.

4. Własna produkcja energii elektrycznej

Wybierając i wdrażając energię słoneczną, generujesz własną energię elektryczną. Oznacza to, że spodziewane rosnące ceny energii elektrycznej nie wpłyną na Ciebie.
Zimą, kiedy promieniowanie słoneczne – czy też izolacja, jak to się nazywa – jest niższe, tylko jedna siódma energii, którą można wyprodukować w letni dzień, jest wytwarzana dziennie, co oznacza, że ​​trzeba wtedy kupować energię elektryczną z publicznej sieci energetycznej.

5. Zwiększa wartość twojego domu

Energia słoneczna jest uważana za ulepszenie Twojego domu i może zwiększyć ogólną wartość Twojego domu. To sprawia, że ​​jest bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców, jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą domu w przyszłości. Dodając panele słoneczne, zwiększasz standard swojej nieruchomości w zakresie zużycia energii.

Wady energii słonecznej

1. Produkcja energii elektrycznej zimą

Jeśli chodzi o produkcję energii z energii słonecznej, istnieje duża różnica między latem a zimą. Latem wytwarzane jest do siedmiu razy więcej energii w porównaniu z zimą.
Z tego powodu często łączy się system ogrzewania słonecznego z innymi rodzajami dostarczania ciepła, takimi jak pompy ciepła, pelety lub kotły na drewno. Jednak ogniwa słoneczne są bardziej wydajne zimą, ponieważ więcej energii można wydobyć z promieniowania słonecznego, gdy ogniwa słoneczne są zimne.

2. Zachmurzenie

Aby energia słoneczna działała optymalnie, słońce musi świecić. Jednak pochmurna pogoda generuje pewną ilość energii słonecznej, ale najskuteczniejsza jest czysta energia słoneczna. Ale jak wcześniej wspomniano, panele słoneczne działają w każdych warunkach, ale nie optymalnie i mogą być następnie uzupełnione alternatywnym źródłem ciepła. Istnieje wiele różnych projektów i konstrukcji rozwiązań, które można łączyć z ciepłem słonecznym w celu przyjaznego dla środowiska odzyskiwania energii. Dlatego pochmurne dni mogą być niekorzystne dla energii słonecznej.

3. Wysoki koszt jednorazowy

Dla gospodarstwa domowego zainstalowanie ogrzewania słonecznego oznacza duży jednorazowy koszt, nawet jeśli istnieje możliwość odliczenia od podatku. Początkowy koszt i spłata jest długa ale potem masz darmowe źródło energii do domu. Kupując energię słoneczną, należy wziąć pod uwagę koszt początkowy, ponieważ masz możliwość zakupu ogniw słonecznych wyższej jakości. Wysoka jakość oznacza mniejsze koszty napraw i konserwacji, a także żywotność do 30 lat.

4. Kosztowne pozyskiwanie zielonej energii

Najczęstszym i istotnym ograniczeniem stosowania ogniw słonecznych jest to, że metoda ta jest jedną z najdroższych form pozyskiwania zielonej energii. Jednak ten problem można nieco złagodzić, składając wniosek o odliczenie kosztów pracy podczas instalacji.

5. Wrażliwość na cień

Należy pamiętać, że ogniwa słoneczne nie powinny być przysłonięte. Kiedy używasz światła do wytwarzania energii elektrycznej, na pobór energii wpływa na przykład cień drzew lub anten. Zdolność absorpcyjna ogniw słonecznych jest zatem ograniczona, ponieważ ogniwa słoneczne wykorzystują światło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej.

Zacieniona część traci zdolność do wytwarzania energii elektrycznej. W nowoczesnych panelach często występują diody obejściowe, które zmniejszają ten problem. Jednak najbardziej elastyczną opcją jest umieszczenie paneli słonecznych na dachu, który zwykle jest stosunkowo wolny od cienia.