Masz wrażenie, że twoje rachunki za prąd są za duże? Warto więc zacząć oszczędzać prąd. Tym bardziej że nie jest to jedynie ukłon w stronę naszego portfela, ale także środowiska. Warto więc wprowadzić nowe, lepsze nawyki, które pozwolą nam żyć bardziej ekologicznie i oszczędnie. Poznaj 8 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii.
Wymiana żarówek na energooszczędne to pierwszy krok do oszczędzania. Według ekspertów obecnie najbardziej wydatne, a zarazem energooszczędne są żarówki typu LED. Według obliczeń ekspertów ich wykorzystanie może oszczędzić nawet 80% energii przy pięciokrotnym zwiększeniu efektywności świetlnej. Oszczędność to nie jedyny plus. Ich żywotność jest znacznie dłuższa od tradycyjnych żarówek.
Ile można oszczędzić w ten sposób? Wymiana żarówki o mocy 60 W na LED 6 W to oszczędność 50 złotych rocznie.
To najprostszy sposób na oszczędzanie energii. Niestety wiele osób o tym ciągle zapomina i często zostawia włączone światło. Warto pamiętać o tej zasadzie, gdy opuszczamy pokój lub kuchnie nawet na krótką chwilkę. Niektórzy uważają, że to działanie jest nieopłacalne, ale najnowsze dane nie zostawiają wątpliwości. Włączenie światła pobiera równowartość energii podobną do sekundy świecenia. Jest jednak wyjątek od tej zasady. Są nimi żarówki kompaktowe, które powinno wyłączać się tylko, gdy opuszczamy pomieszczenie na 5-6 minut.
Może się wydawać, że posiadanie energooszczędnego AGD to już duży krok do oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno pralki, jak i suszarki powinny być załadowane do pełna przed uruchomieniem. To pozwoli uniknąć zbędnej pracy maszyn. W przypadku lodówek warto unikać umieszczania jej obok kuchenek. Im niższa temperatura wokół lodówki, tym mniej będzie pobierać ona energii. Należy unikać też oblodzenia jej wnętrza – to zawsze zwiększa pobór jej mocy. Należy także unikać umieszczania w lodówce ciepłych lub gorących potraw.
Warto dbać także o temperaturę w naszym mieszkaniu. Ta powinna być dostosowana do charakteru pomieszczenia i częstości jego użytkowania. Przykładowo, idealna temperatura do sypialni to 18°C. Według ekspertów obniżenie temperatury o jeden stopień pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania aż o 6%.
Kolejnym prostym sposobem na oszczędzanie energii jest wykorzystywanie listw zasilających, które są świetnym sposobem na oszczędzanie. Można je podłączyć w kuchni, łazience czy domowym biurze. To sprawia, że wszystkie urządzenia są skupione wokół siebie i będzie można je wyłączyć jednym kliknięciem. Należy uważać jednak by nie podłączać do listwy routera – ten może zostać uszkodzony w przypadku awarii listwy.
Wiele urządzeń ma tryb czuwania, który także pożera prąd. To oczywiście bardzo wygodne, ponieważ urządzenie jest zawsze gotowe do uruchomienia i wystarczy chwila, by je włączyć. Tryb czuwania pobiera jednak sporo energii. Warto więc z jego wykorzystania i wyłączać urządzenia z prądu. Takie podejście pozwoli nam zaoszczędzić nawet 300 złotych w trakcie roku.
Chcąc oszczędzić prąd, nie można zapomnieć także o ogrodzie. Warto zrezygnować z dekoracji ogrodowych, które muszą być podłączone do prądu. Zastąpić je można odpowiednikami, które wykorzystują energię słoneczną. Przy wejściach warto zamontować także czujniki ruchu, które także pozwolą nam oszczędzać energię. Światło będzie uruchamiać się tylko, gdy jest to konieczne, na przykład, jak ktoś podejdzie do drzwi.
Jak widać, oszczędzanie energii nie jest skomplikowane. Nie trzeba bowiem od razu decydować się na nowy energooszczędny sprzęt. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zmian, które pozwolą nam oszczędzić energię. Możemy zagwarantować, że te kilka prostych czynności znacząco wpłynie na komfort finansowy, ale także na samopoczucie. Kto bowiem nie czuje się dumny z tego, że robi dla planety coś dobrego.