RTG klatki piersiowej to podstawowe badanie obrazowe, stosowane w chorobach układu oddechowego (pozwala zdiagnozować m.in. zapalenie płuc, zmiany nowotworowe płuc, gruźlicę), ale i w razie nieprawidłowości w wyglądzie serca czy żeber. Sprawdź, na czym polega to badanie i jakie są wskazania do przeprowadzenia go.
RTG klatki piersiowej zwyczajowo określane jest jako prześwietlenie klatki piersiowej. Stanowi jedno z częściej wykonywanych badań obrazowych. Umożliwia ocenę płuc, ściany klatki piersiowej i mięśnia sercowego. Na prawidłowym RTG klatki piersiowej widoczne są również: kręgosłup piersiowy, obojczyki, stawy mostkowo-obojczykowe. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne.
RTG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne, aby badany zabrał ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych badań, jeśli takowe posiada, a przed samym prześwietleniem usunął z ciała wszelkie metalowe elementy, typu pasek do spodni, okulary, biżuteria. Do badania należy się rozebrać od pasa w górę.
Badany proszony jest o zajęcie miejsce przed aparatem, tak aby przystawił klatkę piersiową do urządzenia. Przed zrobieniem zdjęcia zlecone mu zostanie wzięcie głębokiego oddechu, który należy wstrzymać do końca badania. RTG klatki piersiowej z reguły wykonuje się w dwóch pozycjach – tylno-przedniej (PA) i przednio-tylnej (AP). W razie potrzeby przeprowadza się również badanie w projekcji skośnej lub bocznej. W przypadku konieczności zobrazowania szczytów płuc stosuje się projekcję według Przybylskiego. Zdjęcia skupiają się na okolicy anatomicznej znajdującej się nad mięśniem przepony. Wyniki RTG klatki piersiowej mają postać opisu, nagrania na płycie CD/DVD, zdjęcia – kliszy.
RTG klatki piersiowej zlecane jest przy podejrzeniu występowania i monitorowaniu schorzeń, takich jak m.in.: gruźlica, rozedma płuc, niewydolność serca, zapalenie płuc, zmiany nowotworowe płuc, powiększone węzły chłonne śródpiersia. Wykonywane jest w przypadku urazu czy występowania zaburzeń rozwojowych w obrębie klatki piersiowej. Wskazaniami do badania są również następujących dolegliwości: duszności, kłopoty z oddychaniem, ból w obrębie klatki piersiowej, długotrwały i uporczywy kaszel, odkrztuszanie plwociny z krwią, krwioplucie podczas kaszlu. RTG klatki piersiowej wchodzi w zakres badań zawodowych. Zlecane jest w ramach badań okresowych osobom, które wykonują prace w tzw. warunkach szkodliwych.
RTG klatki piersiowej to badanie, które nie powinno być wykonywane przede wszystkim u kobiet spodziewających się dziecka z uwagi na szkodliwy wpływ wykorzystywanego w nim promieniowania rentgenowskiego na rozwijający się płód. Jeśli zachodzi taka konieczność, np. wyniki innych badań okazują się niewystarczające, dopuszcza się na podstawie decyzji lekarza wykonanie RTG klatki piersiowej u przyszłej mamy. Niewskazane jest przeprowadzanie badania radiologicznego częściej niż dwa razy do roku u osób do 18. roku życia, ponieważ są one bardziej narażone na promieniowanie rentgenowskie.