Co zawierają nawilżające kremy do twarzy? Najważniejsze składniki i ich działanie

Jakie owoce warto włączyć na stałe do diety?
28 marca, 2023
kura na polu
czym karmić kury? ( co jedzą i jakie jest dla nich najlepsze pożywienie)
1 kwietnia, 2023

Krem nawilżający to jeden z podstawowych kosmetyków w łazience każdej kobiety. Dlaczego? Ponieważ efektywna pielęgnacja skóry zaczyna sie od jej dobrego nawilżania. Bez tego skóra starzeje się, robi się wiotka, traci kondycję i witalność. Jeśli chcesz, by Twoja cera wygląda doskonale, zaopatrz się w dobry krem nawilżający. Co powinien zawierać? W jaki sposób kremy nawilżają naszą skórę?

Co to znaczy, że krem do twarzy nawilża skórę?

Wiemy, że dobry krem powinie mieć przede wszystkim działanie nawilżające, ale co to tak naprawdę znaczy? Czy krem do twarzy nawadnia cerę, transportując do jej wnętrza cząstki wody? Czy wobec tego nie wystarczy po prostu opłukiwać twarzy wodą, aby wchłaniała się przez naskórek? Okazuje się, że wszystko funkcjonuje całkiem inaczej! Prawidłowo działający krem nawilżający wcale nie dostarcza skórze wody, lecz ją zatrzymuje ją w jej wnętrzu. Tworzy na powierzchni skóry okluzyjną warstwę, która nie pozwala cząsteczkom wody uciec z naskórka. Zawiera też składniki, które potrafią przechwytywać i kumulować cząsteczki cennej wody. Mistrzem w tej dziedzinie jest kwas hialuronowy: jedna jego cząstka jest w stanie przyłączyć nawet do 250 cząsteczek wody! Dlatego kremy nawilżające do twarzy wzmacniają barierę skóry, ograniczają odparowywanie wody i polepszają zdolności skóry do wiązania jej cząstek w głębszych partiach.

Co nawilża w kremach? Składniki dobrego kremu do twarzy

W składzie dobrego kremu nawilżającego warto szukać składników odpowiadających za zatrzymanie wilgoci w komórkach. Doskonale wiążą one wodę, dlatego ograniczają jej odparowywanie z warstw skóry. Do najczęściej wykorzystywanych w kremach nawilżających składników należą m.in.: wspomniany już z kwas hialuronowy, aloes, kolagen, mocznik i ceramidy.

Pamiętaj! Dobry krem nawilżający tworzy na skórze okluzyjną warstwę, która  chroni przed odparowywaniem wody z naskórka. Z tego względu musi on zawierać zarówno składniki wiążące wodę, jak również substancje uzupełniające niedobory w cemencie międzykomórkowym, by wzmocniły one naturalną barierę skóry.

Jaką konsystencję kremu należy wybrać?

Kremy do twarzy maja różne formuły, ponieważ każdy rodzaj cery potrzebuje czegoś innego. Na przykład  w pielęgnacji cery normalnej i mieszanej poleca się kosmetyki o lekkiej konsystencji żelu lub musu. Nie będą one działać komedogennie i nie zaczopują ujść gruczołów łojowych. Jeśli Twoja cera jest sucha, wybierz bogatszy krem krem do twarzy o treściwej konsystencji, czyli ze składnikami natłuszczającymi i odbudowującymi, które zregenerują płaszcz lipidowy skóry.

Idealny krem nawilżający, czyli jaki?

Powiedzieliśmy sobie, że dobre kremy nawilżające muszą mieć w składzie składniki wiążące wodę w tkankach, tzw. humektanty, a także emolienty (np. fosfolipidy). Są to z kolei składniki, które spełniają funkcję natłuszczającą i ochronną, a także zapobiegają TEWL (przeznaskórkowej uciecze wody). Warto jednak pamiętać, że w przypadku każdego rodzaju cery ważna jest inna formuła kremu, który da jej odpowiednie nawilżenie. Tym samym, idealny krem nawilżający będzie inny dla każdego typu skóry.

Jest jednak jedna wspólna zasada, która dotyczy dobrego kremu do twarzy, niezależnie od typu cery: każdy z nich powinien mieć dobry skład, bez kontrowersyjnych składników, które mogą pogarszać stan skóry, zamiast go poprawiać. Dlatego unikaj kremów, które zawierają ciężkie, komedogenne silikony, parabeny, pochodne ropy naftowej, sztuczne barwniki. Idealny krem nawilżający to taki, który ma dobry skład, jest łatwy w aplikacji,dobrze  się wchłania i daje uczucie ukojenia.