rozciąganie na siłowni
Suplementacja dla początkujących – wskazówki
8 maja, 2022
ekologia
Bądź eko także w plenerze, czyli kilka słów o urlopowej ekologii
12 maja, 2022

Inhalatory dla dzieci ułatwiają przyjmowanie przez najmłodszych pacjentów leków wziewnych, które są nie tylko alternatywą dla tabletek i kapsułek, ale też umożliwiają właściwe podanie preparatów niezbędnych w leczeniu dróg oddechowych. Kiedy je stosować i jak właściwie dobrać inhalator? Podpowiadamy.

Dlaczego warto posiadać w apteczce inhalator dla dziecka?

Inhalatory wziewne to jedne z pierwszych rzeczy, które pojawiają się w apteczce świeżo upieczonych rodziców. Urządzenia pozwalają nie tylko na łatwą aplikację leków wziewnych, ale sprawiają też, że ich substancje czynne docierają bezpośrednio do tchawicy, oskrzeli i pęcherzyków płucnych, co przyspiesza leczenie. Pamiętajmy, że dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie powinny przyjmować tabletek czy kapsułek, którymi mogą się zadławić. Są też zbyt małe, aby poddać je klasycznym inhalacjom. Z pomocą odpowiedniego urządzenia przeprowadzimy je bezpiecznie i bez niepotrzebnego stresu.

Inhalatory dla dzieci, jeśli chodzi o zasadę działania, nie różnią się od tych, które dedykowane są osobom dorosłym. Niektóre modele wyposażone są w większe i mniejsze nakładki, przez co jeden inhalator wystarczy dla całej rodziny i można go łatwo dopasować. Przed zakupem zawsze warto skonsultować sposób podania danego leku z lekarzem. Nie każdy z nich można aplikować wziewnie, a ma to kolosalne znaczenie dla procesu leczenia.

Jak działa inhalator?

Inhalator służy do leczenia wziewnego infekcji i chorób dróg oddechowych. Z jego pomocą aplikowany jest roztwór leku, który szybciej działa na organizm.

Urządzenie sprawia, że cząstki wdychanego leku są mniejsze, dlatego też w przypadku niektórych leków jest skuteczniejszym sposobem aplikacji niż tradycyjne aerozole, których cząsteczki są większe i zwykle osiadają w wewnętrznej części jamy ustnej i na języku, docierając najdalej do gardła. Aby uzyskać omawiany efekt, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia danego modelu. W ten sposób mamy pewność, że aktywne substancje leku dotrą do tchawicy, pęcherzyków płucnych i oskrzeli. 

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Kupując inhalator, wybierajmy sprawdzone źródła i produkty, które cieszą się dobrą opinią innych użytkowników. Nie należy dać się zwieźć bardzo niskim cenom. Pamiętajmy, że urządzenie jest często wykorzystywane w leczeniu dzieci, stąd powinno być odporne na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Niektóre z tańszych zamienników szybko pękają i rozszczelniają się, przez co przestają nadawać się do użycia.

Dobrej jakości inhalator dla dziecka powinien mieć silnik tłokowy o większej mocy, ponieważ zbyt niska wydłuża proces podawania leku. Warto wybrać model z zaworem regulującym tempo zabiegu, ponieważ najmłodsi pacjenci zwykle są niecierpliwi, jeśli wymagamy od nich długiego pozostania w bezruchu. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy urządzenie wymaga przerw między poszczególnymi inhalacjami oraz ile czasu one wynoszą. Często rodzeństwa zarażają się od siebie lub choruje cała rodzina. Jeśli wspomniane przerwy są zbyt długie, czas aplikacji leku wszystkim domownikom zdecydowanie się wydłuża, przez co terapia traci na efektywności.