Kosmetyki zero waste. Tych 6 produktów można zrobić w domu!

Ile jest samochodow elektrycznych w Polsce
Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce?
1 stycznia, 2021
Furoshiki – ekologiczny sposób na pakowanie przedmiotów
20 stycznia, 2021

Badania wskazują, że statystyczna Polka wydaje na kosmetyki niecałe 1500 złotych rocznie. A to nie wszystko! Cena pielęgnacji to też wizyty w salonach kosmetycznych – robienie paznokci, rzęs, brwi, depilację, masaże, zabiegi specjalistyczne oraz fryzjera. Wszystko to razem daje naprawdę pokaźną sumę pieniędzy oraz… śmieci. Okazuje się jednak, że jest sposób na to, by ograniczyć jednocześnie zarówno wydatki, jak i przestrzeń w śmietnikach, a przy tym nie rezygnować z codziennej pielęgnacji ciała. Jaki? Zero waste!

Zero waste – co to w ogóle znaczy?

Idea zero waste jako termin narodziła się w latach 70. XX wieku za sprawą niejakiego Paula Palmera, który stworzył firmę Zero Waste Systems. Palmer wierzył, że produkty powinny być produkowane tak, by istniała możliwość ich wielokrotnego wykorzystywania. Popularyzacja zero waste jako ruchu nastąpiła jednak dopiero na przełomie XX i XX wieku wraz ze wzrostem świadomości i popularyzacją myśli ekologicznej na świecie. Głównym celem, jaki zakłada idea zero waste, jest takie gospodarowanie zasobami, by niczego nie wyrzucać, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Istnieje 5 podstawowych zasad, uporządkowanych według ważności, które określają założenia ruchu:

  • odmawiaj (refuse),
  • ograniczaj (reduce),
  • wykorzystaj ponownie (reuse),
  • recyklinguj (recycle),
  • kompostuj (rot).

W przeciwieństwie do recyklingu, który polega na wykorzystywaniu odpadów w specjalistycznych procesach przemysłowych, zero waste zakłada wykorzystanie całości produktu bez generowania śmieci lub wielokrotne używanie danego przedmiotu w tym samym lub pokrewnym celu.

Kosmetyki w duchu zero waste, które zrobisz w domu

Chociaż w sklepach coraz częściej pojawiają się naturalne eko kosmetyki, to bardzo często ich producenci nie realizują w pełni idei sprzyjających środowisku. Wiele produktów pielęgnacyjnych określanych jako eko wciąż sprzedawanych jest w opakowaniach z plastiku. Co więcej, często są to takie opakowania, których specyfika nie pozwala na ich – jakiekolwiek – zastosowanie w przyszłości. Warto jednak zaznaczyć, że mimo dominacji nieekologicznych rozwiązań, nawet w dużych sieciach handlowych spotkać można już pierwsze kosmetyki produkowane w duchu zero waste, czyli takie, po których nie zostaje żaden plastik czy inny rodzaj odpadu. Do podobnych produktów możemy zaliczyć: szampony oraz mydła w kostce (te sprzedawane bez żadnych opakowań, najczęściej w sklepach specjalistycznych), naturalne kremy etc. w szklanych słoikach, pasty do zębów w pastylkach tudzież różnego rodzaju środki udostępniane bezpośrednio z kraników do pojemników przyniesionych przez kupującego.

Okazuje się jednak, że po wiele kosmetyków w ogóle nie trzeba udawać się do sklepu lub drogerii. Co więcej, domowa pielęgnacja może również oznaczać wykorzystywanie surowców, które inaczej – z różnych przyczyn – musielibyśmy wyrzucić. Z wielu „odpadów” będziesz w stanie stworzyć kosmetyki, nawet jeżeli wcześniej nigdy tego nie robiłaś. Nie wierzysz? Oto 6 bardzo prostych receptur na kosmetyki w duchu zero waste, które bez problemów zrobisz w domu. W pełni naturalne i bez plastiku. Po prostu eko!

Kawowy peeling antycellulitowy – topowy produkt bez plastikowego opakowania

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy z ekspresu lub klasycznego naparu po turecku? Każdego dnia wyrzucasz kawowe fusy do kosza, a na peelingi wydajesz krocie? Czas z tym skończyć! Kawa, nawet po zaparzeniu, doskonale sprawdza się jako główny składnik peelingu antycellulitowego. Zawarta w niej kofeina oraz polifenole mają działanie ujędrniające i uelastyczniające, a forma peelingu nawet sama w sobie poprawia krążenie. Jak wykonać kawowy peeling?

Składniki:

  • szklanka kawowych fusów,
  • pół szklanki cukru,
  • kilka łyżek oliwy z oliwek.

Przygotowanie:

Z podanych składników utwórz gęstą pastę. Nakładaj pod prysznicem i wmasowuj okrężnymi ruchami. Spłukuj wodą. Dla uzyskania najlepszych efektów antycellulitowych warto naprzemiennie używać wody bardzo ciepłej i bardzo zimnej. Peeling przechowuj szczelnie zamknięty w lodówce, dbając by wierzch mikstury przykrywała warstewka oliwy – spowolni to naturalne procesy pleśnienia i przyczyni się do przedłużenia daty ważności specyfiku.

Płyn do demakijażu z oliwy z oliwek i pomarańczy

Ze śniadania zostało Ci pół szklaneczki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy? A może kilka owoców łypie na Ciebie z koszyka, dając sygnały, że to ostatni moment na ich wykorzystanie? Każdemu zdarzy się kupić zbyt wiele jakiegoś produktu lub nie zdążyć, zużyć go w optymalnym czasie. Wiele z owoców i warzyw można wykorzystać do stworzenia eko kosmetyków. Jak przygotować odświeżający płyn do demakijażu z pomarańczy i oliwy z oliwek? Nic prostszego!

Składniki:

  • 1/2 szklanki soku z pomarańczy (świeżo wyciśniętego, nie z koncentratu),
  • 3/4 szklanki oliwy z oliwek

Przygotowanie:

Składniki umieść w słoiczku i szczelnie go zakręć. Potrząsaj całością do momentu, aż składniki się połączą. Płyn nakładaj na wacik (najlepiej wielorazowy!) i przy jego użyciu zmywaj makijaż z twarzy. Wstrząsaj płyn przed każdym użyciem.

Maseczka do cery tłustej z mąki kukurydzianej

Masz problemy z przetłuszczającą się skórą i stosujesz wyłącznie specjalistyczne kosmetyki do twarzy? Nie bój się, to żadna przeszkoda dla tworzenia kosmetyków bez plastiku! Domowe produkty także mogą być dedykowane różnym typom cery. Przykładem niech będzie tak niezwykle prosta w przygotowaniu maseczka do skóry ze skłonnością do przetłuszczania.

Składniki:

  • 1 białko jajka,
  • 2 łyżeczki mąki kukurydzianej.

Przygotowanie:

Składniki wymieszaj do połączenia. Posmaruj miksturą twarz i pozwól jej działać przez około 15-20 minut. Po tym czasie zmyj ją z twarzy ciepłą wodą. Tę maseczkę wykonuj zawsze tuż przed użyciem.

Tonik ryżowy do cery suchej

Tonik ryżowy to absolutny hit kosmetyków zero waste, który sprawi, że codzienna pielęgnacja twarzy już nigdy nie będzie taka sama. To ekologiczne cudo ma niezwykłe właściwości zmiękczające i rozświetlające – używaj regularnie, a zobaczysz efekty i już nigdy nie sięgniesz po sklepowy tonik i plastikowe opakowania.

Składniki:

  • ryż,
  • woda.

Przygotowanie:

Tonik warto robić przy okazji codziennego gotowania. Ryż wsyp do miseczki i zalej go gorącą, przegotowaną wodą, tak by sięgała odrobinę ponad powierzchnię ziarenek. Przykryj całość ściereczką i odczekaj kilka godzin. Tonik jest gotowy, gdy woda zyskuje mleczny kolor. Świetnie przechowuje się w szklanych buteleczkach w lodówce (do trzech dni).

Tonik kojący z wody ze świeżego ogórka

Niektóre przepisy kulinarne wymagają, by pozbawiać warzyw lub owoców naturalnych soków. Zwykle traktujemy je jak śmieci i wylewamy do odpływu, podczas gdy z wielu z nich można stworzyć fantastyczny, ekologiczny produkt do pielęgnacji. Żaden sklep nie jest w stanie zagwarantować równie świeżych produktów! Tonik z soku z zielonego ogórka, który zostaje np. podczas przygotowywania sosu tzatziki, świetnie sprawdzi się do skóry podrażnionej i z przebarwieniami.

Składniki:

  • ogórek

Przygotowanie:

Ogórka zetrzyj na tarce i zawiń w gazę. Całość odciśnij z soku do wygodnego naczynia (później płyn możesz przelać do butelki). Używaj dwa razy dziennie – rano i wieczorem – do przemywania twarzy. Sok z ogórka świetnie sprawdzi się też jako kompres przy poparzeniach słonecznych.

Maseczka do włosów z awokado

Nawet jeżeli Twoje włosy wymagają intensywnej pielęgnacji, nie musisz sięgać po nieekologiczne pakowane sklepowe produkty. Maseczkę do suchych i zniszczonych włosów zrobisz z dojrzałego awokado i kilku dodatków, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

Składniki:

  • 1 dojrzałe awokado,
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego,
  • 1 łyżka miodu.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki razem zmiksuj na papkę. Nakładaj na zwilżone, nieumyte włosy. Spłucz miksturę po 20-30 minutach ciepłą wodą i umyj włosy delikatnym szamponem. Susz i układaj jak zwykle. Maski możesz używać zgodnie z nadmiarową dostępnością produktów.

Dlaczego warto wypróbować kosmetyki zero waste?

Powodów zachęcających do pożegnania plastiku i zmniejszenia ilości produkowanych śmieci jest wiele. Najważniejszym jest jednak zastraszające tempo, w jakim nieekologiczne opakowania rozpraszają się po świecie. Szacuje się, że jednorazowe, wykonane z plastiku butelki i inne lekką ręką traktowane odpady z tworzyw sztucznych do 2040 w samych oceanach będą liczniejsze od zamieszkujących te wody ryb.

Może nam się wydawać, że obecny od wielu lat recykling to wyjątkowo efektywna strategia. W rzeczywistości przetworzeniu poddaje się (w całej Europie) jedynie 1/3 trafiających do sprzedaży opakowań. Plastik rozkłada się dłużej, niż żyje przeciętny człowiek – od 100 do nawet 1000 lat. Zwykły papierek po cukierku potrzebuje na ten proces prawie 500 lat. Łatwo sobie wyobrazić, jak długo przebiega ten proces np. w kontekście szczoteczki do zębów, którą każdy z nas zmienia przynajmniej kilka razy do roku. A przecież plastikowe szczoteczki mają swoje ekologiczne zamienniki w postaci bambusowych wariantów. Wystarczy podjąć decyzję, zmienić przyzwyczajenia i podczas następnych zakupów wybrać ekologiczne rozwiązanie, zmniejszając ilość śmieci.

Wsparcie środowiska, kosmetyki zero waste i metoda małych kroczków

Nagła zmiana i pielęgnacja ciała czy włosów wyłącznie samodzielnie wytworzonymi kosmetykami w zgodzie zero waste to świetna sprawa, ale nie ma się co oszukiwać – nie dla każdego do zrealizowania. Tak naprawdę nie chodzi jednak o granie va banque. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na kremy do twarzy własnego autorstwa albo kupujesz specjalistyczny, leczniczy szampon do włosów, który występuje wyłącznie opakowany w plastik, nie rób sobie wyrzutów. Ważne, żeby podjąć pierwszy krok, a potem zrobić kolejny i kolejny, a następnie jeszcze jeden. Przetestuj np. nowoczesne mydła czy peelingi w kostce, a nowe akcesoria kosmetyczne kup w wersji ekologicznej (nie wyrzucaj plastików, które działają, bo to nieekologiczne rozwiązanie pozbywać się funkcjonalnych sprzętów – nieważne, z czego są wykonane). Mając do wyboru szkło czy plastik, zawsze wybieraj szkło. Zastąp waciki jednorazowe ich wielorazową alternatywą do prania. Zadbaj o środowisko, a ono zadba o Ciebie i kolejne pokolenia. I przede wszystkim: nie zniechęcaj się!