Jakie są najtańsze źródła odnawialnej energii?

Naturalne kosmetyki dla mezczyzn
Naturalne kosmetyki dla mężczyzn
27 sierpnia, 2020
Jak oszczedzacc energie
Jak oszczędzać energię? – TOP 7 sposobów
29 sierpnia, 2020

Energia elektryczna jest nieodzownym elementem życia codziennego. Gdyby nie ona, większość naszych codziennych czynności byłaby utrudniona, a nawet wręcz niemożliwa. Może się wydawać, że możemy z niego korzystać bez żadnych ograniczeń – w końcu wystarczy podpiąć coś do gniazdka i już. Mimo wszystko wyprodukowanie prądu wcale nie jest ani łatwe, ani tym bardziej tanie. Dlatego powstaje bardzo dużo pomysłów na coraz to ciekawsze źródła energii.

Najpopularniejsze źródła energii odnawialnej

Słońce – chyba każdy słyszał o panelach słonecznych. Pozyskują one energię ze słońca, które całymi dniami oświetla wszystko wokół nas. Panele słoneczne to wręcz świetny sposób na pełne wykorzystanie potencjału tejże świecącej gwiazdy. Coraz więcej ludzi montuje je sobie na dachach, dzięki czemu mają dostęp do energii elektrycznej za bezcen.

Wiatr – elektrownie wiatrową również widział chyba każdy. Ogromne wiatraki stawiane są w różnych miejscach, wiatr wprowadza ich śmigła w ruch, dzięki czemu produkowany jest prąd. Ten typ pozyskiwania energii elektrycznej nie jest tak popularny jak panele słoneczne. Jego największym minusem jest to, że wiele zależy od warunków meteorologicznych. Nie ma wiatru – nie ma prądu. Dlatego elektrownie wiatrowe wymuszają na tych tradycyjnych trzymanie rezerwy prądu.

Woda – o elektrowniach wodnych nie mówi się zbyt wiele. Nie są zbyt często stosowane w Polsce, ale za to w Norwegii odpowiadają za 98% produkcji energii. Ich największą wadą jest to, że nie wszędzie można je wybudować, tak jak przykładowo paneli słonecznych. Dodatkowo podczas budowania dla nich zapór drastycznie zmienia się środowisko, ponieważ hamują one naturalny bieg rzek, oraz tworzą zbiorniki retencyjne. Ich dużą zaletą jest jednak wysoka efektywność.

Ciekawe alternatywy dla klasyki

Elektrowni wiatrowych, słonecznych i wodnych nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy o nich słyszał, każdy je widział. Są jednak różne rozwiązania, które może i są dziwne, ale w wielu sytuacjach mogą okazać się niezwykle efektywne.

Energia z człowieka

Przez praktycznie cały dzień produkujemy energię cieplną. Szwedzkie biuro nieruchomości wpadło na pomysł, aby przechwytywać energię cieplną ludzi. W jaki sposób? Zbudowano w tym celu specjalną instalację, która pozyskiwała energię cieplną użytkowników pobliskiej stacji kolejowej. Przez ową instalację przechwytywane jest ciepło, które ogrzewa wodę, która z kolei trafia do kaloryferów biura. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Paryżu, gdzie ciepło ludzi pozyskiwane jest ze stacji kolejowej Pompidou Center, i wykorzystywane jest do ogrzewania apartamentowca. Pomysł mógłby wydawać się absurdalny, ale jest wręcz genialny w swej prostocie, oraz przede wszystkim efektywny i przyjazny dla środowiska.

Kosmiczne lasery

Portal Green Future wymyślił, że można by było wysłać w kosmos satelitę, która mogłaby zbierać energię słoneczną, która nie przedostaje się do naszej atmosfery, a przesyłaliby ją na ziemię w postaci promienia quasi-laserowego. Mogłoby to być niewyczerpywalne źródło energii elektrycznej, jednak obecnie nie należy traktować tego rozwiązania zbyt poważnie. Można jednak przypuszczać, że NASA pewnego dnia opatentuje rozwiązanie, dzięki któremu praca astronautów będzie wspierana przez energię słoneczną.

Podsumowując

Energię elektryczną można pozyskiwać na wiele sposobów. Nie brakuje pomysłów na jeszcze więcej różnych metod, jednak warto skupić się na rzeczach przyziemnych. Dla zwykłego człowieka najlepszym rozwiązaniem będą panele fotowoltaiczne. Są bardzo popularne, a dzięki nim koszty związane z wykorzystaniem prądu spadną niemal do zera. Jest to jednocześnie rozwiązanie niezwykle ekologiczne, dzięki czemu nie zanieczyszczamy środowiska szkodliwymi dymami i tym podobnymi produktami ubocznymi. Dodatkowo to także najefektywniejsze źródło energii odnawialnej. Nie potrzebujemy do niego wody, ani wiatru. Wystarczy promieniowanie słoneczne, które występuje praktycznie każdego dnia. Dzięki refundacjom za montaż paneli słonecznych jest to również najtańszy sposób na pozyskiwanie prądu.