Izera - polski samochod elektryczny
Izera – polski samochód elektryczny
6 września, 2020
Sposoby na magazynowanie energii
Czy można magazynować energię elektryczną? – TOP 3 sposoby
9 września, 2020

Nie da się ukryć, że ruch anytwęglowy zyskuje na świecie coraz większą popularność. Na całym świecie toczy się zacięty bój o ten surowiec, jednak ograniczenie jego użytkowania, może zminimalizować globalne ocieplenie o około 1,5 stopnia Celsjusza. Nie jest tajemnicą, że około jedna piąta wszystkich gazów cieplarnianych pochodzi właśnie z elektrowni węglowych. Poszczególne kraje europejskie, zdecydowały się więc z niego zrezygnować. Jak przebiega rezygnacja z węgla i na czym ona polega?.

Energia węglowa a koszty

Od długiego czasu uważano energię węglową za jedną z najtańszych. Była ona opłacalna, a dodatkowo wydajna. Jednak przez długie lata nie brano pod uwagę szkód jakie niesie ona za sobą zarówno dla zdrowia jak i środowiska. Badania przeprowadzone przez instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym, oszacowały, że w całej Unii Europejskiej, zmarło około 23 tysiące osób, w skutek zanieczyszczenia powietrza, własnie dwutlenkiem węgla i węglowym pyłem. Większość z tych ludzi zmarła przedwcześnie, a część z nich żyła na obszarach blisko elektrowni węglowych. To nie jedyne starty jakie doświadczamy przez węgiel. Okazuje się bowiem, że sam pobyt w szpitalach, same przypadki śmiertelne, przewlekłe choroby tym spowodowane, a także absencja, niosą za sobą straty około 33 miliardów euro rocznie. Kwota ta jest naprawdę porażająca. Biorąc to wszystko po uwagę, a także szkody globalne, część krajów postanowiło zwrócić się w stronę OZE– czyli odnawialnych źródeł energii.

W jaki sposób giganci UE odchodzą od węgla

Przyjrzyjmy się, jak jedne z najważniejszych państw Unii Europejskiej, zdecydowały się wesprzeć walkę ze szkodliwym wpływem energii węglowej. W jaki sposób Francja, Niemcy i Dania, zdecydowały sięN odejść od węgla.

Francja- odejście od węgla

Francja opracowała skrupulatny i dokładny plan, jak ma wyglądać wykluczenie węgla. Jako część tej strategii możemy wyróżnić:

  • odejście od elektrowni węglowych do końca 2022 roku
  • pozbycie się paliw kopalnych
  • zwrócenie się w stronę OZE
  • inwestycja w wiatraki prądotwórcze
  • większe nakłady na fotowoltaikę

Dodatkowo rząd dokłada wszelkich starań, by móc skorzystać z niskoemisyjnej i taniej energii jądrowej. W planach jest także zmniejszenie do około 50 procent programu nuklearnego. Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, w której zamykanie elektrowni jądrowej, może doprowadzić do wolniejszego i mniej sprawnego zamykania elektrowni węglowych. Jednak rząd prezydenta Macrona ma dobrze opracowaną i postępującą strategię, którą stopniowo realizuje.

Niemcy- odejście od węgla

Nie da się ukryć, że Niemcy były węglową potęgą w Europie. Główni konsumenci do 2038 roku planują wycofać wszystkie elektrownie opalane węglem. Decyzję podjęła komisja węglowa, która została specjalnie powołana na tą okazję, 28 osobowa komisja węglowa. Zasiedli w niej przedstawiciele władz zarówno lokalnych jak i federalnych, a także dodatkowo, członkowie różnych organizacji ekologicznych czy koncernów energetycznych. Niemcy były głównymi konsumentami węgla w Europie, jednak zaczęli oni dostrzegać negatywny wpływ na zdrowie i środowisko tego surowca. Do 2022 roku, mają zamiar wycofać wszystkie elektrownie węglowe. Obecnie w niemieckim rynku energetycznym to odnawialne źródła energii jak: wiatraki czy panele słoneczne, przewyższają udział węgla. Mimo wszystko kraj gotowy jest na wielomilionowe inwestycje, by jeszcze bardziej ograniczyć zużycie węgla.

Dania- odejście od węgla

Dania zamierza do 2030 roku, całkowicie odejść od węgla, co potwierdziła w 2017 roku na jednej z konferencji COP23. W związku z tym możemy stale zaobserwować spadek zużycia węgla, a co za tym idzie wzrost energii odnawialnej. Ostatecznie Dania emituje około 25,5 procent mniej węgla niż w latach 2016-2017. Kraj postawił też na wiatraki prądotwórcze czy fotowoltaikę. Dania aspiruje do stania się jednym z najbardziej ekologicznych krajów całej Unii Europejskiej. Starannie opracowana strategia dekarbonizacji, jest stopniowo wprowadzana, a każdy kolejny krok jest starannie przemyślany.