Ciekawostki ekologiczne, które przekonają Cię do recyklingu

Swiece z wosku pszczelego
Świece z wosku pszczelego
15 marca, 2021
Zasada działania samochodu elektrycznego
Zasada działania samochodu elektrycznego
20 marca, 2021

Ciekawostki ekologiczne ktore przekonaja Cie do recyklingu

Polak produkuje około 300 kg śmieci rocznie. Czy to dużo? W skali europejskiej niekoniecznie (np. Niemiec przez ten sam czas wyprodukuje ich dwa razy więcej), niemniej w dalszym ciągu jest to zatrważająca suma. Na szczęście z roku na rok świadomość dotycząca ekologii wzrasta, a ludzie starają się być bardziej eko. Zabieranie na zakupy płóciennych toreb, stosowanie butelek do picia wielokrotnego użytku, czy prawidłowa segregacja odpadów, to tylko kilka sposobów na dbanie o środowisko. W jaki jeszcze sposób możemy się o nie zatroszczyć?

Czy na pewno przykładasz się do segregacji?

Ograniczanie plastiku jest niesamowicie ważne. Jeśli na co dzień korzystasz z butelki z wymiennym filtrem, to brawa dla Ciebie! Gdy jednak zdarzy Ci się kupić napój w plastikowej butelce, pamiętaj, aby wyrzucić go do odpowiedniego pojemnika. Jedna rzucona w lesie butelka rozłoży się dopiero po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach. To ogromna różnica, dlatego tak ważne jest, aby niepotrzebny już surowiec móc powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać.

Pamiętaj o swojej torbie, kiedy idziesz na zakupy!

Kiedy masz zamiar wybrać się na zakupy, wybieraj rozwiązanie alternatywne do toreb foliowych. Rozkładają się one aż 300 lat! Jeśli chodzi o butelki, torebki śniadaniowe bądź torby, możesz wdrożyć w życie tę samą zasadę. Torby na zakupy stanowią ok. 7% wszystkich śmieci i zajmują dużo miejsca, stanowiąc niemal 30% wszystkich odpadów.

Segregacja szkła dla ochrony środowiska

Szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię w ilości porównywalnej do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny! To dobra wiadomość, zwłaszcza że każda szklana butelka ponownie może być przetopiona, dzięki czemu oszczędzamy dużo energii. To dobry powód, aby nie wyrzucać szklanej butelki w lesie, ponieważ rozłoży się w ziemi dopiero za 4000 lat. Zwróćmy uwagę na to, że jeśli każdy z nas przez rok wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik, to na wysypiska w Polsce trafi rocznie 10 000 ton szkła.

Źle spożytkowane oleje to zmora dla środowiska!

Wiele problemów może przysporzyć litr zużytego oleju silnikowego. Wylany do rzeki jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody! Aby pomóc w naprawieniu tego bezmyślnego postępowania, staraj się zakręcać wodę, kiedy myjesz zęby. Nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje ujście w ciągu dnia około 720 litrów wody.

Odpady komunalne

Na wysypiska w całej Polsce trafi rocznie ok. 13,5 mln ton odpadów komunalnych. Przypomnijmy, że w Polsce tylko 222 tysiące ton odpadów komunalnych jest kompostowanych. Stanowi to jedynie 2% wszystkich śmieci. Dla porównania: w Danii, Szwajcarii, Szwecji ilość odpadów komunalnych wacha się od 60 do 80%. Weź pod uwagę, że metan uwalniany z wysypiska śmieci jest 27 razy bardziej agresywny od dwutlenku węgla.

Dbaj o drzewa

Każdy z nas ma w domu zapewne dużo bloczków, starych zeszytów, luźnych kartek. Pamiętaj, aby wykorzystywać je maksymalnie. Mimo że recykling i ekologiczne rozwiązania są dobrą metodą, aby dbać o środowisko, to staraj się zapisać kartki możliwie w całości. Na wyprodukowanie 1 tony papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew! Miej na uwadze to, że każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa. Oprócz tego, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób, to każdego roku pochłania też od 6 do 7 kg dwutlenku węgla. Jeden hektar lasu wyrównuje roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Każdy z nas oddycha tym samym powietrzem. Zapamiętaj też, że oddanie 60 kilogramów makulatury do ponownego przetworzenia, uratuje przed ścięciem 1 drzewo.

Puszki aluminiowe nie sprzyjają środowisku

W Polsce wyrzuca się około 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. 6 puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa. Dzięki wyprodukowaniu puszki z przetworzonego metalu oszczędzamy 96% energii oraz zmniejszamy zanieczyszczenie wody o 97%. Ciekawostki na temat puszek są zaskakujące – z 3 puszek można zrobić oprawki do okularów, a z 600 rower. Wymaga to trochę kreatywności, ale sprzyja środowisku, dzięki ponownemu wykorzystaniu surowca.

Nie zapominajmy o ochronie zwierząt morskich

Fakt używania plastikowych słomek i traktowania ich przez zwierzęta za pokarm, jest druzgocące. Na skutek tego ginie około 2 mln mieszkańców mórz i oceanów. Te obszary są często wykorzystywane przez człowieka jak wysypiska śmieci, co uniemożliwia zachowanie w nich czystości. Przypomnijmy, że na świecie 360 mln kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi zajmują morza i oceany.

Artykuły z „drugiej ręki”

Na pewno w piwnicy czy na strychu masz rzeczy, których nie używasz, ale jest Ci szkoda się ich pozbyć. Mogą to być stare zabawki, ubrania, elektronika – często warto takie rzeczy sprzedać, dzięki czemu ktoś inny będzie miał z nich pożytek, a ty czyste sumienie, że nie kurzą się i nie są niepotrzebnymi odpadami w domowych zakamarkach.

Butelki PET

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że z 35 butelek PET można wyprodukować 1 bluzę polarową? W ciągu roku wyrzucasz minimum plastikowych 66 butelek PET, zamiast poddać je recyklingowi. Plastikowe butelki rozkładają się 500 lat. Segreguj!

Ekologiczny prąd

Ciekawostki ekologiczne mogą być również związane z wytwarzaniem prądu. Czy wiedziałeś, że karton po mleku posiada wartość energetyczną mogącą zasilać żarówkę? To pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia żarówki 40-watowej przez 1,5 godziny!

Jak pomóc ekologii?

Pamiętaj, że nawet najdrobniejszy gest w stronę środowiska jest cenny. Warto wprowadzić do codziennej rutyny kwestie takie jak: torebki śniadaniowe bądź torby materiałowe na zakupy, wyeliminowanie plastikowych butelek, segregowanie odpadów oraz oszczędzanie energii elektrycznej. Dzięki tym małym krokom możemy codziennie zadbać o środowisko i zaobserwować jak planeta z tego korzysta i się nam odwdzięcza.