Jak założyć instalację fotowoltaiczną na ziemi?

Jak wydajne sa ogniwa sloneczne
Jak wydajne są ogniwa słoneczne i jak będą wyglądać za 10 lat?
13 września, 2020
Fotowoltaika – zrodlo taniej i ekologicznej energii
Fotowoltaika – źródło taniej i ekologicznej energii
16 września, 2020

Twój dach jest zacieniony? A może po prostu nie chcesz umieszczać paneli słonecznych na dachu? Tak, istnieje kilka powodów, dla których niektórzy patrzą na główną alternatywę dla instalacji na dachu: umieszczenie jej na ziemi.

Jak więc ustawić panele pod kątem? Czy robi się drożej? Jakie rodzaje systemów montażowych są dostępne?

Inwestycja w panele naziemne

W przypadku instalacji naziemnej masz luksus wyboru zarówno szerokości geograficznej, jak i nachylenia paneli słonecznych. Najlepiej jest ustawić je na południu  z nachyleniem od około 35 stopni (na południu) do 45 stopni (na północy). Umieszczenie paneli słonecznych na idealnym nachyleniu samo w sobie nie jest silnym powodem umieszczania ogniw słonecznych na ziemi, ponieważ nachylenie odgrywa stosunkowo niewielką rolę w produkcji energii elektrycznej . (Jeśli kupujesz komercyjny system mocowania, możesz również ograniczyć się do nachylenia rusztowania.)

W zależności od liczby zainstalowanych paneli może być istotne umieszczenie kilku rzędów paneli jeden za drugim. W takim przypadku musisz zostawić pewną przestrzeń między rzędami, aby nie zacieniały się nawzajem. Nie musisz się jednak tak bardzo martwić, jeśli panele będą zacienione w okresie od listopada do lutego. W ciągu tych czterech miesięcy ogniwa słoneczne zapewniają prawie 5% swojej rocznej produkcji.

Jeśli instalujesz panele słoneczne na nachyleniu 30 stopni, często pozostawia się odległość między dwoma rzędami około 2,5 razy większą od wysokości paneli, aby uniknąć ich zacienienia.

Na przykład, jeśli każdy rząd składa się z panelu o wysokości 1,7 metra, właściwe jest umieszczenie rzędów w odległości około 4 metrów od środka. Jeśli panele słoneczne są zamontowane bardziej stromo, można zwiększyć odległość, a jeśli nachylenie jest bardziej płaskie, można umieścić rzędy bliżej siebie. Jednak są to praktyczne zasady; z reguły jest to symulowane przez dostawcę w związku z otrzymaniem oferty.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie paneli, należy zastanowić się, w jaki sposób system powinien być podłączony. Im dalej od elektrowni, w której zamierzasz podłączyć system, tym dłuższy musi być rów na kable. Z reguły nie musisz martwić się o straty energii w okablowaniu; o ile odległość między panelami słonecznymi a elektrownią jest mniejsza niż 100 metrów, straty w kablach prądu stałego są zwykle mniejsze niż 1% (chociaż zależy to od kilku czynników, takich jak odległość, grubość kabli i napięcie w kablach).

Systemy fotowoltaiczne montowane na ziemi generalnie nie wymagają pozwolenia na budowę, chociaż mogą obowiązywać wyjątki na niektórych obszarach lub w pobliżu dróg lub budynków. Jeśli nie jesteś pewien, co obowiązuje w Twojej okolicy, dobrze jest skonsultować się z biurem!

System mocowania

Istnieje wiele systemów montażowych i rusztowań do naziemnych systemów ogniw słonecznych. W przypadku mniejszego montażu na ziemi rusztowanie jest mocowane w ziemi za pomocą różnego rodzaju prętów lub śrub uziemiających – czyli jak się wydaje, mocnych śrub wkręcanych w ziemię – lub za pomocą betonowych fundamentów lub cięższych ciężarów.

(W parkach fotowoltaicznych standardowo stosuje się palownice do mocowania systemów do podłoża, ale ponieważ palownice są zarówno drogie, jak i niewygodne, są one używane tylko w większych systemach. Palownice są odpowiednie tylko dla systemów powyżej kilkuset kilowatów, tj. Ponad dziesięciokrotnie większe niż standardowe systemy mieszkaniowe).

Alternatywą dla komercyjnych systemów montażowych jest wyrzeźbienie własnego rusztowania. Aby jednak obowiązywały gwarancje, należy postępować zgodnie z instrukcjami producentów paneli co do sposobu mocowania paneli: z reguły mają oni m.in. wymagania dotyczące odległości od zacisków krawędziowych i szyn. W związku z tym do mocowania paneli do rusztowania często używa się komercyjnych zacisków i szyn, niezależnie od tego, czy zbudowałeś je samodzielnie, czy kupiłeś komercyjne rusztowanie.

Kradzież paneli słonecznych

O ile nie zbudujesz własnego rusztowania dla paneli (i nie wykopiesz rowu pod okablowanie), system naziemny zwykle nie będzie tańszy niż system sufitowy. Głównym powodem jest to, że system mocowania będzie znacznie droższy niż w przypadku odpowiedniego systemu mocowania na dachu.

To powiedziawszy, nawet dach może mieć warunki, które sprawiają, że system montowany na ziemi jest jeszcze bardziej opłacalny. Jeśli masz dach od strony wschodniej lub zachodniej, możesz np. uzyskać około 20% więcej energii elektrycznej z naziemnego systemu ogniw słonecznych w doskonałej lokalizacji na południu.

Innym aspektem systemów naziemnych jest łatwiejszy dostęp do paneli słonecznych – nawet dla złodziei . Jeśli masz obszar dostępny dla przechodniów, warto zastanowić się, czy można w jakiś sposób zabezpieczyć panele. W przypadku mniejszych obiektów ogrodzenie lub nadzór kamerowy są rzadko stosowane, jak w większych parkach; Jednak zaczynają się pojawiać rozwiązania, które działają również w mniejszych systemach, takich jak alarmy. W razie potrzeby zapytaj instalatora, czy ma na to rozwiązanie.

Panele słoneczne naziemne – podsumowanie

Warto rozważyć następujące kwestie:

  • Istnieje wiele systemów montażu naziemnego, a większość producentów systemów montażowych ma własne rozwiązania. Zapytaj jednego lub kilku dostawców, który system polecają w Twoim przypadku. Jeśli budujesz własne rusztowanie, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producentów paneli dotyczących zamocowań.
  • Obiekty gruntowe generalnie nie podlegają pozwoleniu na budowę, chociaż są wyjątki.
  • Optymalne nachylenie dla systemu naziemnego wynosi 35-45 stopni chociaż nachylenie ma stosunkowo niewielkie znaczenie dla produkcji energii elektrycznej.
  • Jeśli masz dach dobrze dostosowany do ogniw słonecznych, zwykle nie będzie bardziej opłacalne umieszczanie ogniw słonecznych na ziemi niż na dachu.
  • Jeśli planujesz zamontować panele słoneczne w miejscu, które będzie dobrze widoczne dla przechodniów, warto skonsultować się z dostawcą, jeśli istnieją rozwiązania zmniejszające ryzyko kradzieży.