Dzień psa, czyli święto miłości do czworonożnych przyjaciół.

CashWin Casino-Rezension
30 lipca, 2020
Park narodowy ujscie warty
Park Narodowy Ujście Warty – popularna ścieżka przyrodnicza
7 sierpnia, 2020

Dzień psa można uznać za stosunkowo nową inicjatywę, ustanowioną w 2007 roku. Święto ukochanych pupili przypada na dzień 1 lipca. Można usłyszeć również nazwę „Światowy Dzień Psa”, jednak nie jest ona odpowiednia, gdyż okoliczność nie posiada charakteru międzynarodowego. Rocznica czworonogów powstała dzięki inicjatywie czasopisma „Przyjaciel pies”. 

Skąd pomysł na Dzień Psa?

Jak wyżej zostało wspomniane, to właśnie polskie czasopismo upomniało się o ustanowienie święta dla psów. Okoliczność ta wypada co roku 1 lipca, nie bez powodu. Taka data została wybrana ze względu, iż właśnie latem najwięcej czworonogów trafia do schronisk. Dzieje się tak, ponieważ niezaangażowani i często nieodpowiedzialni opiekunowie, nie mają co z nimi zrobić podczas wyjazdów wakacyjnych. Dzień Psa to doskonała okazja, żeby przemyśleć, dlaczego pupile zostają porzucane, w szczególności w trakcie sezonu urlopowego. Tego dnia odbywają się również różnego rodzaju akcje adopcyjne i pomocowe, organizowane przez stowarzyszenia prozwierzęce. Warto wiedzieć, iż w Ameryce pupile również obchodzą swoje święto. Jest nim Międzynarodowy Dzień Psa, celebrowany co roku 26 sierpnia. W USA uroczystość ta wyprawiana jest w celu podziękowania psom za ich miłość lojalność i poświęcenie, a także za wykrywanie bomb, narkotyków i pracę w ratownictwie. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż kundelki również doczekały się swojego święta. Światowy Dzień kundelka obchodzony jest corocznie 25 października. Ta data poświęcona jest wszystkim wielorasowym psiakom.

W jaki sposób świętować 1 lipca?

Gdy już wiadomo, kiedy jest Dzień Psa, z pewnością każdy właścicielc zastanawia się, w jaki sposób może spędzić to święto. Warto przejrzeć atrakcje w okolicy, gdyż w wielu miasta są organizowane akcje charytatywne i imprezy na rzecz psów bezdomnych i przebywających w schroniskach. W trakcie uroczystości rozstawiane są stoiska z akcesoriami dla czworonogów, a także przygotowywane są pokazy akrobacji psów. Jest do doskonała okazja, aby porozmawiać ze specjalistami weterynarii i zasięgnąć ich porad. Dobrym pomysłem na spędzenie Dnia Psa jest wzięcie udziału w pokazach pielęgnacyjnych, z których pupil z pewnością będzie zadowolony. Eksperci radzą również, w jaki sposób uczyć psy wszelkich komend. Dodatkową atrakcją, jest możliwość skorzystania z fryzjera dla czworonogów, który odświeży sierść i poleci dobre kosmetyki. Dzień Psa organizują także schroniska, zapraszając miłośników zwierząt na pikniki rodzinne, na których organizowane są różne zabawy dla psiaków i ich właścicieli. Równie często galerie sztuki i muzea biorą udział w świętowaniu Dnia Psa, poprzez organizację tematycznych wystaw i odczytów. W tak wyjątkowym dniu warto wspierać stowarzyszenia i organizacje, które opiekują się psami, szczególnie tymi bezdomnymi, skrzywdzonymi i zaniedbanymi przez ludzi. Można w ten sposób dać szansę czworonogom na lepsze życie i poprawić ich los.

Jak spędzić Dzień Psa wspólnie z czworonogiem?

Jeśli właściciel pragnie sprawić, żeby pupil miło spędził swoje święto, powinien zastanowić się, w jakie miejsce mogą się wspólnie wybrać. Dzień Psa wypada latem, więc bez problemu można pójść na długi spacer do parku lub lasu. Świetną opcją jest także podróż do miejsca, w którym kochany czworonóg będzie miał szansę się wybiegać, poganiać za patykiem lub piłką. W wielu miastach dostępne są również wybiegi dla psów, gdzie znajdują się różne atrakcje m.in. urządzenia do ćwiczeń i tunele, służące poprawie koordynacji ruchowej. Po zabawie można udać się do kawiarni i restauracji, które akceptują zwierzęta. Obecnie jest ich naprawdę sporo. Często znajdują się tam również miski dla pupili. W święto psiaków właściciele mogą zakupić akcesoria i karmy w promocyjnych cenach. Warto również udać się 1 lipca na zabiegi pielęgnacyjne w salonach dla psów, gdzie także dostępne są różne rabaty i kody promocyjne.

Jednak najważniejsze jest to, żeby otaczać miłością swoich pupili cały czas, a nie tylko jeden raz w roku. Czworonożni przyjaciele pragną troski i szacunku, a w zamian odwdzięczają się tym samym. Zatem nie można zapominać o codziennych pieszczotach i spacerach.

Pomysły na prezent dla psa

Jako, że w święta obdarowuje się bliskich, miłą niespodzianką byłby również prezent dla czworonoga w ich dzień. Wystarczy mały smakołyk, żeby uszczęśliwić pupila. Istnieje sporo upominków, które można wykonać samemu. Idealnym podarunkiem na Dzień Psa, czy też na Dzień kundelka będzie:

  • Paczka ciasteczek dla zwierząt- szczególnie sprawdzi się jako prezent dla psich łasuchów. Warto postawić na zdrowe przekąski, które można przyrządzić samodzielnie. W internecie znajduje się dużo przepisów, z których można skorzystać. Główną bazę ciasteczek stanowi mąka, jaja i olej, czyli produkty, które większość posiada w domu. Jako dodatki warto dodać ryby, mięso i warzywa. Istnieją jednak składniki, które szkodzą psom. Zalicza się do nich: gorczycę, cebulę, czosnek, awokado, czekoladę, gałkę muszkatołową  i surową wieprzowinę. Jeśli jednak właścicielowi brakuje czasu na pieczenie domowych ciasteczek dla psa, w sklepach zoologicznych dostępny jest duży wybór gotowych wyrobów.
  • Smakołyki z suszonego mięsa- jeśli z psiej diety wyłączone są zboża, warto przygotować typowo mięsną niespodziankę. Do wysuszenia doskonale sprawdzają się chude mięsa i różne podroby. Najbardziej zalecany jest kurczak, mięso wołowe i wątroba wołowa. Najlepszym sposobem na szybkie przygotowanie smakołyków będzie użycie suszarki do grzybów lub piekarnika. Po wysuszeniu najlepiej pokroić mięso na mniejsze kawałki i włożyć do słoiczka.
  • Szarpak do wspólnej zabawy- będzie idealnym prezentem dla psa, którego rozpiera energia. Aby wykonać go samodzielnie, wystarczy wykorzystać materiał z koca, ręcznika lub starego polaru. Są to materiały, które nie podrażniają pyszczka.
  • Legowisko- jeśli pies mieszka w domu, sprawdzi się ono idealnie. Pupil będzie miał swoje miejsce. Warto pamiętać, żeby kupić posłanie miękkie, wygodne i łatwe do czyszczenia.

Podsumowanie

1 lipca to doskonała data, żeby poświęcić dzień pupilowi. Można wypełnić go wspólnymi zabawami. Należy jednak pamiętać, żeby codziennie darzyć psy miłością i troską, gdyż potrzebują jej nie tylko jednego dnia w roku. Warto zwracać uwagę na bezpańskie i zaniedbane czworonogi, które błąkają się po okolicy. Można im pomóc, zgłaszając im obecność odpowiednim stowarzyszeniom.