Rower elektryczny to alternatywa dla roweru tradycyjnego, która jest coraz bardziej popularna. Korzystając z takiego urządzenia, nawet bardzo długie wycieczki nie będą nam straszne, jest to również zachęta dla osób, które z różnych powodów powinny unikać dużego wysiłku fizycznego, ale jednocześnie kochają wycieczki rowerowe i chcą pozostać aktywne. W jaki sposób działa rower elektryczny i czy faktycznie stanowi ekologiczne rozwiązanie?
Rower elektryczny posiada silnik wbudowany wkoło, który wspomaga jazdę rowerzysty. Każdy rower tego typu posiada takie elementy dodatkowe, jak bateria, silnik elektryczny i elektroniczny kontroler sterujący pracą całego układu wspomagania. Pod względem konstrukcji oraz pozostałych części, pojazd ten nie różni się od tradycyjnego roweru.
Tego typu jednoślady mają bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzają się jako środek transportu w miastach, wiele osób dojeżdża w ten sposób np. do pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takim pojazdem wybrać się na dłuższą wycieczkę za miasto. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu nawet wyższe podjazdy nie będą stanowiły problemu. Nowe i używane rowery elektryczne możesz kupić dzięki https://sprzedajemy.pl, w swojej okolicy. Dostępne są one również w stacjonarnych sklepach rowerowych.
Specjaliści zajmujący się badaniem emisji dwutlenku węgla nie mają wątpliwości, że jazda rowerem jest kilkunastokrotnie bardziej ekologiczna, niż jazda samochodem osobowym, czy nawet autobusem. Jadąc samochodem osobowym, emitujemy średnio 271 g CO2 na każdy przejechany kilometr, za to jadąc rowerem, jest to 21 gramów na każdy kilometr w przeliczeniu na 1 osobę. Oczywiście pod uwagę brany jest również proces produkcji roweru, w którego czasie również wytwarzany jest dwutlenek węgla.
Ktoś może jednak zapytać, czy rowery elektryczne nie są mniej ekologiczne od tradycyjnych? W końcu rower elektryczny wyposażony jest w napęd wspomagający rowerzystę. Okazuje się jednak, że różnica jest naprawdę niewielka, i wynosi zaledwie gram CO2, czyli 22 gramy na przejechany kilometr.
Według obliczeń Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), wybierając rower tradycyjny lub elektryczny zamiast jazdy samochodem, lub autobusem np. do pracy, mamy szansę zmniejszyć emisję CO2 o 750 kg w skali roku. Warto pomyśleć także o oszczędności związanej z niewykorzystanym w tym wypadku paliwem.
Należy zaznaczyć, że jazda rowerem elektrycznym nie zwalnia nas z wysiłku, gdyż napęd elektryczny wspomaga nas, a nie wyręcza. Dzięki temu, wybierając zarówno rower elektryczny, jak i tradycyjny, dbamy o swoją kondycję i ogólny stan zdrowia. Może to być szczególnie istotny argument dla osób, które chcą schudnąć. Podczas godzinnej jazdy możemy spalić od 300 do 800 kalorii. Na ostateczny wynik mają wpływ takie czynniki, jak tempo jazdy, typ roweru, warunki pogodowe oraz skład i masa ciała.