Energia sloneczna - wady i zalety
Energia słoneczna – wady i zalety
18 sierpnia, 2020
Budowa schronów przydomowych
Naturalne suplementy diety na odchudzanie
21 sierpnia, 2020

W marcu 2020 roku otworzono największą elektrownię słoneczną na świecie. Miano najpotężniejszego giganta fotowoltaiki zyskał kompleks 31 połączonych ze sobą „farm” paneli fotowoltaicznych, o nominalnej mocy 2,245 MW, położony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozsiane po pustyni panele słoneczne są w stanie wytworzyć tyle prądu, ile kilkaset tysięcy samochodów osobowych. W Europie również możemy pochwalić się kilkoma dużymi systemami wykorzystującymi OZE. Która z nich jest największa?

Elektrownie słoneczne w Europie – potęga energii słonecznej

Największa dotychczasowo wybudowana elektrownia słoneczna mieści się w Hiszpanii. Núñez de Balboa solar plant, bo tak brzmi jej pełna nazwa, położona jest w niezwykle nasłonecznionym regionie Półwyspu Iberyjskiego. Ogromna fotowoltaika wykorzystuje odnawialne źródła energii pochodzące z promieni słonecznych. Tym samym hiszpańska potęga wyprzedziła w marcu 2020 roku m.in. Francję, Niemcy czy Ukrainę, budując największą elektrownię słoneczną w Europie. Mega-jednostka jest w stanie wyprodukować 500 MW energii – ponad czterokrotnie mniej, niż światowy rekordzista. Ogniwa fotowoltaiczne zamontowane w niewielkim miasteczku Usagre, nieopodal Badajoz, wyprzedzają pod względem potencjału produkowanej energii także ogromną część elektrowni rozsianych po całym świecie. Co więcej, nie różnią się one diametralnie od znanych nam, również w Polsce, systemów fotowoltaicznych – posiadają one falownik i inne komponenty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jednostek.

Fotowoltaika dofinansowanie – sukces hiszpańskiej marki

Największa instalacja fotowoltaiczna należy do hiszpańskiego koncernu Iberdrola, obsługującego giganta słonecznego produkującego 500 MW energii. Iberyjski potentat stawia na odnawialne źródła energii. Hiszpania postanowiła konsekwentnie zamykać kolejne bloki węglowe w różnych elektrowniach skupionych na terytorium swojego kraju. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia kosztów pozyskiwania prądu ze słońca. Panele fotowoltaiczne – cena tych systemów systematycznie idzie w dół, przez co możliwe są znacznie obszerniejsze inwestycje w ramach OZE. Flagowy projekt hiszpańskiej spółki dostarcza prąd do około ćwierć miliona osób. To więcej, niż liczba osób zamieszkująca tamtejszy region. Energia może być także importowana do innych miejsc w kraju. Wyróżnia się także szereg innych cech tego systemu:

  • Niższa emisja szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery;
  • Zwiększenie miejsc pracy, w szczególności w regionie;
  • Proekologiczne rozwiązanie energetyczne, gwarantujące lepszą ochronę środowiska naturalnego;
  • Sukces wizerunkowy, rosnący prestiż hiszpańskiej marki na arenie międzynarodowej;
  • Wyznaczenie kierunku rozwoju nowoczesnej energetyki;
  • Rozwój technologiczny kraju, możliwość dokonywania badań, analizowania przydatności;
  • Możliwość importowania czystej energii w przyszłości, poprawa sytuacji finansowej państwa.

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna – niższa emisja szkodliwych związków. Fotowoltaika ceny wybudowania

Ogromne europejskie przedsięwzięcie w ramach wykorzystania odnawialnych źródeł energii umożliwiło znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Elektrownia ogranicza rocznie emisję 215 000 ton CO2 rocznie. Elektrownia zajmująca powierzchnię niemalże 1000 hektarów posiada w sumie prawie 1,5 miliona paneli fotowoltaicznych zamontowanych na naziemnych stelażach. Ich waga całkowita wynosi ponad 12 ton. Choć cena wybudowania elektrowni była imponująca, gdyż całkowita inwestycja wyniosła 290 milionów euro, to korzyści płynące z zamontowanego systemu wydają się przewyższać straty. Panele fotowoltaiczne, skupione w ogromnym systemie, muszą być obsługiwane przez pracowników. Stwarza to lokalne miejsca pracy i aktywizuje rynek. Dostawa modułów, ich konserwacja, montaż czy wymiana stanowi bodziec do rozwoju hiszpańskiej gospodarki. Ogólna liczba miejsc pracy, jaką zagwarantowała Núñez de Balboa solar plant, wynosi 1200 nowych stanowisk – w tym znaczna większość to pracownicy lokalni.