Jaki piec na pellet wybrać do domu jednorodzinnego? Oto najważniejsze kryteria

Zero Waste
Zero Waste a urządzenia elektroniczne
6 grudnia, 2021
Panele zasilające pompy ciepla
Co to są pompy ciepła?
4 stycznia, 2022

Piece na pellet są coraz popularniejszymi urządzeniami grzewczymi. Na rynku znajdziemy zarówno piece wspomagające system centralnego ogrzewania (często wybierane w zastępstwie dla wkładu kominkowego), jak i te, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję jedynego źródła ciepła w budynku (np. bardzo efektywne piece firmy Piazzetta z systemem dystrybucji ciepłego powietrza Multifuoco). Pytanie brzmi zatem: jaki piec na pellet wybrać do domu jednorodzinnego? W naszym artykule przybliżamy najważniejsze kryteria, jakimi należy się kierować.

Moc grzewcza

To punkt wyjścia do wybrania odpowiedniego pieca na pellet. Szukając takiego urządzenia trzeba wiedzieć, czego od niego oczekujemy. Czy chcemy korzystać z niego tylko okazjonalnie, wprowadzając przyjemny klimat do salonu? Może piec ma uzupełniać zapotrzebowanie na ciepło w budynku w okresie silnych mrozów? A może chcemy, aby ogrzewał cały dom w zastępstwie dla kotła centralnego ogrzewania?

Od odpowiedzi na to pytanie zależy dobór mocy grzewczej pieca. Na rynku są dostępne zarówno stosunkowo małe urządzenia o mocy kilku kilowatów, jak i te o mocy kilkunastu czy kilkudziesięciu kilowatów, które z powodzeniem mogą być jedynym źródłem ogrzewania w budynku.

Pojemność zasobnika

Jedną z najważniejszych zalet nowoczesnych pieców na pellet jest niska uciążliwość ich obsługi. Wynika to między innymi z zastosowania zasobnika na paliwo, który po uzupełnieniu do pełna zapewni nawet kilkadziesiąt godzin stałopalności. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby piec ogrzewał cały budynek czy tylko jedno pomieszczenie w czasie Twojej nieobecności w domu, to wybierz model z jak najpojemniejszym zasobnikiem, pamiętając przy tym, że ma to wpływ na wymiary pieca.

Funkcje dodatkowe

Ciekawostką jest fakt, że nowoczesne piece na pellet oferują dostęp do funkcji automatyzujących pracę urządzenia, a tym samym bardzo ułatwiających jego codzienną obsługę. Możesz na przykład natknąć się na piece wyposażone w moduł Wi-Fi do komunikacji z urządzeniami mobilnymi. Czemu to służy? Choćby temu, że piec sam poinformuje Cię o konieczności uzupełnienia paliwa. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy planujesz intensywnie eksploatować źródło ogrzewania – tutaj będziesz mógł nawet sterować nim zdalnie.

Design

Choć nie jest to kluczowa kwestia, to wybierając piec na pellet na pewno warto zwrócić uwagę na jego wygląd – zwłaszcza, jeśli urządzenie ma być zamontowane w centralnym punkcie salonu. Piece na pellet czołowych producentów wypadają pod tym względem znakomicie, idealnie wpasowując się w nowoczesny wystrój pomieszczenia i stanowiąc jego niewątpliwą ozdobę.

Jakość wykonania

Wybierając piec na pellet zawsze warto skupić się na propozycjach tych firm, które cieszą się najlepszą opinią zarówno wśród użytkowników, jak i sprzedawców oraz instalatorów. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim włoskich producentów: Piazzetta, Ambiente e Calore czy La Nordica.

O tym, jak ważne przy wyborze pieca na pellet jest kierowanie się marką producenta możesz przeczytać w artykule na stronie https://biooze.pl/aktualnosci/producenci-piecow-na-pellet-czy-marka-ma-znaczenie.html.

Wiesz już, jak wybrać piec na pellet do domu jednorodzinnego. Pora zatem zapoznać się z ofertą rynkową. Czołowym dystrybutorem pieców zasilanych pelletem, a także kotłów centralnego ogrzewania na pellet, jest firma Biooze (https://biooze.pl/). Biooze oferuje kotły i piece najlepszych producentów, dostarczając je zarówno hurtowniom instalacyjnym na terenie całego kraju, jak i klientom indywidualnym.