Furoshiki – ekologiczny sposób na pakowanie przedmiotów

Kosmetyki zero waste - 6 przepisow
Kosmetyki zero waste. Tych 6 produktów można zrobić w domu!
5 stycznia, 2021
Naturalne srodki do sprzatania - jak je zrobic
Naturalne środki do sprzątania. Jak samodzielnie zrobić domowe środki czystości?
19 lutego, 2021

Świadomość ekologiczna chyba nigdy nie była tak wysoka. Coraz bardziej oczywista wydaje się społeczeństwu konieczność segregowania odpadów, czy ograniczenia ich produkcji w ogóle. Interesujemy się ideami takimi, jak zero waste i upcykling; próbujemy tworzyć własne kosmetyki lub kupować te, które nie krzywdzą środowiska; w miarę możliwości zamieniamy spalinowe samochody na rowery lub wszelkiego rodzaju pojazdy elektryczne. Coraz chętniej sięgamy też po zapomniane, bardziej ekologiczne rozwiązania. Jednym z zielonych trendów staje się powoli metoda furoshiki, pozwalająca na ekologiczne przenoszenie produktów, której korzenie sięgają VIII wieku.

Historia furoshiki

Metoda furoshiki znana była w Japonii najprawdopodobniej już około 700 roku naszej ery, chociaż nazwę tę zyskała dopiero między XVII a XIX wiekiem. Samo słowo „furoshiki” pochodzi od połączenia „furo” („łaźnia”) i „shiki” („złożenie”), co motywowane jest faktem, iż początkowo używano ich w publicznych miejscach kąpieli — w furoshiki zawijano po prostu wilgotne ręczniki oraz ubrania. Przed przyjęciem się tego terminu, chusty do owijania przedmiotów nazywano „hirazutsumi”, czyli „płaska narzuta”. Metoda zawijania przedmiotów w tkaniny była bardzo popularna i powszechna aż do połowy XX wieku. Kiedy jednak ogólnodostępne stały się torby z tworzyw sztucznych, Japończycy zrezygnowali z furoshiki na ich rzecz. Dzisiaj, wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, obserwuje się powrót tego klasycznego rozwiązania. Propagatorem furoshiki są nawet władze Kraju Kwitnącej Wiśni — w 2006 roku własnoręcznie wykonaną chustę zaprezentowała Yuriko Koike, japońska minister środowiska.

Jak wyglądają chusty furoshiki?

Tak naprawdę nie istnieje żaden klasyczny wygląd chust furoshiki. Mogą być one wykonane ze zróżnicowanych typów tkanin — od bawełny i wiskozy, przez jedwab, aż po nylon. Kiedyś zdobiono je klasycznymi wzorami lub wykorzystywano do ich barwienia technikę shibori (ręcznego koloryzowania, podczas którego uzyskiwano wiele różnych wzorów). Dzisiaj nie muszą mieć już żadnego wizualnego związku z japońską tradycją. Ponadto furoshiki nie posiadają ograniczeń lub standardowych rozmiarów — mogą być tak małe, że da się w nie zawinąć jedynie parę kolczyków, lub tak duże, że wystarczą na małą komodę. Najpopularniejsze wydają się jednak kwadratowe tkaniny o boku 45 cm.

Jak używać chust furoshiki?

Chusta furoshiki w praktyce przypomina nieco inną technikę rozwiniętą w Japonii — origami. W sieci znaleźć można mnóstwo wskazówek, jak rozpocząć przygodę z tą metodą, niemniej jej podstawowe zastosowania wydają się bardzo intuicyjne. Wystarczy położyć np. zakupy w centrum materiału, a potem związać zebrane na środku rogi tkaniny po skosie. To jednak tylko początkowe możliwości japońskiej chusty. Wprawni użytkownicy furoshiki dzięki kilku węzłom są w stanie wykonać ozdobne poszewki na poduszki, czy torby z różnymi typami uchwytów.

Dlaczego furoshiki jest lepsza niż ekotorba?

Stwierdzenie, że furoshiki to lepsza rzecz od ekologicznej torby ma w sobie pewną przesadę (w końcu i jedno, i drugie można wyprodukować bez szkody dla środowiska, a właśnie ten fakt stanowi clue problemu), niemniej kilka możliwości zastosowań furoshiki przemawia na jej korzyść. Dlaczego więc japońska chusta może być uważana za lepsze rozwiązanie?

  • Furoshiki jest multifunkcjonalna. Może służyć nie tylko jako wsparcie transportowe, ale też obrus, koc piknikowy czy okrycie.
  • Japońska chusta nie jest w żaden sposób ograniczona wymiarami, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapakować w nią absolutnie każdą rzecz.
  • Furoshiki nie wymaga inwestycji czasu, ani szczególnych umiejętności krawieckich. W przypadku chęci wykonania ekologicznej torby z np. starych ubrań trzeba znać podstawy szycia i poświęcić na to kilka chwil.
  • Trwałość chusty jest zależna wyłącznie od trwałości materiału — nigdy nie puści na szwie, bo takiego nie posiada.
  • Dziura w chuście? Nie ma się, co martwić! Większą chustę można podzielić na kilka mniejszych i wykorzystać do przenoszenia drobniejszych przedmiotów lub na mniejsze zakupy.
  • Ozdobne furoshiki mogą być wykorzystywane nie tylko do przenoszenia rzeczy, ale też do pakowania prezentów (stanowiąc zresztą dodatkowy upominek).

Lista zastosowań tych podchodzących z Japonii chust jest naprawdę długa. Wydaje się wręcz, że jedyne ograniczenie w ich używaniu stanowi ludzka wyobraźnia, a ta podsuwa coraz ciekawsze pomysły wraz z upływem czasu.

Gdzie kupić chusty furoshiki?

Ekologiczne produkty są coraz powszechniej dostępne i nie inaczej jest z chustami furoshiki. Niejeden eko sklep oferuje tkaniny wzorowane na japońskiej metodzie pakowania, często razem z przewodnikiem po podstawowych technikach ich wiązania. W sieci znaleźć też można firmy zajmujące się wyłącznie sprzedażą i popularyzacją azjatyckich tkanin z klasycznymi zdobieniami. Oczywiście furoshiki możesz też wykonać samodzielnie — np. z ulubionej letniej sukienki lub koszuli, która nagle zrobiły się za małe.