Fotowoltaika na gruncie – jak ją zamontować?

Najlepsze smartwatche damskie dostępne na rynku. Który wybrać?
26 kwietnia, 2024
Szkolenia z ochrony środowiska – dlaczego warto wprowadzić je w firmie?
21 maja, 2024

Panele fotowoltaiczne są coraz chętniej wybierane przez gospodarstwa domowe i duże przedsiębiorstwa. Związane jest to z większą świadomością ekologiczną, ale i z ekonomicznymi rozwiązaniami, których celem jest obniżenie rachunków za prąd. Fotowoltaikę montuje się na dachu lub na gruncie, a wszystko zależy od konkretnej nieruchomości i terenu, który do niej przynależy. W tym artykule przyjrzymy się sposobowi montażu paneli na gruncie.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to coraz częściej spotykane zjawisko w wielu gospodarstwach domowych. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka czynników, a mianowicie:

  • można zamontować znacznie większą ilość paneli, niż byłoby to możliwe na dachu,
  • dużo łatwiej można optymalnie ustawić panele na ekspozycję słońca,
  • dużo prościej wygląda konserwacja takich ogniw,
  • można zyskać samowystarczalność energetyczną, zagospodarowując większą część gruntu.

Najczęściej panele fotowoltaiczne na gruncie są instalowane wtedy, gdy na dachu nie ma dostatecznej ilości miejsca lub jego ułożenie jest niekorzystne w stosunku do słońca. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie montażu w ogrodzie.

Jak instaluje się fotowoltaikę na gruncie?

Przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki na gruncie należy wybrać dogodną lokalizację. Musi być to miejsce z bezpośrednim dostępem do światła, a więc należy wybrać teren, na którym nie ma drzew lub cienia. Najlepiej sprawdzić, w którym miejscu w godzinach od 10:00 do 15:00 świeci cały czas słońce. Dodatkowo należy też określić powierzchnię instalacji i do tego koniecznie trzeba dodać 20 procent, by wokół urządzenia można było się swobodnie poruszać. Bardzo ważne jest, by zrobić projekt, przygotować odpowiednio podłoże i na końcu zamontować panele z pomocą profesjonalistów. Warto skorzystać z porad firmy Ozeus, która ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Przygotowanie projektu

Projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego jest pierwszym etapem, jeśli chodzi o montaż paneli PV. Bardzo ważne, by w tej fazie realizacji koncepcji wybrać moduły, których trwałość jest przewidziana na 25 lat lub dłużej. Nie wolno pominąć konstrukcji, która też musi być stabilna, by wytrzymała przez długie lata. Warto zainwestować w panele lepszej jakości, od renomowanych producentów, gdyż ich wyższa cena jest kompensowana lepszą wydajnością i żywotnością.

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża jest kluczowe dla całego przedsięwzięcia, bo to na nim stanie cała konstrukcja. W niektórych przypadkach na tym etapie należy wyciąć drzewa lub wyrównać całą powierzchnię, a czasami konieczne jest wylanie fundamentów lub deskowanie. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest grunt i jak jest ukształtowany.

Montaż

Moduły nie powinny stać płasko, a więc należy znaleźć idealny kąt nachylenia, który zapewni maksymalny dostęp do światła. Dopiero potem można przystąpić do stawiania konstrukcji. Stelaż najlepiej wykonać ze stali ocynkowanej lub aluminium, które są odporne na korozję i czynniki atmosferyczne. Jeśli stelaż jest gotowy, to można przystąpić do montażu paneli. Na końcu należy podłączyć okablowanie i sprawdzić, czy system działa poprawnie. Należy też pamiętać o uziemieniu, by zapobiec uszkodzeniom wynikającym z uderzenia pioruna.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Bez względu na to, czy ktoś zdecyduje się na panele fotowoltaiczne na gruncie, czy na dachu, to w obu przypadkach można liczyć na spore oszczędności w rachunkach za prąd. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, które wpływa w znacznym stopniu na redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo można skorzystać z wielu programów oferujących dofinansowania tego przedsięwzięcia, co powoduje, że koszt instalacji może być niewielki, a inwestycja może się zwrócić w krótkim czasie.