Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce jest spowodowana między innymi rosnącą ceną comiesięcznych rachunków za prąd czy ogólnie eksploatacją budynków. Oprócz tego, OZE to doskonała alternatywa dla sposobów na dostarczenie energii do budynków, która nie obciążą środowiska naturalnego. Jakie są obecnie dostępne odnawialne źródła energii w Polsce? Więcej dowiesz się dzięki informacji przekazanej przez ekspertów z firmy Sunday Polska http://sundaypolska.pl. Mamy nadzieję, że wiedza znajdująca się w poniższym artykule będzie dla Ciebie pomocna w kontekście wyboru najlepszego źródła energii.
Do nieodnawialnych źródeł energii zaliczane są surowce, takie jak gaz ziemny, ropa czy węgiel. Prościej mówiąc, należą do nich paliwa kopalniane. Ich powstanie, a konkretniej odtworzenie, jest możliwe w przyszłości, jednak pod uwagę warto wziąć rosnące potrzeby na dostępność energii elektrycznej oraz szybkość ich zużywania. W dodatku korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, ludzkie zdrowie i życie oraz sytuację gospodarczą danego państwa. Z kolei odnawialne źródła energii są takimi, których zasoby w stosunkowo krótkim czasie odbudowują się. Wykorzystywanie OZE nie doprowadza do niebezpiecznego wpływu na środowisko naturalne, a korzystanie z tych źródeł energii nie jest również związane z możliwym ich deficytem.
W Polsce energia odnawialna jest pozyskiwana najczęściej z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych. Do pierwszego rozwiązania wykorzystuje się moc wiatru, z kolei w przy drugim rozwiązaniu niezbędny jest dostęp do promieniowania słonecznego. Ponadto, OZE jest dziedziną, która może doprowadzić do pozyskiwania energii z elektrowni wodnych, gdzie wykorzystywana jest energia pochodząca np. z prądu w rzekach (energia grawitacyjna wody). Dodatkowymi sposobami na pozyskiwanie energii są biopaliwa wykorzystujące biomasę oraz korzystanie z energii cieplnej Ziemi w przypadku inwestowania w energię geotermalną.
Wykorzystywanie zasobów odnawialnych na potrzeby produkcji energii ma wiele korzyści. Przede wszystkim inwestycja w OZE to duży krok w kierunku niezależności energetycznej. Dostęp do różnych form energii odnawialnej w Polsce jest niemal w każdej lokalizacji. Brak konieczności importu surowców nieodnawialnych i ich rosnące ceny, w przypadku wyboru danej alternatywy OZE, nie będą już nas tak dotyczyły. Nieodłącznym plusem wykorzystywania elektrowni, które wytwarzają energię przy pomocy surowców odnawialnych, jest ograniczenie emisji CO2 i szkodliwych substancji. Niestety obecny udział odnawialnych źródeł energii w Polsce pozostaje wciąż bardzo niski. Wciąż głównym źródłem energii, który stanowi około 80% całej wartości jest węgiel.
Zastanawiasz się nad tym, jaka forma inwestycji w odnawialne źródła energii będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie? A może w trakcie poszukiwania informacji na konkretne tematy związane z OZE w Twojej głowie pojawiły się nieścisłości? Kontakt z ekspertami z firmy Sunday Polska może sprawić, że spojrzysz na inwestycję w zupełnie innym świetle. Ekspert pomoże znaleźć dla Ciebie rozwiązania, które doprowadzą do niezależności energetycznej, a jednocześnie zapewnią stosunkowo szybki zwrot z inwestycji i komfort eksploatacji budynku.
___________________________________________________________