naturalne środki czystości
Czy naturalne środki czystości mogą być skuteczne?
27 maja, 2021
fosforany
Co to są fosforany i dlaczego ich obecność w domowych środkach czystości jest tak niebezpieczna?
3 sierpnia, 2021

Przez wiele lat ludzkość marzyła o tym, aby samodzielnie produkować prąd. Stanie się niezależnym od elektrowni i dostawców prądu, którzy naliczają sobie sporą marżę było jedynie mrzonką. Jednak obecnie można dostrzegać, że fotowoltaika dostępna dla każdego z nas pozwala na produkowanie prądu przez okrągły rok. Możemy wykorzystywać tę energię jak tylko chcemy. Popularność tego wspomnianych rozwiązań jest tak duża, że przejeżdżając przez polskie miejscowości trudno nie spotykać domów z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi.Produkcja prądu na dachu domu

Do generowania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych konieczne jest posiadanie paneli. Obecnie największym uznaniem darzone są panele monokrystaliczne, które wyróżniają się tym, że po przepracowanym roku nie tracą one swojej nominalnej mocy. Poprzednie, starsze wersje paneli traciły około 5% wydajności po każdym kolejnym roku swojej pracy. Fotowoltaika montowana jest najczęściej na dachach budynków. Jednak trzeba wiedzieć, że nie jest to regułą. Czasami budynki, na których ma zostać zamontowana instalacja fotowoltaiczna, umiejscowione są w taki sposób, że nasłonecznienie jest zbyt małe. W tym wypadku poszukuje się miejsc o właściwym nasłonecznieniu i panele montowane są na specjalnych stelażach. Może się zdarzyć nawet tak, że panele znajdować się będą w odległości kilkudziesięciu metrów od naszych domów.

Dodatkowe korzyści z posiadania fotowoltaiki

Każdy już zapewne wie, że fotowoltaika pozwala na dostarczenie prądu do naszych domów. Jednak warto wiedzieć o tym, że można również w ciekawy sposób wykorzystywać wyprodukowaną nadwyżkę energii, której nie jesteśmy w stanie zużyć. Mianowicie możemy podpisać z dostawcą energii umowę prosumencką. Na jej podstawie będziemy mogli nadwyżkę energii odsprzedawać dostawcy prądu. W efekcie będziemy zyskiwać podwójnie. Wspomniane rozwiązanie sprawi, że nasza fotowoltaika będzie dodatkowo na siebie zarabiać i poniesione przez nas koszty zwrócą nam się o wiele szybciej.

Dofinansowania na zakup instalacji fotowoltaicznej

Od dłuższego czasu słyszy się o promowaniu odnawialnych źródeł energii. Jedną z form mających za zadanie zachęcić do korzystania z takich rozwiązań jest oferowanie form wsparcia finansowego, dla osób zainteresowanych montażem rozwiązań z rynku OZE. Również w przypadku instalacji fotowoltaicznych możliwe jest otrzymanie dofinansowania. Można spotykać się z projektami unijnymi oraz realizowane są również inne projekty, które pozwalają na otrzymanie pewnej kwoty na zakup i montaż fotowoltaiki.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.synergio.pl/