3 sposoby, aby uzyskać więcej ogniw słonecznych na głównym bezpieczniku
3 sposoby, aby uzyskać więcej ogniw słonecznych na głównym bezpieczniku
11 września, 2020
Jak wydajne sa ogniwa sloneczne
Jak wydajne są ogniwa słoneczne i jak będą wyglądać za 10 lat?
13 września, 2020

Kupując system fotowoltaiczny, duży nacisk kładzie się, nie bez powodu, na cenę i wybór paneli słonecznych. Tutaj omówimy, o czym warto pamiętać, oceniając inną ważną część instalacji: falownik.

Inwerter  ma za swoje główne zadanie zamianę prądu stałego wytwarzanego przez ogniwa słoneczne na prąd przemienny używany w domu. Po panelach słonecznych falownik jest drugim pod względem kosztów materiałem w systemie ogniw słonecznych. Jest to również element, który zwykle wymaga konserwacji w pierwszej kolejności i odpowiada za najwyższe koszty konserwacji w całym okresie eksploatacji systemu fotowoltaicznego.

To powiedziawszy, wybór falownika jest jednym z najważniejszych, abyś mógł bezproblemowo żyć jako producent energii słonecznej. Poniżej przechodzimy przez pytania, które mogą się pojawić przy wyborze falownika.

Jak wybrać model falownika

Jest wielu producentów falowników, a do najbardziej znanych należą SMA , SolarEdge , Fronius , Kostal , Steca , Delta , ABB , Huawei i Sungrow . Spośród nich te pierwsze znajdują się w górnym przedziale cenowym – ale wszystkie są dobrze sprawdzone.

Falowniki mają krótszą żywotność niż inne komponenty w systemie fotowoltaicznym: standardem jest żywotność od 10 do 20 lat. Okresy gwarancji wynoszą zwykle od 5 do 12 lat, ale często producent oferuje dłuższe okresy gwarancji za dodatkową opłatą.

Dobrym pomysłem może być również upewnienie się, że osoby wystawiające gwarancję również oferują dobrą obsługę. Na przykład nie chcesz utknąć w chińskiej centrali PBX, czekając na wymianę falownika !

Wydajność falownika – miara tego, jak duża część energii słonecznej jest zamieniana na energię elektryczną w domu – wynosi zwykle ponad 95%. Z reguły jednak wydajność nie jest decydującym czynnikiem, o ile nie ma dużej różnicy między wybranymi modelami.

Symbol oznaczenia CE musi być wyraźnie widoczny na karcie produktu falownika.

Jak dobrać rozmiar falownika

Przy doborze wielkości falownika często stosuje się zbyt małe wymiary falownika w stosunku do systemu fotowoltaicznego. Jeśli panele słoneczne mają moc szczytową 5 kW, wówczas powszechnie stosuje się falownik o mocy 4-4,5 kW – tj. Niewymiarowy od 10 do 20%. Krótkie wyjaśnienie jest takie, że w systemie ogniw słonecznych w zasadzie zawsze występują straty, w postaci np. wysoka temperatura i inne straty elektryczne, a kąt między słońcem a panelami rzadko jest optymalny. Oznacza to, że panele słoneczne są niezwykle rzadko produkują zgodnie ze swoją mocą szczytową. (zdarza się, że moc z paneli słonecznych jest wyższa niż moc falownika, wtedy produkcja energii elektrycznej jest po prostu ograniczana do maksymalnej mocy falownika). W ten sposób bardziej ekonomiczne staje się zainstalowanie mniejszego i tańszego falownika.

Istnieje również opcja przewymiarowania falownika, jeśli planujesz ostatecznie zwiększyć liczbę paneli. Zakłada to przede wszystkim, że masz więcej miejsca na dachu, ale także, że falownik jest w inny sposób przystosowany do przyszłych paneli. Ta ostatnia zwykle odbywa się poprzez pozostawienie jednego z tak zwanych MPPT falownika ( śledzenia punktu maksymalnej mocy ) lub równoważnego, wolnego dla przyszłych paneli. (Większość falowników ma jeden lub dwa MPPT).

A co z optymalizatorami?

Coś, co staje się coraz powszechniejsze jako opcja dla systemów ogniw słonecznych, to tak zwany optymalizator. Są to elementy elektroniczne, które powodują, że system fotowoltaiczny jest mniej wrażliwy na zacienienie i przyczyniają się do zwiększonych możliwości monitorowania produkcji energii elektrycznej.