Już niedługo początek sezonu rowerowego – sprawdzamy najlepsze stojaki na rowery.

przechowywanie olejku CBD
Jak przechowywać olej CBD?
26 marca, 2022
rozciąganie na siłowni
Suplementacja dla początkujących – wskazówki
8 maja, 2022

Pedałuj na zdrowie

Korzyści zdrowotne jazdy na rowerze są powszechnie znane. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, silna kondycja fizyczna, zdrowe stawy, wytrzymałe mięśnie, prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krwionośnego – to tylko kilka zalet regularnych wycieczek na jednośladzie.

To wciąż nie wszystko, ponieważ aktualna sytuacja epidemiologiczna nie sprzyja podróżom autobusami i tramwajami. Rower może zastąpić publiczne środki lokomocji, co zmniejsza ryzyko potencjalnego zarażenia się wirusem od współpasażerów. Dzięki temu, coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj transportu.

Właśnie dlatego warto inwestować w elementy architektury miejskiej, które promują i zachęcają do korzystania z mobilnych urządzeń. Liczne stojaki na rowery powodują, że przestrzeń miasta jest przyjazna dla rowerzystów, co jeszcze bardziej wzmacnia środowisko miłośników pedałowania. Taka strategia przynosi wiele pożytku dla wszystkich mieszkańców miasta – zmniejszenie zatorów drogowych oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery, oszczędności i odzyskanie przestrzeni publicznej, która została zdominowana przez auta.

Stojaki rowerowe- przegląd

Sporo przedsiębiorstw, instytucji, szkół i sklepów dostrzega rosnącą modę na docieranie do miejsca przeznaczenia na rowerze. Rezultatem tych obserwacji jest instalacja lub rozbudowa istniejącej infrastruktury parkingów rowerowych.
W tym celu warto zapoznać się z dostępnymi modelami i kategoriami poszczególnych stojaków. Należy pamiętać, że każda z opcji charakteryzuje się indywidualnymi atrybutami, a dobór najlepszej propozycji zależy od konkretnych potrzeb.

System ułożenia

Najbardziej popularnym modelem w przestrzeni publicznej jest chyba stojak w kształcie odwróconej litery U. Siła konstrukcji tkwi w prostocie, a jednocześnie funkcjonalności zastosowania. Jest to prosta metalowa rama przytwierdzona na stałe do podłoża, która umożliwia zaparkowanie dwóch rowerów, co pozwala na skuteczne zabezpieczenie jednośladu i swobodną manipulacją.

Prosty stojak rowerowy w kształcie odwróconej litery U, fot. Eco-market.pl

Inną popularną odmianą parkingu rowerowego jest stojak szeregowy. Technika parkowania roweru polega na wprowadzeniu koła jednośladu w specjalną lukę pomiędzy częściami obramowania. Co ciekawe, profesjonalni producenci tego typu stanowisk stosują optymalne segmenty, które pozwalają na systematyczne powiększanie parkingów rowerowych, gdy zajdzie taka konieczność. W ten sposób uzyskujemy zorganizowaną, elastyczną i uporządkowaną przestrzeń.


Szeregowy stojak rowerowy, fot. Eco-market.pl

Wraz z rozwojem architektury rowerowej, pojawiają się nowe odmiany, kształty i ulepszenia stanowisk. Przykładem takich udogodnień może być dodanie specjalnych podpór, które zwiększają ochronę rowerów lub szyld reklamowy, co jest szczególnie praktyczne dla przedstawicieli firm oraz sklepów. Oczywiście istnieje więcej ciekawych rozwiązań, żeby wybrać najlepsze do naszej przestrzeni dobrze porównać różne modele na przykład na eco-market.pl.


Stojak rowerowy z szyldem reklamowym, fot. Eco-market.pl

Materiał wykonania

Bez względu na dobór optymalnej formy stojaka, musi on spełniać najwyższe wymagania pod względem wytrzymałości na urazy mechaniczne oraz wszelkie warunki atmosferycznej. Dobrym rozwiązaniem są stojaki wykonane ze stali nierdzewnej, a także elementów betonowych lub kamiennych, dzięki którym rowery są dodatkowo zabezpieczone przed kradzieżą.