Jaki wybrać falownik do paneli słonecznych

Zdrowa dieta: olej cedrowy i jego właściwości
15 kwietnia, 2020
Naturalna pielęgnacja i domowe peelingi
15 kwietnia, 2020

Panele sloneczne jako zródlo odnawialnej energii

Wybór falownika do paneli fotowoltaicznych.

Falowniki mają za zadanie zamienić prąd stały z paneli słonecznych na prąd przemienny, który można wykorzystać w domu. Warto jest się dobrze zastanowić jaki rodzaj falownika będzie najlepiej pasował do Twojego systemu i instalacji.

Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje falowników:

  • Optymalizatory mocy
  • Mikroinwertery
  • Centralny lub szeregowy

Falowniki szeregowe są najczęstszymi falownikami występującymi w domowych układach słonecznych, a co za tym idzie są najtańsze. Świetnie nadają się do dobrze oświetlonych dachów o małym zacienieniu i płaskiej płaszczyźnie. Panele przy wykorzystaniu falownika szeregowego są ułożone w szeregi połączone równolegle ze sobą, a następnie podłączone do falownika.

Falowniki szeregowe są starszym rozwiązaniem w porównaniu do optymalizatorów mocy, czy mikroinwerterów.
Mikroinwertery i optymalizatory mocy często są określane jako elektronika mocy na poziomie modułu (MLPE). Reprezentują one nowsze rozwiązania, które oferują pewne zalety w przypadku awarii falowników szeregowych. W szczególności MLPE mogą utrzymywać wysoką wydajność na dachach, które mają wiele poziomów lub są częściowo ocienione.

Mikroinwertery przetwarzają energię z prądu stałego na prąd przemienny w każdym panelu osobno. Czasami panel słoneczny jest dostarczany z wbudowanym mikroinwerterem, a innym razem falownik jest dodawany osobno. Mikroinwertery posiadają wysoką wydajność, ponieważ panel na zacienionej części dachu nie blokuje przepływu energii z konwersji słonecznej zachodzącej w panelu na części słonecznej. Wygląda to tak, że każdy panel działa niezależnie.
Podobnie jak mikroinwertery, optymalizatory mocy są wbudowane w ogniwo słoneczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele sprawdzaja się również tam, gdzie dachy są częściowo zacienione. Ale energia elektryczna z optymalizatora przechodzi dodatkowy etap, który nie jest podejmowany przez inne rodzaje ogniw słonecznych. Kiedy energia opuszcza komórkę optymalizatora mocy, ulega warunkowaniu, co prowadzi do wyższej wydajności komórek.

Mikroinwertery stanowią najdroższą z trzech technologii konwersji. Optymalizatory mocy są mniej kosztowne niż mikroinwertery, ale droższe niż falowniki szeregowe.