Wysypka na ciele – powody jej powstawania i sposoby łagodzenia problemów skórnych

Jak olejek CBD może pomóc w redukcji stresu i lęku
24 marca, 2023
Jak skutecznie pozbyć się widocznych zmarszczek pod oczami?
28 marca, 2023

Problemy skórne zawsze świadczą o problemach toczących się w organizmie. Pojawienie się wysypki na ciele to najczęściej objaw alergii lub choroby. Jak sobie z nią radzić? Na początek warto określić źródło problemu, a następnie dobrać do niego odpowiednie sposoby na złagodzenie wysypki. Dowiedz się, co może być przyczyną problemów skórnych i jak sobie z nimi radzić.

 

Co powoduje wysypkę alergiczną? Wpływ przyjmowanych pokarmów, środków chemicznych i kosmetyków

Pojawienie się wysypki na skórze najczęściej jest jasnym sygnałem od organizmu. Informuje on w ten sposób o alergii, zatruciu czy o różnego rodzaju chorobach. Najczęściej wysypka na skórze pojawia się przez alergię. Może być spowodowana zjedzeniem czegoś, co przyczyniło się do powstania krost na skórze czy też kontaktem bezpośrednim z alergizującą substancją. Jeśli chodzi o pokarmowe alergie, przede wszystkim pod uwagę należy wziąć owoce morza, soję, cytrusy, ryby, nabiał czy orzechy. W przypadku kontaktowych alergii problemem najczęściej są zapachowe płyny do prania i płukania, kwiatowe lub owocowe perfumy, mydła, żele i innego rodzaju kosmetyki czy preparaty. Wysypka na ciele może być również spowodowana materiałami, z którymi skóra ma kontakt. Pojawia się również, gdy dochodzi do zatrucia lekami, bądź kontaktu z substancjami chemicznymi, np. jodem.

Wysypka spowodowana chorobami – zakażenia wirusowe i bakteryjne

Jednak wysypka na skórze powstaje nie tylko przy kontakcie alergicznym. Może być również objawem różnych chorób. W tym przypadku jest trudniejsza do wyleczenia i na początku należy ustalić, co ją powoduje. Dużo jest możliwych chorób, które mogą wywołać wysypkę. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na problemy najczęściej dotyczące dzieci, czyli różyczkę, opryszczkę, odrę czy ospę wietrzną. Jednak objawy tych chorób są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania nawet bez udziału specjalisty. Jeśli jednak wysypka pojawia się w wieku dorosłym, najczęściej świadczą o zakażeniu wirusowym bądź bakteryjnym. Bywa też objawem półpaśca, szkarlatyny, liszajca czy też zakażenia echowirusami i wirusami Coxsackie.

Jak pozbyć się wysypki i zaczerwienień?

Wysypka na ciele to objaw wielu chorób i alergii, dlatego sposobów jej łagodzenia nie da się jednoznacznie określić. Każdemu może pomóc coś innego. Przede wszystkim należy jednak zadbać o unikanie kontaktu z alergenami powodującymi wysypki oraz o leczenie chorób, które mogą je wywoływać. W tym celu dobrze udać się do odpowiednich specjalistów. Ocenią oni źródło problemu i pomogą w dobraniu dobrych leków hamujących rozprzestrzenianie się wysypki na ciele.

Środki kosmetyczne i medyczne zmniejszą ból powodowany przez powstające, pękające czy swędzące krosty. Ważne jest jednak to, aby zacząć działać już przy dostrzeżeniu pierwszych objawów. Nieleczona wysypka może nie tylko powodować ogromny ból, lecz także utrudnić normalne funkcjonowanie i poruszanie się (jeśli krosty są w okolicach pachwin, ud czy stóp). Powinno pamiętać się również o tym, że wysypka pozostawia po sobie ślady, dlatego leczenie jej zmniejsza szansę na utrwalenie się blizn czy zaczerwienień na ciele.