O ekologii na przestrzeni ostatnich lat zrobiło się bardzo głośno. Coraz więcej osób w swoich codziennych działaniach ma na uwadze dobro środowiska i podejmuje działania, które mają na celu zapobiec jego degradacji. Jednak jak dokładnie należy rozumieć termin ekologia? Czym zajmuje się ta dziedzina biologii? W naszym artykule odpowiemy na te i inne pytania, aby jak najlepiej przybliżyć temat ekologii.
Na początku przybliżmy pojęcie ekologii. Otóż jest to nauka, która zajmuje się strukturą i funkcjonowaniem ekosystemów. Jako ekosystem rozumiemy układ ekologiczny, obejmujący skład gatunkowy, liczebność, biomasę i sposób rozmieszczenia organizmów, jak też warunki klimatyczne i glebowe. Najogólniej pojęcie ekologii sprowadza się opisywania zależności między wybranymi gatunkami organizmów żywych a środowiskiem w jakim żyją oraz badaniem zjawisk zachodzących pomiędzy poszczególnymi organizmami żywymi. Sam termin ekologia rozwinął się w XIX wieku, a celem było zbadanie i opisanie zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych oddziaływań między człowiekiem a biosferą, w której funkcjonuje.
Jak potocznie rozumiana jest definicja ekologii? Na co dzień o ekologii mówimy mniej precyzyjnie i bardziej postrzegamy ją jako naukę o ochronie środowiska, filozofię ekologiczną, działalność społeczną mającą na uwadze aspekty ochrony przyrody. Przedrostek eko-, jak i samo pojęcie „ekologiczny”, najczęściej rozumiemy po prostu jako nieszkodzące środowisku. Utożsamianie tych dwóch pojęć z naukowego punktu widzenia nie jest zatem prawidłowe, jednakże na tyle mocno osadziło się ono w języku potocznym, że warto znać oba te znaczenia.
Wracając jednak do ekologii, jako pojęcia biologicznego, to dzielimy ją na poszczególne dziedziny, które badają i opisują różnego typu zjawiska.
BIOCENOZA – termin oznacza kilka populacji różnych gatunków, mieszkających na określonym terenie i oddziałujących na siebie.
BIOM – pod pojęciem tym rozumiemy wyróżniający się teren, na którym żyją specyficzne gatunki zwierząt oraz charakterystyczna roślinność (np. sawanna, pustynia).
EKOSYSTEM – składają się na niego organizmy żywe oraz całe ich otoczenie (np. gleba, roślinność).
HOMEOSTAZA – pojęcie oznacza równowagę w środowisku między zachodzącymi procesami.
KOMENSALIZM – oznacza symbiozę pomiędzy przynajmniej dwoma gatunkami, przynosząc jednemu z nich korzyści, ale bez szkody dla drugiego.
KONKURENCJA – termin oznacza współzawodnictwo wewnątrz- lub międzygatunkowe, wynikające z podobnych wymagań organizmów i konieczności rywalizacji o dany teren.
PASOŻYTNICTWO – jest to współżycie dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści z drugiego: pasożyt od żywiciela (gospodarza).
POPULACJA – nazywa się nią grupy osobników, które reprezentują ten sam gatunek, żyją na danym terenie w tym samym czasie i wywierają na siebie wpływ.
PROTOKOOPERACJA – słowo oznacza szczególny rodzaj symbiozy, w której dwa gatunki okresowo współżyją razem, odnosząc przy tym korzyści, ale są zdolne do życia także bez siebie.
SIEDLISKO – teren, na którym rozwija się populacja określonego gatunku zwierząt lub roślin.
STENOBIONTY – gatunki, które mają znikomy zakres tolerancji na zmianę warunków, przez co występują tylko na terenach, gdzie dostępne są specyficzne warunki do życia.
UPCYCLING
DOWNCYCLING
Ekologia to nauka, ale zarazem sposób działania, który ma na celu dążenie do ochrony środowiska. Pro ekologiczne ruchy są obecnie bardzo popularne, ale w skali globalnej wciąż wydają się niedostateczne. Prowadzonych jest wiele badań i publikowane są liczne prace, które ukazują realne problemy w świecie przyrody. Jak wygląda sytuacja ekologii w Polsce i które problemy są szczególnie istotne?
Ważnym dniem dla ekologów, jak i dla wszystkich osób, którym zależy na trosce o środowisko, jest Dzień Ziemi (Earth Day). Obchodzimy go corocznie w dniu 22 kwietnia i jest on uznawany za największe ekologiczne święto świata. Celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie i uświadomienie politykom oraz obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Jak obchodzony jest dzień ekologii? W szkołach zwykle organizowane są apele i akcje sprzątania terenów zielonych. Nierzadko dzieję się także wydarzenia na większą skalę – konkursy, projekcje filmowe, bloki reklamowe, akcje sadzenia drzewek, festyny. Każda forma jest dobra, jeśli przyczynia się do rozwoju nauki o funkcjonowaniu środowiska i wspiera różne inicjatywy pro ekologiczne.