W zdrowym ciele zdrowy duch! Każdy zna to stare przysłowie. Żeby jednak zadbać o ciało, trzeba odpowiednio zaopiekować się pompą, która wprawia w ruch cały organizm. Serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Co zrobić, żeby utrzymać je w dobrej kondycji?
Zachowanie zdrowia i kondycji jest bardzo istotne w procesie starzenia. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego to podstawa, która może przełożyć się na długie i aktywne życie. Najważniejszym elementem utrzymania dobrej kondycji jest dieta. Ciężkostrawne, tłuste posiłki są bardzo niezdrowe nawet dla młodych ludzi. Z wiekiem, kiedy aktywność spada, odpowiednia dieta staje się jeszcze istotniejsza. Powinna ona przede wszystkim obniżać ciśnienie krwi oraz zmniejszać poziom złego cholesterolu (LDL) i zwiększać poziom dobrego (HDL). Odpowiednio zrównoważona dieta powinna także pomóc utrzymywać odpowiednią wagę ciała. Lepsza kondycja przekłada się na lepszą regulację ciśnienia krwi i zmniejszenie zagrożenia miażdżycą. W jakie składniki powinna być bogata dieta dobra dla serca?
Największym zagrożeniem dla serca są tłuszcze nasycone, znajdujące się na przykład w maśle, tłustych mięsach czy oleju palmowym (jest to częsty składnik różnego rodzaju słodyczy). Duży wpływ na kondycję serca będzie miało zastąpienie ich zdrowymi, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi z rodziny Omega-3. Są one obecne między innymi w rybach morskich, takich jak śledź, tuńczyk i łosoś atlantycki, a także w oleju rzepakowym, sojowym i lnianym oraz w oliwie z oliwek. Ich obecność w organizmie wpływa na obniżenie stężenia trójglicerydów i normalizację ciśnienia tętniczego. Mają także działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu hamują rozwój choroby niedokrwiennej serca.
Osoby starsze często narzekają na pracę swojego serca i doświadczają kołatania. Może ono być powodowane brakiem żelaza. Dzieje się tak dlatego, że wchodzi on w skład hemoglobiny, która umożliwia wiązanie tlenu w pęcherzykach płucnych i jego transport do narządów. Niski poziom żelaza wpływa na jakość pracy tego białka, co przekłada się na wzmożoną pracę serca. U seniorów, narząd ten ciężko znosi każdy dodatkowy wysiłek, dlatego przyjmowanie tego składnika mineralnego może mieć na nie wielki wpływ. Duży niedobór przez długi czas może powodować szmery w sercu, a nawet jego niewydolność. Najwięcej żelaza znajduje się w podrobach, ale znajduje się także w produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. Problematyczne menu może uprościć wybór odpowiedniego dodatkowego suplementu diety zawierającego żelazo – wapteka.pl ma ich bardzo szeroki wybór.
Witaminy są ważnym elementem służącym zdrowiu dla ludzi w każdym wieku. Przyjmowanie leków, na przykład na obniżenie ciśnienia krwi, może wpłynąć na zmniejszenie się wchłanialności wielu witamin i składników mineralnych z pokarmu. Dlatego ważna jest dodatkowa suplementacja między innymi witaminy B6, która wspomaga syntezę czerwonych krwinek oraz odpowiada za regulowanie ciśnienia krwi, przez co jest niezwykle ważna w walce z miażdżycą. Równie ważna w tej walce jest witamina B12, która reguluje poziom homocysteiny, przyczyniającej się do rozwoju tej choroby.
Składniki te powinny być stałym elementem codziennego żywienia seniorów. Jednak produkty, które je zawierają, mogą być problematyczne zarówno w dostępności, jak i sposobie spożycia. Na wapteka.pl można znaleźć suplementy diety, które mają je w swoim składzie. Odpowiednio skomponowane z witaminami, minerałami i innymi komponentami będą tworzyć zespół, który wspomoże dietę każdego starszego serca.