Naturalne olejki eteryczne
Naturalne olejki eteryczne – czym są te substancje o potężnych właściwościach leczniczych i jak działają?
27 października, 2021
Rower elektryczny
Jak działa rower elektryczny? Czy rowery elektryczne są eko?
5 listopada, 2021

Homeopatia to bardzo kontrowersyjne zagadnienia, dotyczące sposobu leczenia różnego typu chorób. O co tak naprawdę chodzi w leczeniu homeopatycznym? Jest to forma leczenia, w której wykorzystuje się zasadę podobne leczy podobne. Nie stosuje się w niej natomiast leczenie produktami farmaceutycznymi. Homeopatia jest znana na świecie od wielu wieków, a jej początki datuje się na XVIII naszej ery. I o ile wówczas ta metoda leczenia była powszechnie stosowana – nie należy się temu wszak dziwić, medycyna dopiero się rozwijała i dostęp do niej był mocno ograniczony, o tyle teraz leczenie homeopatyczne ma wielu przeciwników, jak i zagorzałych zwolenników. Co sprawiło że tak mocno zdania na jej temat są podzielone?

Homeopatia – plusy i minusy

Na pewno trzeba przyznać że homeopatia stara się być przyjazna dla naszego organizmu, czyli nie wprowadza do niego żadnych substancji szkodliwych, które jednak w mniejszych lub większych ilościach mogą pojawiać się w lekach farmaceutycznych. Jednakże nie to stanowi największy zarzut względem homeopatii. Przyjąć do wiadomości można i zrozumieć chęć leczenia homeopatycznego typowych chorób, jak katar, zapalenie gardła czy przeziębienie. Domowe sposoby okazują się często bardzo skuteczne w takich przypadkach. Sprzeciw budzi jednak leczenie homeopatią chorób bezpośrednio zagrażających życiu. Do takich zaliczyć można nowotwory. Wielu pacjentów przekonanych o skuteczności leczenia homeopatycznego nie konsultuje swojej choroby z lekarzami. Tym samym zdecydowanie zmniejszają szansę na powrót do zdrowia. W przypadku nowotworów szybko wdrożone leczenie ma fundamentalne znaczenie dla pozbycia się nowotworu. Osoby przekonane o skuteczności homeopatii w walce z nowotworami, na skuteczność której dodajmy nie ma jednoznacznych dowodów, zgłaszają się do lekarza po pomoc zwykle wtedy, kiedy stan ich zdrowia dramatycznie się pogarsza. Niestety w większości przypadków na skuteczną pomoc jest wtedy za późno. Należy zatem rozgraniczyć choroby, względem których leczenie homeopatyczne może być stosowane oraz te, dla których niezbędna jest szybka wizyta u lekarza.

Brak pieniędzy na leczenie a homeopatia

Wiele osób podnosi argument że obecna sytuacja w państwowej ochronie zdrowia skłania ich do tego, aby szukać pomocy w homeopatii. Długie kolejki do lekarzy specjalistów na pewno nie ułatwiają leczenia. Jednak mając podejrzenia względem swojego stanu zdrowia, warto umówić się na wizytę prywatną u lekarza specjalisty i rozwiać ewentualne wątpliwości. Takie konsultacje oczywiście do bezpłatnych nie należą. Skąd zatem wziąć na nie pieniądze? Pożyczka przez internet to tylko jedna z kilku możliwości, którą warto wziąć pod uwagę. Koszt takiej wizyty może wynieść do 300 złotych. Następne 100 lub 200 być może wydamy na leki. Tymczasem niewiele niższe są koszty wizyty u specjalisty od homeopatii, natomiast skuteczność wdrożonego przez niego lekarza może pozostawiać wiele do życzenia, a cennego czasu, który został utracony już nikt nam nie zwróci.