Na jakie dofinansowanie do pompy ciepła mogę liczyć, budując nowy dom?

Czy inwestycja w mobilną gastronomię to dobry pomysł?
8 września, 2022
Sznurek do prasy – jaki wybrać?
27 września, 2022
Koszty ogrzewania domu tradycyjnymi paliwami są coraz wyższe, dlatego wielu z nas poszukuje ekonomicznego rozwiązania, które pozwoli zwiększyć niezależność energetyczną i ograniczyć wydatki na ciepło. Warto w tej sytuacji zwrócić uwagę na pompę ciepła. Za tym systemem ogrzewania przemawia dodatkowo możliwość uzyskania atrakcyjnej dotacji – atrakcyjnej zwłaszcza dla tych, którzy budują nowy dom. Zobacz, na jaką dopłatę możesz liczyć.

Pompy ciepła: dofinansowanie z programu „Moje Ciepło”

„Moje Ciepło” to już kolejny program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierający inwestycje w OZE. Jest pierwszym pozwalającym uzyskać dotację na pompę ciepła przy budowie nowego domu. Takiej możliwości nie daje program „Czyste Powietrze”, skierowany do właścicieli domów, które podlegają termomodernizacji.

Kto może liczyć na dofinansowanie do pompy ciepła z programu „Moje Ciepło”?

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, właściciele lub współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych. Ważna jest także data, od której uznaje się kwalifikowalność kosztów. Wnioski mogą składać tylko osoby, które zakupiły pompę ciepła nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Na jaką pompę ciepła można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie jest przyznawane zarówno w przypadku gruntowej pompy ciepła, jak i powietrznej (powietrze/powietrze oraz powietrze/woda). Sprzęt może być przeznaczony wyłącznie do ogrzewania wnętrz, jak również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Obejmuje samo urządzenie, jak również osprzęt do niego, zbiorniki akumulacyjne/buforowe czy zbiorniki c.w.u..

Jakie domy są objęte dofinansowaniem z programu „Moje Ciepło”?

Z programu można skorzystać wyłącznie, jeśli wykonujemy montaż pompy ciepła powietrznej lub gruntowej w domu jednorodzinnym. Nie skorzystają z niego właściciele budynków wielorodzinnych.

Istotny jest także standard energetyczny budynku. Wymaga się, aby był wyższy niż minimalna wartość określona w WT 2021. Tam zapotrzebowanie na energię nieodnawialną jest wskazane na poziomie 70 kWh/m2/rok. W ramach programu ujęte są wyłącznie inwestycje w budynkach o niższym współczynniku Ep – na poziomie max. 63 kWh/m2/rok. Zapowiada się też, że w kolejnych latach oczekiwania w tej kwestii wzrosną do 55 kWh/m2/rok.

W efekcie z dotacji do pomp ciepła można skorzystać, budując dom o podwyższonym standardzie energetycznym, czyli z zastosowaniem innych proekologicznych technologii, np. pasywnych.

Należy też podkreślić, że w budynku nie może być źródeł ciepła wykorzystujących paliwo stałe. Wyjątkiem są kominki pełniące funkcje rekreacyjne lub ozdobne.

Jaką dopłatę do montażu pomp ciepła można uzyskać?

Kwota dotacji jest uzależniona od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Wynosi standardowo do 30% wartości kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji lub do 45% dla osób, które mają Kartę Dużej Rodziny.

I tak:

  • jeśli jest montowana pompa ciepła powietrzna, maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 7 000 zł,
  • jeżeli ma zostać zainstalowana pompa ciepła gruntowa, wsparcie może wynieść do 21 000 zł.

Warto pamiętać, że obowiązuje tu zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Instalacja pompy ciepła to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Ten system pozwala na:

  • znaczne ograniczenie kosztów wytwarzania ciepła – ok. 70-75% energii wykorzystywanej przez urządzenie pochodzi z OZE (z ciepła gruntu, powietrza lub wody), a pozostała część to prąd (z sieci, ewentualnie wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną);
  • zeroemisyjność – w procesie produkcji ciepła do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje,
  • komfort użytkowania – bez konieczności czyszczenia kotła, dostarczania paliwa stałego itp.

Ponadto zarówno współczynnik COP gruntowych pomp ciepła, jak i powietrznych jest bardzo wysoki, co oznacza doskonałą wydajność systemu grzewczego tego typu.

Gdzie kupić pompę ciepła? Poznaj ofertę Eko2020

Bierzesz pod uwagę zakup pompy ciepła? Opłacalność tej inwestycji zależy w dużej mierze od dobrania pompy ciepła o odpowiednich parametrach. Na rynku jest dostępna szeroka gama modeli pomp powietrznych i gruntowych, także dających możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. W dystrybucji i montażu pomp ciepła specjalizuje się firma Eko2020 – to eksperci, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces i dopasują system do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz oczekiwań funkcjonalnych. Przestań przepłacać za ciepło, zrób ten ważny krok już dziś!