Naturalne Oleje CBD
Naturalne oleje CBD
30 listopada, 2021
Piec na pellet
Jaki piec na pellet wybrać do domu jednorodzinnego? Oto najważniejsze kryteria
28 grudnia, 2021

Coraz większą popularnością cieszy się styl życia zwany Zero Waste. Okazuje się, że dziś możemy ten styl wprowadzić właściwie w każdy aspekt naszego życia. Na czym polega Zero Waste? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!

  1. Co to jest Zero Waste?
  2. Jaka jest idea Zero Waste?
  3. Zero Waste a urządzenia elektroniczne

Dziś człowiek generuje ogromną ilość różnych odpadów. Sporo z nich można jednak poddać recyklingowi, co jednak nie zawsze się wykorzystuje. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w przypadku elektroniki. Okazuje się, że około 40% odpadów elektronicznych poddaje się recyklingowi. Co roku natomiast tony zarówno komputerów, jak i ich części zalega na wysypiskach śmieci. To zagrożenie nie tylko dla przyrody czy zwierząt, ale i człowieka. Czy można to zmienić?

Co to jest Zero Waste?

Jak już wspominaliśmy Zero Waste to swego rodzaju styl życia. W dosłownym tłumaczeniu Zero Waste oznacza „zero marnowania” lub „zero odpadów”. A zatem styl życia Zero Waste wiąże się z tym, że człowiek generuje mniej odpadów i tym samym nie przyczynia się do nadmiernego zanieczyszczania naszego środowiska. Ta idea jest nie tylko etyczna, ale także mocno ekonomiczna, ponieważ nie wydajemy pieniędzy na nowe produkty, a kupujemy z głową lub naprawiamy to, co się zepsuje. Ewentualnie decydujemy się na rozwiązania z drugiej ręki – na przykład ciuchy – i tym samym dajemy tym rzeczom nowe życie.

Zero Waste ma również drugie znaczenie. A mianowicie dotyczy stworzenia takiej gospodarki, która ma obieg zamknięty. Dzięki temu ludzie wykorzystują istniejące już zasoby, nie marnują ich i tym samym nie tworzą niepotrzebnych odpadów.

Jaka jest idea Zero Waste?

Idea Zero Waste jest prosta. Każdy, kto wprowadza do swojego życia Zero Waste, stosuje się do pięciu prostych zasad, które określa się mianem 5R. Lista obejmuje następujące działania: odmawianie, ograniczanie, wykorzystywanie ponowne, recykling i kompostowanie. Po angielsku każde to słowo zaczyna się na literę „r” – stąd też skrót 5R.

Zero Waste a urządzenia elektroniczne

Produkcja urządzeń elektronicznych zużywa sporo energii i generuje bardzo dużo odpadów. Według statystyk aż 270 kilogramów dwutlenku węgla uwalnia się w trakcie produkowania tylko jednego laptopa! Do jego wytwarzania zużywa się również 190 000 litrów wody. Jakby tego było mało, to każdy elektrośmieć trafia na przeróżne wysypiska – na przykład w Afryce. Mowa tu między innymi o starych czy używanych komputerach, smartfonach czy laptopach. Taki stan rzeczy niestety niekorzystnie wpływa na cały nasz ekosystem. Jest jedną z kilku przyczyn skażenia naszego środowiska, wymierania poszczególnych gatunków i sprawia, że jakość naszego życia na Ziemi po prostu się pogarsza. Ale katastrofę klimatyczną jeszcze możemy opóźnić. Należy wprowadzić w swoje życie pewne zmiany – na przykład tytułowy Zero Waste!

Jeśli zatem Twój laptop wymaga wymiany, w żaden sposób nie da się go naprawić lub po prostu szukasz narzędzia do pracy, nie kupuj nowego sprzętu! Dziś na rynku można znaleźć tak zwane ekologiczne laptopy – czyli rozwiązania używane, ale odnowione. We wspomnianych laptopach wymienia się podzespoły i inne części, które ewentualnie uległy uszkodzeniu. Nierzadko ekologiczne laptopy są również tańsze od nowych urządzeń. Jest także możliwość kupienia odnowionych laptopów poleasingowych.

Warto również odejść od plastikowych słomek, na czym skorzysta ochrona środowiska. Oczywiście nie trzeba przyjmować wszystkich zasad ruchu zero waste, bo jeżeli ktoś uważa, że jakieś zalecenie w jego przypadku się nie sprawdzi, to może założyć, że jest to raczej platforma wymiany poglądów niż narzucone zakazy. W praktyce jednak ruch zero waste wychodzi na dobre wszystkim, więc używaj ponownie, jeżeli jest taka możliwość. Warto wyrobić ten nawyk ze względu na środowisko naturalne, ale oprócz planety zyska na tym również twój portfel. Produkty i rozwiązania wielokrotnego użytku to zdecydowanie less waste, którym warto się zainteresować, tak samo jak ograniczenie tworzyw sztucznych.

Źródła:
https://rnew.pl/pl/blog/odnawianie-sprzetow-a-ekologia-korzysci-z-kupowania-i-sprzedazy-laptopow-poleasingowych-1564577599.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zero_Waste