Poradnik iParts.pl. Dobieramy akcesoria do Twojego samochodu elektrycznego. Na jaki pakiet powinieneś się zdecydować?

Jak wybrać najlepszy kompleks witamin i minerałów?
21 lutego, 2024
pompa ciepła
Polskie pompy ciepła: Innowacja i tradycja w ogrzewaniu
8 marca, 2024

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią nadchodzi czas na weekendowe wypady za miasto, majówki, bliższe i dalsze wyjazdy do ciekawych miejscach. Dla właścicieli „elektryków” jest to okazja do taniego podróżowania, pod warunkiem jednak, że do podróży tej odpowiednio się przygotują. O jakim przygotowaniu mowa? Chodzi o zorganizowanie sobie odpowiedniego zestawu akcesoriów do samochodów elektrycznych umożliwiających ładowanie ich w miejscu docelowym lub gdzieś po drodze. Do wyboru masz jeden z trzech pakietów takich akcesoriów. Który z nich będzie dla Ciebie tym odpowiednim?

Pakiet minimum akcesoriów niezbędnych do ładowania Twojego „elektryka”. Bez czego nie powinieneś wyjeżdżać z domu?

Na początek coś dla minimalistów. Załóżmy, że nie masz ochoty wozić w swoim i tak niezbyt dużym bagażniku nadmiaru klamotów, że masz naturę komandosa i stawiasz wyłącznie na to, co niezbędne. John Rambo wszystko, co było mu potrzebne, nosił w rękojeści noża – Ty wozisz to w jednym, maksymalnie w dwóch pokrowcach. Co w tych pokrowcach koniecznie powinno się znaleźć?

Zestaw minimum dla kierowcy samochodu elektrycznego, gdy idzie o same akcesoria służące do ładowania tego „elektryka”, powinien wyglądać następująco:

  • zasilacz AC – zasilacz typu „cegła”, powszechnie nazywany ładowarką lub mobilną ładowarką, czyli prosty przewód łączący Twój samochód ze standardowym gniazdem sieciowym;
  • kabel AC – chodzi o przewód łączący Twojego „elektryka” ze stacjonarną stacją ładowania typu wallbox posadowioną na ścianie lub (w tym przypadku będzie to częstsza opcja) na słupku.

Dlaczego właśnie te dwie rzeczy stanowią zdroworozsądkowe minimum dla każdego, kto chce swobodnie poruszać się po dłuższych trasach autem elektrycznym? Zasilacz AC zapewni Ci dostęp do prądu praktycznie wszędzie, bo też praktycznie wszędzie tam, gdzie doprowadzono energię elektryczną, znajdziesz standardowe gniazdo sieciowe. Taki zasilacz to must have dla każdego, kto wybiera się gdziekolwiek poza miasto. Kabel AC z kolei może Ci się przydać właśnie w mieście, szczególnie do ładowania auta z darmowych stacji ładowania lub ze stacji ładowania w hotelach. W takich miejscach nierzadko posiadanie własnego kabla jest wymogiem.

Pakiet optimum, pozwalający Ci na spokojny wypad „elektrykiem” na weekend. Jakie akcesoria zdecydowanie lepiej mieć, niż nie mieć?

Minimum dobre jest dla minimalistów, Ty jednak wolisz być ostrożny i przewidujący, a poza tym nie lubisz biegać, prosić i pożyczać, skoro możesz mieć swoje. I słusznie. Zawsze lepiej być przygotowanym i zapakować do bagażnika coś więcej, niż wspominany wyżej pakiet minimum. W pakiecie optimum, oprócz omówionego zasilacza i kabla AC, powinny się znaleźć:

  • przedłużacz do zasilacza AC – i nie ma to być zwykły przedłużacz od kosiarki, ale profesjonalny przedłużacz do samochodu elektrycznego. Taki przedłużacz rożni się i grubością i jakością wykonania, a więc również zapewnianym bezpieczeństwem. A przyda się wszędzie tam, gdzie odległość do gniazdka okaże się niespodziewanie duża, co może zdarzyć się np. w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym;
  • przejściówka do gniazda siłowego – znajdujesz gniazdo, ale, jak na złość, jest to gniazdo siłowe, a Ty masz wyłącznie standardowy zasilacz pod gniazdo sieciowe. Co wówczas? Mając taką przejściówkę, uśmiechasz się i idziesz po nią do bagażnika. I ładujesz auto na spokojnie, bez stresu. Sprawa załatwiona.

Taki pakiet optimum akcesoriów do ładowania samochodów elektrycznych – https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,akcesoria-do-samochodow-elektrycznych,66-1114.html to rozwiązanie polecane wszystkim tym, którzy używają swoich „elektryków” nie tylko do jazdy do pracy, ale i podczas licznych weekendowych wypadów. A celami tych wypadów nie są wyłącznie luksusowe hotele i pensjonaty, ale często miejsca oddalone od cywilizacji. Tam taki pakiet potrafi skutecznie uchronić przed koniecznością wzywania pomocy drogowej, zapewniając zerową emisyjność samochodu i przyczyniając się do naszej wspólnej dbałości o czyste powietrze.

Pakiet maksimum akcesoriów do ładowania samochodu elektrycznego. Z czym będziesz się czuł zawsze pewnie, bez względu na okoliczności?

A co, jeśli jesteś prawdziwym, elektromobilnym prepersem ze skłonnościami do podróżowania w miejsca, o których mało kto słyszał? Jeśli tylko jest tam prąd, spokojnie sobie poradzisz dzięki pakietowi maksimum, w którego skład powinno wchodzić wszystko to, co w pakiecie minimum oraz optimum, a także:

  • przewody siłowe – wprawdzie przejściówka do gniazda siłowego pozwala Ci już podpiąć się pod siłę zwykłym zasilaczem AC, jednak przewody siłowe zapewnią Ci większą moc, a więc i krótszy czas ładowania „elektryka”. I to znacząco krótszy czas;
  • komplet przejściówek – taki komplet przejściówek można porównać do szwajcarskiego scyzoryka. Mając go w swoim bagażniku, nie straszny Ci żaden typ gniazda elektrycznego. Bardziej zaawansowani fani elektromobilności posiadają np. przejściówki do gniazd w standardzie stosowanym w poszczególnych krajach europejskich. Jeśli marzą Ci się tanie podróże po Europie, powinieneś pójść w ich ślady.

A gdzie możesz znaleźć te wszystkie wspominane tu akcesoria do samochodów elektrycznych? Oczywiście na iParts.pl. Wejdź w zakładkę „Elektromobilność” i wybierz opcję najkorzystniejszą dla siebie. W razie problemów z wyborem, nasi eksperci iParts.pl pozostają do Twojej dyspozycji. Na proekologicznych, zeroemisyjnych rozwiązaniach w motoryzacji znamy się, jak nikt inny.