Na jakie dofinansowanie do pompy ciepła mogę liczyć, budując nowy dom?
8 września, 2022
Zbiorniki na wodę deszczową
21 października, 2022

Wytrzymały sznurek rolniczy to podstawa w każdym gospodarstwie. Jest niezbędny do przygotowywania bel siana i słomy. Stosuje się go w prasach zwijających i prasujących. Ma zresztą o wiele więcej zastosowań nie tylko w gospodarstwie rolnym, ale także w budownictwie czy w ogrodnictwie. Sprawdź jak wybrać odpowiedni sznurek do pras i do czego można go wykorzystać.

Sznurek do prasy gruby

Kostka sprasowanej trawy jest dobrze uformowana przez maszynę, ale przy próbie załadunku na przyczepkę mogłaby utracić swój kształt. Dzięki stosowaniu sznurka unikniemy problemu z rozsypywaniem się zielonki. Kostki oplecione wytrzymałym sznurkiem mogą być bez obaw ładowane i rozładowywane, transportowane i magazynowane. Zachowanie odpowiedniego kształtu kostek ma znaczenie nie tylko przez wzgląd na komfort pracy rolnika, ale też ze względu na wykorzystanie miejsca magazynowego. Sprasowane kostki umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni do przechowywania. W przypadku  pras nie warto szukać oszczędności i stosować innych rodzajów sznurków niż rolnicze. Być może inne sznurki są tańsze, ale niestety nie są dostosowane do tego typu maszyn, więc mogą ulegać zrywaniu, utrudniając pracę rolnikowi. Podczas prac rolniczych przydadzą się jedynie mocne, wystarczająco grube sznurki. 

Sznurek do prasy wysokiego zgniotu 

Do pras wysokiego stopnia zgniotu odpowiedni będzie sznurek do prasy Atlas 2500TEX. Jest wystarczająco wytrzymały (99kg), liczy 400 metrów na kilogram. Jeszcze większą wytrzymałością cechuje się sznurek Gigant. Jednostka gęstości liniowej, czyli paramter tex określający ile metrów sznurka przypada na jeden kilogram jego masy, wynosi w tym przypadku aż 7700.  Na kilogram przypada więc zaledwie 130 metrów sznurka, a to świadczy o tym, że jest wystarczająco gruby i odporny na zrywanie, by mógł być używany w prasach wysokiego stopnia zgniotu. 

Jaki sznurek do prasy?

Do pras zwijających można wykorzystywać sznurki o nieco mniejszej wytrzymałości. Jednym z nich jest ten o parametrze 1000tex. To najcieńszy sznurek rolniczy, ale w przypadku pras zwijających stopień zgniotu umożliwia zastosowanie takiego sznurka, ponieważ podlega on mniejszym naprężeniom. Ten wariant sznurka rolniczego ma wytrzymałość na poziomie 40 kg. W prasach o niskim poziomie zgniotu można stosować również sznurek Goliat (1300 tex). Z kolei sznurek typu 1900 tex, czyli sznurek Tur, sprawdzi się zarówno w prasach zwijających, jak i w prasach kostkujących. Do pras zwijających zielonki pod sianokiszonki o zwiększonej masie można wybierać też sznurki 2000 tex o wytrzymałości 79 kg.  

Ile kosztuje sznurek do prasy?

Większość sznurków rolniczych można kupić za kilkadziesiąt złotych za kłębek. Długość sznurka w kłębku zależy jednak od jego wytrzymałości. Zazwyczaj kłębek waży 4 kg, znajdzie się w nim 4000 m najsłabszego sznurka, ale np. tego o wytrzymałości 2500 tex – 1600 m. 

Sznurek rolniczy – inne zastosowania

Sznurki rolnicze nadają się nie tylko do stosowania w prasach. Można wykorzystywać je także w ogrodnictwie np. do podwiązywania pomidorów lub do wytyczania rabatek. Sznurki oferowane w dobrych sklepach rolniczych mają stabilizator UV, więc są odporne na promieniowanie słoneczne, podobnie zresztą jak na deszcz, wilgoć i pozostałe czynniki atmosferyczne. Doskonale nadają się zatem do użytku zewnętrznego. Tego rodzaju sznurki możemy stosować także do zawiązywania worków, np. z nasionami. 

Gdzie kupić sznurek rolniczy?

Największy wybór sznurków można znaleźć w sklepach internetowych. Kupimy tam sznurki o wytrzymałości od 1000tex do nawet 7700tex, dzięki czemu można wybrać wariant najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Na stronach internetowych zawarte są szczegółowe opisy produktów, więc o wiele łatwiej sprawdzić i porównać wszystkie parametry niż podczas wizyty w sklepie stacjonarnym. 

Dobry sznurek rolniczy przyda się w każdym gospodarstwie. Stosuje się go w prasach zwijających i prasach wysokiego zgniotu, ale także przy pracach ogrodniczych czy budowlanych. Warto mieć pod ręką kłębki zarówno cieńszych, jak i tych najbardziej wytrzymałych sznurków rolniczych.