Jaki typ kolektora słonecznego wybrać
Jaki typ kolektora słonecznego wybrać?
25 września, 2020
Nowe trendy w ekoturystyce
Nowe trendy w ekoturystyce
9 października, 2020

Czy stoisz przed wyborem pompy ciepła? Istnieje kilka odmian, w tym pompa ciepła powietrze-powietrze lub pompa ciepła powietrze-woda. Pompa ciepła typu powietrze-woda jest bardzo dobrym źródłem energii, gdy do ogrzewania domu wykorzystuje się powietrze zewnętrzne. Zastanawiasz się, czy ten rodzaj  pompy ciepła jest właśnie dla Ciebie ? Czytaj dalej i dowiedz się, jak działa ten system ogrzewania. Jeśli masz już system na bazie wody, korzyści są bardzo liczne, a koszty inwestycji niewielkie.

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze-woda ma wiele wspólnego z pompą ciepła powietrze-powietrze, ponieważ obie pompy wykorzystują powietrze zewnętrzne do ogrzewania domu. Różnica polega na tym, że pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje powietrze do ogrzewania powietrza w domu. Zamiast tego pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują powietrze i zamieniają je na ciepło, które jest przewodzone przez system wodny w domu. W związku z tym w domu często stosuje się ogrzewanie podłogowe lub grzejniki, do których można doprowadzić wodę. To, co wielu ludzi lubi w pompie ciepła powietrze-woda, to fakt, że te pompy ciepła są bardzo tanie. Ponadto możesz zauważyć obniżone koszty energii prawie natychmiast, jeśli obecnie masz wysoki koszt energii.

Zalety pompy ciepła powietrze – woda

Wybór odpowiedniej pompy ciepła powietrze – woda ma wiele różnych zalet. Oto kilka elementów:

  • Tania, ale opłacalna inwestycja.
  • Unikasz skomplikowanych instalacji, które dostałbyś na przykład, gdybyś musiał wiercić w celu uzyskania ciepła skalnego.
  • Za pomocą pompy ciepła powietrze-woda można ogrzewać nie tylko domy jednokondygnacyjne, ale także wszystkie rodzaje pięter. Ważne jest, aby w całym domu były grzejniki i systemy wodne.
  • Czy masz basen? Możesz również użyć pompy ciepła powietrze / woda do podgrzania wody w basenie.

Wady pompy ciepła powietrze – woda

Oczywiście ten system ogrzewania ma również pewne wady. Pompa ciepła powietrze / woda nie działa optymalnie w niskich temperaturach. Jest to oczywiście duża wada w Szwecji, ponieważ mamy wiele miesięcy niskich temperatur. Szczególnie w północnej części kraju instalacja pompy ciepła powietrze / woda może być niekorzystna. Inne wady pompy ciepła powietrze-woda obejmują:

  • Hałas i hałas.
  • Aby móc korzystać z pompy ciepła powietrze / woda, musisz mieć system ogrzewania wodnego. Taka instalacja może kosztować dużo pieniędzy, jeśli nie masz jeszcze systemu.
  • Jeśli na zewnątrz jest mróz, pompa ciepła nie będzie działać optymalnie.
  • W przypadku gospodarstw domowych o zapotrzebowaniu na energię powyżej 25 000 kWh rocznie pompa ciepła typu woda-powietrze nie będzie wystarczająca.

Pompa ciepła idealna do wodnych systemów grzewczych

Zapoznaj się z opcjami pomp ciepła i wykonaj obliczenia, aby zobaczyć, jak długo zwraca się taka inwestycja. W wielu przypadkach można zaoszczędzić nawet 60% kosztów ogrzewania.