W dobie coraz większego zakorkowania miast oraz problemów z mobilnym poruszaniem się po aglomeracjach miejskich, pojazdy elektryczne, zwłaszcza małe pojazdy elektryczne, stają się nie tylko alternatywą, ale i poważną konkurencją dla samochodów. Hulajnogi elektryczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które można wybrać w kontekście szybkiego przemieszczania się po ulicach. Tylko czy naprawdę warto się tym zainteresować?
Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z hulajnogą elektryczną w przestrzeni miejskiej i nie możesz wyobrazić sobie, jak można poruszać się na tego rodzaju pojeździe, warto, byś przyjrzał się konstrukcji. Każda hulajnoga elektryczna musi mieć silnik, który będzie napędzał koła. Najczęściej jest to napęd przedni, choć zdarzają się modele z napędem z tyłu.
Druga kwestia przy jednośladowym pojeździe elektrycznym tego typu to bateria. Zazwyczaj jest wtopiona w podest, znajduje się na jego spodzie, dzięki czemu, nie jest zauważalna dla użytkownika i nie stanowi problemu. Rzadko kiedy można ją wyjmować. Zwykle wówczas umieszcza się ją w ramie kierownicy.
Oczywiście każda hulajnoga musi mieć także układ hamulcowy na przód i tył lub tylko na jedną oś oraz elementy dodatkowe, jak lampki LED, odblaski, nóżkę, manetki hamulca i przepustnicę. Często wyposaża się je także w wyświetlacze, które pokazują najważniejsze informacje o jeździe.
Zatem jeśli przekonała Cię jej budowa i wiesz już, że do jazdy potrzebujesz tylko jednego odepchnięcia i załączenia silnika, to powstaje pytanie, na co zwracać uwagę przy jej zakupie. Wybierając elektryczną hulajnogę, musisz pomyśleć o kilku rzeczach.
Pierwszą z nich jest na pewno zasięg. By hulajnoga w mieście miała sens, musi umożliwić Ci przejechanie około 15 km na jednym ładowaniu. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, stąd różne wyniki dla różnych osób – chodzi tu o masę – ale średni zasięg na tym poziomie pozwoli Ci na dojechanie do pracy i wygodny powrót.
Druga kwestia to prędkość. Hulajnoga powinna jechać maksymalnie 25 km/h według nowego projektu przepisów, jednak nieco więcej pozwoli Ci na pokonywanie konkretnych odległości sprawniej. Mocniejszy silnik przełoży się także na pokonywanie wzniesień i przejeżdżanie po krawężnikach.
No i trzecia kwestia to zawieszenie. Hulajnogi mogą być bardzo niewygodne, dlatego trzeba myśleć o tym, by dobra amortyzacja wyłapywała nierówności chodnika czy asfaltu i sprawiała, że jazda będzie o wiele przyjemniejsza.
Rosnąca popularność hulajnóg oraz pojawianie się wypożyczalni sprzętu elektrycznego, między innymi w formie współdzielenia na mieście tego rodzaju środków transportu, sprawia, że coraz częściej możesz myśleć o zakupie hulajnogi. To doskonały pomysł, jeśli masz do pracy kilka do kilkunastu kilometrów i nie chcesz stać w korkach. Poza tym, jeśli wybierzesz model lekki i wygodnie się składający, miejski, to wówczas możesz zabrać go nie tylko do pracy, ale także w podróż komunikacją. A wtedy będzie Ci jeszcze wygodniej.