Ogniwa słoneczne z optymalizatorami – dlaczego warto w nie zainwestować?

Gdzie mozna kupic panele fotowoltaiczne po dobrej cenie
Gdzie można kupić panele fotowoltaiczne po dobrej cenie?
21 września, 2020
Jaki typ kolektora słonecznego wybrać
Jaki typ kolektora słonecznego wybrać?
25 września, 2020

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących ogniw słonecznych i optymalizatorów . Nadszedł więc czas, aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czym są optymalizatory i jakie znaczenie mają one dla Ciebie i Twojego systemu fotowoltaicznego . 

Co robią optymalizatory?

Nachylenie dachu i zacienienie mogą ograniczać działanie systemu. Optymalizatory powinny zoptymalizować produkcję energii elektrycznej z paneli słonecznych pomimo warunków zewnętrznych, które mogą je ograniczać (np. zacienienie).

Jak działa Twój system fotowoltaiczny z optymalizatorem?

Optymalizator to komponent, który jest instalowany na każdym panelu słonecznym. Optymalizator optymalizuje moc pojedynczego panelu. W ten sposób twój system staje się mniej wrażliwy na cienie, ponieważ panele z optymalizatorami stają się mniej zależne od innych paneli w tym samym ciągu. Optymalizator komunikuje się również z falownikiem. Daje to bardziej szczegółowy obraz produkcji.

Jak działa Twój system fotowoltaiczny BEZ optymalizatora?

Twoja instalacja staje się bardziej wrażliwa na zacienienie. Czemu? Cóż, ponieważ falownik widzi tylko cały ciąg połączonych ze sobą paneli słonecznych. Jeśli panel się zepsuje lub z jakiegoś powodu nie działa prawidłowo, zobaczysz tylko, że cały system fotowoltaiczny działa gorzej, ale nie dokładnie, który panel jest uszkodzony. Dlaczego optymalizatory?

Zalety optymalizatorów dla Twojego systemu fotowoltaicznego są następujące:

  1. Maksymalizujesz produkcję energii elektrycznej w systemie fotowoltaicznym z każdego pojedynczego panelu słonecznego, a system fotowoltaiczny staje się mniej wrażliwy na cienie.
  2. Dzięki optymalizatorom możesz mieć panele słoneczne na różnych nachyleniach i szerokościach geograficznych. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz kilka powierzchni dachowych, na których chcesz umieścić panele słoneczne.
  3. Masz możliwość śledzenia każdego panelu z telefonu komórkowego lub komputera i uważnego porównywania produkcji energii elektrycznej w dniach, tygodniach i miesiącach. Oznacza to, że jeśli system fotowoltaiczny nie działa prawidłowo, możesz łatwo znaleźć usterkę.

Krótko mówiąc, maksymalizujesz w ten sposób produkcję swojego zakładu za pomocą optymalizatorów, o ile są zacienione powierzchnie i / lub nie masz idealnej lokalizacji na południu.