Herbata z konopi - wlasciwosci i przygotowanie
Herbata z konopi – właściwości i przygotowanie
27 kwietnia, 2021
Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne – porownanie
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? – porównanie
30 kwietnia, 2021

Wiosna i lato to pory roku, które motywują nas do aktywności na świeżym powietrzu, ale i do podejmowania wyzwań. Dla wielu osób taką nowością wartą wypróbowania będą hulajnogi elektryczne. Pojawiły się na ulicach miast stosunkowo niedawno, dopiero klarują się reguły bezpiecznej jazdy i przepisy drogowe, a obecnie wciąż powstają nowe wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg. Skąd popularność tego rodzaju aktywności i dlaczego system wypożyczalni jest tak lubiany?

Dlaczego warto korzystać z opcji wypożyczania hulajnóg elektrycznych?

Połączenie sportu i rozrywki na świeżym powietrzu z nowinkami technicznymi i ekologicznym transportem – to musiało się udać! Jednak decyzja o zakupie hulajnogi elektrycznej raczej nie powinna być pochopna. Za własną hulajnogę zapłacimy od tysiąca do kilku tysięcy złotych – im większa dopuszczalna waga użytkownika, osiągana prędkość i im oryginalniejszy design, tym wyższa cena. Dlatego, zanim zdecydujemy się na taki zakup, warto wypożyczyć i wypróbować sprzęt. Dzięki wypożyczalni:

 • sprawdzimy, czy to w ogóle środek transportu dla nas i czy nie skończy się na jednej przejażdżce;
 • zapoznamy się z najpopularniejszymi modelami hulajnóg i łatwiej wybierzemy własną;
 • zaoszczędzimy naprawdę duże pieniądze, jeśli chcemy korzystać z hulajnogi sporadycznie;
 • przekonamy się, jak w ogóle działają elektryczne hulajnogi – dla fanów technologii może to być nie lada gratka;
 • możemy też tanim kosztem zrobić sobie rewelacyjną sesję zdjęciową!
 • co najważniejsze: będziemy cieszyć się z jazdy bez zobowiązań.

Najpopularniejsze wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych w Polsce

Elektryczne hulajnogi na minuty to rozwiązanie, które cieszę się coraz większą popularnością. Dla osób, które nie mają ani kilku tysięcy złotych na byciu, ani miejsca na spory sprzęt, a marzą o ekologicznym miejskim środku transportu, jest to wymarzona opcja. Warto poznać największe i najpopularniejsze wypożyczalnie hulajnóg w Polsce:

 • Blinkee City – działa już w prawie 40 miastach w całej Polsce, a także poza naszymi granicami, np. w Rosji, Szwecji czy Hiszpanii. Oferuje zniżki dla studentów i różne oferty promocyjne, jak tanie wtorki. Cena za minutę jazdy bez zniżki to 0,69 zł przy opłacie 2,50 zł za start. Blinkee City oprócz hulajnóg wypożycza także rowery elektryczne i klasyczne oraz skutery elektryczne.
 • Bird – na świecie udostępnia swoje hulajnogi w ponad 100 miastach. Pod koniec 2020 roku sprzęt tej amerykańskiej firmy można było wypożyczyć w 7 miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. Stawka za minutę jazdy wynosi 0,50 zł, ale opłata za start to 3,00 zł. Wciąż szacuje się, że na świecie to właśnie Bird jest liderem wypożyczania i sprzedaży hulajnóg elektrycznych.
 • Lime – na polskim rynku była to pierwsza wypożyczalnia i pozostaje największą pod względem ilości sprzętu. Pojazdy z charakterystycznymi limonkowymi elementami obudowy można spotkać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu – łącznie miasta te na naszym rynku generują 25% hulajnogowego ruchu. Poza Polską firma wyposaża w hulajnogi różne miasta z USA i Europy. Jazda hulajnogą Lime to 3 zł opłaty startowej plus 50 groszy za minutę.
 • Citybee – wypożyczalnia ta cieszy się dużą popularnością ze względu na niższe ceny. Opłata startowa wynosi 2,50 zł, a koszt minuty jazdy to 0,45 zł. Niestety póki co w Polsce z oferty Citybee można korzystać tylko w Warszawie. Co ciekawe, dzięki aplikacji tej firmy można wynająć nie tylko hulajnogę elektryczną, ale także auto dostawcze.
 • Hive – hulajnogą sygnowaną przez Hive mogliśmy początkowo pojeździć w Warszawie i Wrocławiu, potem dołączyły do nich: Poznań, Gdańsk i Kraków. W tym przypadku cena jest aktualnie taka jak za hulajnogi Lime: 3 zł na start i 50 groszy za każdą minutę jazdy.

Hulajnogi elektryczne – co jest potrzebne do ich wypożyczenia?

Właściwie niewiele trzeba, żeby wypożyczyć hulajnogę i cieszyć się jazdą. W przypadku wszystkich firm oferujących sprzęt wystarczy skorzystać z odpowiedniej aplikacji i dokonać opłaty. Czego potrzebujesz?

 • chwili czasu – pierwsze wypożyczenie zawsze trwa dłużej;
 • podstawowych umiejętności – wystarcza przeciętna sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa, by zapanować nad sprzętem;
 • smartfonu z możliwością pobrania aplikacji i dostępem do internetu;
 • około 25 zł na koncie (to, ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi, zależy od marki, ale zwykle trzeba liczyć się z minimalną kwotą właśnie rzędu 25 zł);
 • dobrych chęci – to naprawdę łatwe!

Wypożyczenie hulajnogi elektrycznej krok po kroku

Hulajnogi elektryczne możemy wypożyczać już w we wszystkich największych miastach w Polsce, korzystając z odpowiednich aplikacji – każda firma oferująca sprzęt ma własną aplikację, którą musimy opanować. Mechanizm wypożyczania hulajnogi przez aplikację jest jednak zawsze bardzo podobny:

 • pobieramy bezpłatną aplikację
 • zakładamy konto
 • znajdujemy sprzęt w swojej okolicy i sprawdzamy dostępność
 • rezerwujemy konkretną hulajnogę i mamy czas, by dotrzeć do pojazdu
 • za pomocą aplikacji odblokowujemy sprzęt
 • i możemy ruszać!

Na koniec jazdy trzeba zaparkować sprzęt i pamiętać, by zakończyć przejażdżkę również w aplikacji.

O czym warto pamiętać, gdy już wypożyczymy hulajnogę elektryczną?

Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Łódź… Większość miast umożliwiających nam jazdę do pracy czy rekreację na hulajnodze to ruchliwe metropolie, w których uczestnicy ruchu drogowego muszą szczególnie na siebie uważać. Hulajnoga elektryczna może poruszać się zarówno po chodniku, jak i po ścieżce rowerowej (przepisy mogą ulec zmianie – warto zawsze sprawdzić aktualne prawo), ale trzeba pamiętać, że rozwija ona dużą prędkość i musimy zadbać o bezpieczeństwo. Najlepiej poruszać się po ścieżce rowerowej z prędkością nie większą niż 25 km/h, a jeśli jesteśmy zmuszeni jechać po chodniku – max 8 km/h. Ważne, by być odpowiednio ubranym, ponieważ jazda hulajnogą to również sport – jak najbardziej wskazany jest kask! O wypadek nietrudno, nawet jeśli wsiadamy na hulajnogę na kilka minut, dlatego należy uważać na innych użytkowników dróg i unikać jazdy w słuchawkach, które negatywnie wpływają na naszą koncentrację.