Fotowoltaika dla rolnika – postaw na energię słoneczną

Program-czyste-powietrze-dla-fotowoltaiki
Program „Czyste powietrze” – na czym polega?
1 września, 2020
Fakty i mity dotyczace elektromobilnosci
Fakty i mity dotyczące elektromobilności
4 września, 2020

Rolnictwo to szczególny rodzaj działalności, bowiem wymaga od człowieka wielkiego poświęcenia, pokory a także pracowitości i umiejętności przewidywania. W pewien sposób uczy człowieka, że aby osiągnąć plony trzeba wykorzystać dobrze czas oraz okoliczności. Odnawialne źródła energii są dla rolników dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na produkcję własnego prądu. Pompa ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi zapewnia nowoczesne bezpieczeństwo energetyczne.

Odnawialne źródła energii w rolnictwie

OZE są idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych większych na na szeroką skalę, ponieważ dzięki ich zastosowaniu można w znacznym stopniu zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej. Panele słoneczne w obecnym czasie są coraz bardziej popularne, wybierane są z roku na rok coraz częściej prze klientów. Aczkolwiek podczas wyboru solarów ważną kwestią są również odpowiednie ogniwa fotowoltaiczne, bowiem jest to istotne aby cały mechanizm działania przebiegał sprawnie. Falownik odgrywa także ważną rolę, odpowiada za przemianę prądu stałego w prąd przemienny. Jeśli jesteś zainteresowany branżą jaką jest fotowoltaika dofinansowanie jest opcją z której możesz również skorzystać. Obecnie działa specjalny program, który ma na celu wspierać rodziny mniej zamożne, a w tym również gospodarstwa rolne, które pragną nabyć instalacje fotowoltaiczne. Możesz skorzystać z częściowego dofinansowania, dzięki temu panele fotowoltaiczne nie będą aż tak dużym obciążeniem finansowym dla Ciebie i Twojej rodziny! Warto zaznaczyć, iż w obecnym czasie prąd w Polsce cały czas drożeje, a dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże inwestycje, rosnące ceny surowca oraz koszty zanieczyszczeń powietrza. Z drugiej strony postęp technologiczny sprawia iż fotowoltaika nigdy nie była tak opłacalna jak w tym momencie. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika rolnictwo jest także obszarem, w którym ma ona zastosowanie, więc będąc rolnikiem także możesz przeprowadzić montaż paneli.

Co fotowoltaika daje rolnikom?

Instalacja fotowoltaiczna polega na tym iż, panele zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która następnie jest wykorzystywana przez urządzenia w domach lub gospodarstwach rolnych. Panele słoneczne generują prąd w ciągu dnia. Warto dodać, iż wytworzona energia, która nie jest od razu zużyta staje się swego rodzaju nadwyżką, która przekazywana jest do sieci energetycznej. Rolnik, który jest prosumentem w ciągu roku ma możliwość odebrania 80% oddanych przez siebie nadwyżek. Proces jest bardzo zautomatyzowany i nie wymaga żadnej dodatkowej biurokracji. Dobrym przykładem jest fakt, iż panele słoneczne mogą służyć jako zasilanie chłodziarek w mleczarni. Instalacja jest naprawdę bardzo opłacalna, gdyż na podstawie przeprowadzonych badań zauważono, iż inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie, nawet bez żadnych dopłat i dotacji. Wszystko to dzięki wysokowydajnym panelom, które są jednymi z przodujących na świecie, oraz posiadają dobry falownik. Z jednej strony jest to dość spory wydatek, jednakże wydane pieniądze zdecydowanie poprawią działanie parku maszynowego, możesz w ten sposób także lepiej wykorzystać powierzchnię rolną, tym samym zwiększając swoje zyski. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika ceny, nie powinny odgrywać tutaj aż taki istotnej roli, bowiem koszt zwraca się bardzo szybko.

Zalety instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwach rolnych:

  • lepsze wykorzystanie nieużytków, rolnictwo i hodowla dzięki zastosowaniu fotowoltaiki lepiej wykorzysta dostępną powierzchnię
  • panele fotowoltaiczne zapewniają zwierzętom cień, między innymi owcom, które z kolei dbają o ty aby panele nie zarosły
  • kolektory słoneczne generują zysk
  • dzięki zastosowaniu paneli oszczędzasz na rachunkach za prąd
  • jest to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla wielu gospodarstw rolnych

Panele fotowoltaiczne można montować na wszelkich budynkach gospodarczych, możesz także przeznaczyć na ich instalację część pól. W ofertach dostępnych produktów są także specjalne panele które częściowo przepuszczają światło, tak zwane podwójnie przeszklone, można je zastosować częściowo do zakrycia tarasów oraz garaży. Stosowane są też w konstrukcjach naziemnych, aby zmniejszyć ujemny wpływ na nasłonecznienie gruntu.

Jeżeli chcesz nabyć panele fotowoltaiczne cena zależeć będzie od wielkości oraz przede wszystkim ilości solarów, aczkolwiek pamiętaj że możesz skorzystać ze specjalnego dofinansowania!