Gdzie sprawdzić czy pompa ciepła nadaje się na dotację?

Zawór antyzamarzaniowy – przygotuj pompę ciepła na zimę
24 września, 2024
Raportowanie ESG – ważny element współczesnego biznesu
21 października, 2024

Myślisz o zakupie pompy ciepła? Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, odpowiedz na ważne pytanie: czy planujesz uzyskać na nią dotację? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, czy interesujący Cię model na pewno zostanie dofinansowany. Nie wszystkie będą objęte programem „Czyste Powietrze! Wyjaśniamy, jak to sprawdzić.

Wybór pompy ciepła a dotacje – czy rzeczywiście jest o co walczyć?

Na początek najważniejsze: czy w ogóle warto zwracać uwagę na dofinansowanie na pompę ciepła? Zdecydowanie tak! Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy przeprowadzasz jego termomodernizację, możesz liczyć na istotne wsparcie. Może ono sięgnąć nawet 135 000 zł – tyle wynosi maksymalna kwota dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” przy montażu pompy ciepła z instalacją PV oraz kompleksowej termomodernizacji dla osób o niskich dochodach.

Właśnie dlatego, porównując ze sobą różne pompy ciepła pod kątem parametrów technicznych czy ceny, warto od razu sprawdzić, czy znajdują się one na liście ZUM. Fakt ten decyduje o tym, czy na dane urządzenie będzie przysługiwać dotacja, czy nie.

Lista ZUM, czyli co?

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (w skrócie ZUM) jest zestawieniem produktów spełniających określone normy ekologiczne i energetyczne. Trafiają na nią zweryfikowane urządzenia oraz materiały budowlane, które są niezbędne do wykonania termomodernizacji objętej dotacją z „Czystego Powietrza”. Można zatem na niej znaleźć np. zatwierdzone komponenty instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, a także pompy ciepła każdego typu.

Aby urządzenia trafiły na listę ZUM, muszą spełniać określone kryteria. Kluczowe są:

  • odpowiednio wysoka klasa efektywności energetycznej (minimum A+ w przypadku pomp powietrze/woda);
  • dokumentacja – w tym etykieta energetyczna, karta produktu oraz deklaracja zgodności CE;
  • raporty z badań potwierdzające deklarowane parametry pompy ciepła;
  • pozytywna weryfikacja przez instytucje czuwające nad tworzeniem listy ZUM.

Warto wiedzieć, że dla producentów wprowadzenie listy ZUM oznaczało konieczność dostosowania dokumentacji urządzeń. Dlatego lista modeli, które podlegają dotacji, dopiero się poszerza – z każdym miesiącem trafiają na nią nowe pompy ciepła. To powód, dla którego należy obowiązkowo zweryfikować obecność wybieranego modelu na liście ZUM przed zakupem.

Gdzie wyszukać pompę ciepłą pod dotację z „Czystego Powietrza”?

Lista ZUM jest ogólnodostępnym dokumentem. Można ją znaleźć online, na stronie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Znajduje się tam wyszukiwarka, która pozwala „namierzyć” modele podlegające dofinansowaniu z programu „Czyste Powietrze”. Dostępne są dwie opcje:

  1. podanie identyfikatora konkretnego urządzenia (skorzystanie z tego wariantu może być trudne na etapie poszukiwań);
  2. wyszukanie modeli po podstawowych parametrach.

Mimo to przeglądanie listy ZUM w ten sposób może być dość męczące i czasochłonne. Zestawienie zawiera wyłącznie informacje o nazwie modeli urządzeń spełniających dane kryteria oraz o producencie. Na szczęście istnieje wygodniejsza alternatywa.

Jak szybciej znaleźć pompę ciepła o odpowiednich parametrach, która podlega dotacji?

Chcesz wygodniej szukać pomp ciepła zgodnych z wymogami programu „Czyste Powietrze”, a jednocześnie sprawnie porównać ich parametry? Możesz to zrobić samodzielnie. Pomoże w tym np. porównywarka pomp ciepła Pompy.app. Ten niezależny portal pozwala sprawdzić ceny oraz właściwości urządzeń o różnych konstrukcjach, mocach oraz markach. Dzięki temu możesz w krótkim czasie zweryfikować, w który model będzie najlepiej zainwestować.

Porównując ze sobą modele pomp ciepła z listy ZUM o określonej mocy, weź pod uwagę np.:

  • cenę urządzenia;
  • jego typ (monoblok czy split);
  • efektywność energetyczną – istotne są zarówno parametry SCOP W35, jak i SCOP W55;
  • klasy sezonowej efektywności W35 i W55.

Te informacje pomogą Ci ocenić, które urządzenie podlegające dotacji pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno na start, jak i w późniejszej eksploatacji.

Podsumowując, zanim kupisz pompę ciepła, upewnij się, że znajduje się ona na liście ZUM. Tak zyskasz pewność, że będzie ona objęta dotacją z „Czystego Powietrza”. Porównaj ze sobą modele wpisujące się w to kryterium, aby dokonać jak najkorzystniejszej inwestycji.