Gdzie można kupić panele fotowoltaiczne po dobrej cenie?

5 wad i zalet energii slonecznej i fotowoltaiki
5 wad i zalet energii słonecznej i fotowoltaiki
21 września, 2020
Ogniwa słoneczne z optymalizatorami
Ogniwa słoneczne z optymalizatorami – dlaczego warto w nie zainwestować?
23 września, 2020

Fotowoltaika to technologia pozyskiwania darmowej energii elektrycznej, która cieszy się coraz większą popularnością. Całkowita moc instalacji PV w Polsce przekroczyła w 2020 roku 2,2 GB. Również Ty zastanawiasz się nad zainwestowaniem w to rozwiązanie? Jeśli tak, potrzebne Ci będą dobrej jakości panele słoneczne. Zobacz, jak działają i gdzie kupić je w rozsądnej cenie.

Dlaczego fotowoltaika jest tak chętnie wybierana?

Instalacje PV to prosty sposób na samodzielną produkcję energii elektrycznej z naturalnego, odnawialnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Wystarczy zamontować na dachu odpowiednio dobrane moduły, podłączyć je do inwertera, a całość do dwukierunkowego licznika prądu, aby stać się prosumentem i realnie obniżyć rachunki za prąd.
Oszczędności na wydatkach na energię elektryczną mogą sięgać nawet 80% w skali roku, co – zwłaszcza w perspektywie regularnych podwyżek stawek za kWh – pozwala na optymalizację budżetu domu czy firmy. Warto również pamiętać, że:
• właściciele mikroinstalacji do 50 kWp mogą rozliczać nadwyżki wyprodukowanej energii na zasadach net-meteringu, tj. magazynować nadmiar prądu z fotowoltaiki w zakładzie energetycznym, a następnie odbierać 0,7 lub 0,8 kWh za każdą przesłaną 1 kWh. Można to zrobić w ciągu całego roku rozliczeniowego.
• montaż instalacji może być objęty dotacją lub dofinansowaniem, a właściciele mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT, co przyspiesza zwrot z inwestycji.
Instalacja pracuje bezobsługowo, a czas jej życia jest szacowany na ponad 25 lat. To najważniejsze powody, dla których panele słoneczne widać na coraz większej liczbie dachów w Polsce.

Panele słoneczne – podstawa instalacji

Instalacja fotowoltaiczna składa się z dwóch kluczowych komponentów, wśród których główną rolę odgrywają panele słoneczne. To element produkowany z ogniw krzemowych (najczęściej mono- lub polikrystalicznych). W wyniku padania na płytkę krzemową fotonów promieniowania słonecznego zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które prowadzi do powstania prądu stałego. Dlatego to one są pierwszym i kluczowym elementem każdej instalacji. Od ich jakości, a także od dopasowania parametrów paneli fotowoltaicznych do wymaganej mocy systemu zależy efektywność jego pracy.
Drugim elementem instalacji jest inwerter. Odpowiada on za przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny o parametrach odpowiednich do zasilania urządzeń elektrycznych.

Jak dobrać odpowiedni typ paneli fotowoltaicznych?

Moduły słoneczne są bardzo zróżnicowane – zarówno pod względem materiału produkcji, jak i parametrów technicznych. To elementy, które przekładają się również na ich cenę. Jednak dobór tego elementu nie powinien być warunkowany wyłącznie kosztem zakupu.
Znacznie istotniejsze są aspekty takie jak:
• rodzaj paneli – dziś najczęściej wybiera się te polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Te drugie wykazują się większą sprawnością i odpornością na zacienienie, a ich wyższy koszt wynika z większej mocy modułu uzyskiwanej z powierzchni w stosunku do ogniw polikrystalicznych,
• moc oraz wydajność – powinny zostać dobrane do zapotrzebowania energetycznego budynku,
• żywotność – obecnie najlepsze moduły mają czas życia przekraczający 30 lat, a po 20 są w stanie pracować z nawet 90% pierwotnej mocy.
Parametry techniczne paneli warto ustalić z ekspertem. Dlatego najlepszym miejscem na zakup tego typu elementów jest specjalistyczna hurtownia. Panele fotowoltaiczne dostępne w takich punktach dystrybucyjnych pochodzą prosto od producentów i spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące w Polsce.

Hurtownia produktów fotowoltaicznych – dobre miejsce na zakup modułów PV

Doświadczone hurtownie ze sprzętem fotowoltaicznym, takie jak Muno, to punkty dystrybucyjne, z których oferty korzystają przede wszystkim profesjonalni instalatorzy, ale również klienci indywidualni. Dużą zaletą współpracy z takimi punktami jest szeroka dostępność do nowoczesnych modułów o zróżnicowanych parametrach technicznych. Zamówienie jest realizowane najczęściej w ciągu 48 h od jego złożenia.
Ogromnym atutem hurtowni są również ceny produktów – z uwagi na to, że w takich punktach jest prowadzona sprzedaż hurtowa, można liczyć na bardzo atrakcyjne stawki. Z reguły producent współpracuje z hurtowniami bezpośrednio, co daje gwarancję, że za niższym kosztem zakupu nie idzie obniżona jakość kupowanych artykułów.
Reasumując, jeśli chcesz kupić niedrogie panele, które są optymalnie dobrane do potrzeb Twojej instalacji, hurtownia to najlepsze rozwiązanie. Tu uzyskasz fachową poradę od specjalistów z branży i zamówisz moduły, które w pełni sprawdzą się w tworzonym systemie.