Panele fotowoltaiczne z montażem we Wrocławiu – dlaczego nie warto wybierać najtańszego wykonawcy?

akumulatory litowo polimerowe
Jak wydajne są akumulatory litowo polimerowe?
6 sierpnia, 2021
jak zacząć być ekologicznym
Ekologia na co dzień – jak zacząć?
26 września, 2021

Ceny paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie całych instalacji OZE, znacząco spadły na przestrzeni ostatnich lat. Mimo to za porządną jakość nadal trzeba sporo zapłacić, dlatego nie każda polska rodzina może sobie pozwolić na zainwestowanie w fotowoltaikę (i to pomimo dotacji z programu „Mój Prąd”). Wiele osób zainteresowanych tą technologią stara się maksymalnie obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej i zleca jej montaż najtańszej na rynku firmie. Dlaczego to zły pomysł? Jakie mogą być negatywne konsekwencje takiej oszczędności? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

Niska jakość użytych komponentów

To najważniejszy powód, dla którego nie warto sobie zaprzątać głowy najtańszymi ofertami na fotowoltaikę. O instalacji trzeba myśleć w wieloletniej perspektywie. Powinna ona gwarantować wysokie uzyski energii przez okres minimum 20 lat i więcej, dlatego dzisiejszy koszt nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Liczą się wyłącznie oszczędności osiągnięte w perspektywie kilku dekad, które są ściśle uzależnione od jakości zastosowanych komponentów.

Jeśli dany wykonawca proponuje najtańsze panele fotowoltaiczne, a do tego inwerter niewiadomego pochodzenia, to znamy już odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że jego oferta jest o 30-40 proc. atrakcyjniejsza finansowo.

Brak doświadczenia

Najtańsze firmy montujące panele fotowoltaiczne z reguły są też tymi, które nie mają ugruntowanej pozycji na rynku. Nie mogą jej mieć, ponieważ dopiero debiutują i zajęły się fotowoltaiką na fali mody na systemy fotowoltaiczne – wcześniej mogły oferować zupełnie inne usługi.

Takie firmy muszą walczyć o klienta niską ceną, za którą niestety nie stoi oczekiwana jakość. Brak doświadczenia wychodzi później w estetyce i solidności montażu, a co gorsza może dać o sobie znać dopiero po kilku latach, gdy instalacja zacznie sprawiać różnego rodzaju problemy.

Dlatego najrozsądniej jest powierzyć montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i regionie firmie cieszącej się dobrymi opiniami, mającej wieloletnie doświadczenie i setki zrealizowanych inwestycji. Więcej o tym możesz przeczytać na stronie  https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.

Nie wiadomo, kto przeprowadzi montaż paneli fotowoltaicznych

Istnieje bardzo wysokie ryzyko, że firma sprzedająca instalacje fotowoltaiczne „po kosztach” w rzeczywistości wcale nie odpowiada za ich montaż. Jak to możliwe? Ten schemat jest coraz bardziej rozpowszechniony na polskim rynku. Nie brakuje firm, które korzystają z różnych ekip podwykonawców, nawet nie kontrolując ich poczynań. Gdy dojdzie do jakiejś awarii, to inwestor w zasadzie nie wie, do kogo powinien się z tym zgłosić.

Projektowanie fotowoltaiki? Zapomnij!

Najtańsze firmy na rynku nie mają zaplecza umożliwiającego im kompleksowe zajęcie się inwestycją klienta. Nie ma mowy o profesjonalnej usłudze projektowania fotowoltaiki. Takie firmy najczęściej mają gotowe zestawy, które dopasowują do konkretnego budynku, biorąc pod uwagę jedynie zadeklarowane przez inwestora roczne zużycie energii.

Było tanio? Koszty fotowoltaiki mogą znacznie wzrosnąć w niedalekiej przyszłości

Obyś nie musiał się o tym przekonać. Elektrownia fotowoltaiczna w założeniu ma zagwarantować inwestorowi duże oszczędności, natomiast wybierając najtańszą ofertę musisz się liczyć z ryzykiem powtarzających się awarii (a najtańsi wykonawcy potrafią być na bakier z warunkami gwarancyjnymi) oraz nieefektywnej pracy systemu. To wszystko narazi Cię na dodatkowe, bardzo wysokie koszty, również związane z koniecznością zlecenia przerobienia instalacji innej firmie.

Analizując oferty złożone przez poszczególne firmy montujące panele fotowoltaiczne kieruj się prostą zasadą: zawsze na początek odrzucamy tę, która jest rażąco niższa od pozostałych. Następnie kieruj się już wyłącznie kryterium renomy danego wykonawcy. We Wrocławiu jedną z najczęściej polecanych firm od fotowoltaiki jest Sun For You, z której ofertą możesz się zapoznać na stronie https://sunforyou.pl/.