„Jesteś tym, co jesz”. To powiedzenie, które wyjątkowo trafnie oddaje realia hodowania bydła. Zwierzęta stanowią źródło utrzymania dla właścicieli gospodarstw, a zatem trzeba zadbać o uzyskanie jak najlepszych rezultatów. Na efekt końcowy wpływa podejście do wielu obszarów.
Jedną z kluczowych płaszczyzn jest żywienie. W tym przypadku trudno jednak mówić o uniwersalnych rozwiązaniach, które sprawdzą się w każdych okolicznościach. Receptą na sukces jest dopasowanie diety do standardów obowiązujących w swoim gospodarstwie. Przekonaj się jaka pasza dla krów sprawdzi się najlepiej w przypadku Twoich zwierząt.
Nadmierne oszczędzanie na jakości żywienia ma krótkie nogi. Takie podejście prędzej czy później pociągnie za sobą obniżenie walorów produkowanego mleka. Żywienie odgrywa zbyt istotną rolę w hodowli, aby iść na ustępstwa w tej materii. Dzięki dobrej paszy jesteś w stanie uzyskać przede wszystkim mleko najwyższej klasy o nienagannych walorach smakowych. Będzie ono pełnowartościowe ze względu na nasycenie cennych składników odżywczych. Warto zaznaczyć, że sumienne podejście do żywienia stymuluje również ilość produkowanego mleka. Dzięki temu wysoka jakość może iść w parze z większą produkcją.
Odpowiednia dieta ma również niebagatelny wpływ na kondycję fizyczną zwierząt. Pasza zawiera składniki odpowiadające za wysoką odporność. Dzięki temu jesteś w stanie przeciwdziałać występowaniu chorób, które mogłyby zaburzyć cykl hodowli i pociągnąć za sobą obniżenie jakości końcowego produktu.
Nie do przecenienia jest również forma pokarmu. Pasza powinna być przygotowana w postaci chętnie przyjmowanej przez zwierzęta. W rezultacie bydło będzie bez przeszkód realizować dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i tym samym prawidłowo się rozwijać.
Podstawę żywienia bydła mlecznego stanowi pasza objętościowa. Może ona występować w formie soczystej albo suchej. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma opcjami jest zawartość wody. Za przykład paszy soczystej mogą posłużyć zielonki czy też kiszonki. Z kolei do typu suchego zalicza się przede wszystkim siano oraz słoma. Pasza objętościowa ma przeważający udział w żywieniu bydła. Musi być jednak wspomagana innym pokarmem, aby zwierzęta prawidłowo się rozwijały. Jako uzupełnienie stosowana jest pasza treściwa dla krów mlecznych. Bazowym produktem w takich kompozycjach mogą być ziarna zbóż, a także nasiona roślin motylkowatych i oleistych. Taki skład pozwala na dostarczenie dużej dawki energii bądź białka.
Jeżeli zastanawiasz się jakie pasze treściwe dla krów mlecznych będą najwłaściwsze, warto zwrócić się w kierunku gotowych mieszanek dostarczanych przez renomowanych producentów. W ten sposób zainwestujesz w wysoką jakość składników oraz wprawnie dobrane proporcje. Możesz zdecydować się na pasze treściwe oraz mieszanki pełnoporcjowe. Wiele zależy od tego w jaki sposób prowadzisz swoją hodowlę.
Można wyróżnić kilka powszechnie stosowanych metod karmienia bydła. Poznaj trzy podstawowe rozwiązania stosowane w gospodarstwach:
Ten sposób polega na oddzielnym podawaniu paszy objętościowej i treściwej. W takiej sytuacji występuje jednak podstawowe zagrożenie. Krowy mają w zwyczaju podchodzić bardziej selektywnie do jedzenia. Często zatem spożywają przede wszystkim paszę, która najbardziej im smakuje, a resztę ignorują. Pojawia się zatem ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych spowodowanych przez nadmierne przyswajanie lekkostrawnych węglowodanów. Z drugiej strony zwierzę może borykać się z niedoborem substancji odżywczych pochodzących z paszy, która okazuje się mniej atrakcyjna pod względem smaku i aromatu.
Niniejszy system pozwala na rozwiązanie problemu opisanego powyżej. W gospodarstwie stosowana jest pasza pełnoporcjowa dla krów mlecznych. Dzięki temu można jednocześnie dostarczyć składniki odżywcze, które w tradycyjnych warunkach byłyby rozdzielone na mieszanki objętościowe i treściwe. Żywność ma rozdrobnioną strukturę sprzyjającą przyjmowaniu. Ponadto w składzie nie brakuje dodatków witaminowych wspierających właściwy rozwój zwierząt.
W tym przypadku żywienie opiera się na podawaniu dawki kompletnej wszystkim zwierzętom, pośród których produkcja osiąga średni poziom. Z kolei osobniki dostarczające więcej mleka otrzymują dodatkową porcję paszy treściwej.
Hodowla bydła mlecznego składa się z wielu faz. Na każdym etapie potrzeby zwierząt mogą ulegać zmianie. W związku z tym należy dopasować żywność do konkretnego okresu w cyklu produkcyjnym. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe atuty w postaci dodatków witaminowych oraz wysokowartościowych składników odżywczych. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, a przede wszystkim zwiększyć wydajność całej hodowli.
Niniejszy poradnik powstał dzięki merytorycznemu wsparciu Kamila Sikory. Na co dzień pełni on rolę specjalisty w zespole opiekującym się sklepem karma.pl. W asortymencie znajdziesz szeroką gamę produktów przeznaczonych dla hodowców bydła mlecznego. Zapoznaj się z dostępnymi propozycjami: https://www.karma.pl/pl/c/Pasze-dla-krow-mlecznych/26.