Fotowoltaika, czyli prywatna fabryka prądu. Możesz czerpać z niej same korzyści

W świecie ziół. Aloes i jego właściwości
15 kwietnia, 2020

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pojawiło się kilka nowych sposobów na pozyskiwanie energii dla gospodarstwa domowego i firmy. Rynek oferuje m. in. coraz lepsze kotły na węgiel, ekogroszek czy wydajniejsze pompy ciepła. Poziom zużycia prądu pozwala też wyraźnie zmniejszyć powszechne już oświetlenie LED-owe. Teraz przyszedł czas na fotowoltaikę, którą eksperci określają jako najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałąź przemysłu.

Czym jest fotowoltaika?

W największym skrócie: fotowoltaika to prywatna fabryka, która wytwarza prąd zasilający oświetlenie oraz wszelkie sprzęty elektroniczne w Twoim domu lub firmie. Panele fotowoltaiczne zamontowane np. na dachu budynku, pod wpływem działania promieni słonecznych produkują prąd, dzięki któremu możemy korzystać nie tylko z oświetlenia, pralki czy telewizora, ale też ogrzewać dom przy pomocy kotła elektrycznego, pompy ciepła, a nawet grzałki w zbiorniku buforowym. Dzięki temu praktycznie zapomnimy o rachunkach za prąd w lecie, a nawet w okresie zimowym!

Fotowoltaika rośnie w siłę

Wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym przypadku promieniowania słonecznego, staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Trend montowania paneli fotowoltaicznych na dachu domu lub budynku firmy jest coraz bardziej powszechny ze względu na jego wysoką opłacalność. Ceny energii elektrycznej z roku na rok stają się coraz wyższe, dlatego też coraz częściej szukamy sposobów na to, by zaoszczędzić na prądzie. Fotowoltaika jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

Dofinansowanie fotowoltaiki

Trzeba przyznać, że zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to spora inwestycja, ale jednocześnie bardzo opłacalna. Żywotność instalacji fotowoltaicznej określa się na około 30-35 lat, przy czym już po 6-7 latach możemy oczekiwać zwrotu z tej inwestycji. Do podjęcia decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej może nas przekonać możliwość uzyskania dofinansowania, dotacji oraz specjalnej ulgi podatkowej. Zgodnie z nowym rozporządzeniem z 2019 roku, osoby fizyczne mają możliwość odliczenia od podstawy podatku dochodowego wydatku na panele fotowoltaiczne. W rzeczywistości za panele można zapłacić nawet do kilku tysięcy złotych mniej.