Dlaczego warto zainwestowac w fotowoltaike
Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?
17 sierpnia, 2020
Najwieksza elektrownia sloneczna w Europie
Największa elektrownia słoneczna w Europie
19 sierpnia, 2020

Fotowoltaika jest nowoczesną technologią, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej, za pomocą promieniowania słonecznego. Odnawialne źródła energii ostatnim czasem stają się coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych, przede wszystkim ze względu na dużą oszczędność, aczkolwiek wiele osób zadaje sobie pytanie jakie wady i zalety kryją w sobie OZE. Dlatego przed podjęciem decyzji w kwestii instalacji paneli słonecznych warto poznać ich mocne i słabsze strony.

Pompa ciepła- zalety

Pompa ciepła i panele słoneczne tworzą razem bardzo dobre połączenie, bowiem dzięki ich zastosowaniu sam produkujesz prąd, jednak przed montażem solarów należy wybrać odpowiednie ogniwa fotowoltaiczne, oraz falownik, który pełni ważna funkcję podczas całej instalacji, bowiem zamienia prąd stały w prąd przemienny. Instalacja fotowoltaiczna jak każda nowa gałąź nauki technologicznej wzbudza niepewność zwłaszcza wśród osób, które nie miały z nią nigdy do czynienia. Specjaliści przekonują jednak, iż panele fotowoltaiczne jako alternatywne źródła energii są poniekąd koniecznością w obecnym świetle ciągłego wzrostu zapotrzebowania na prąd, oraz coraz częstszego zużywania zasobów źródeł energii nieodnawialnej. Jedną z największych zalet elektrowni słonecznych jest fakt, iż do wytworzenia prądu wykorzystują w pełni darmowe promieniowanie słoneczne, które występuje praktycznie we wszystkich warunkach środowiskowych, nawet podczas opadów deszczu i sporego zachmurzenia. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika ceny nie powinny odgrywać tutaj bardzo istotnej roli, ponieważ należy pamiętać, iż inwestycja zwraca się w bardzo szybkim czasie. Drugą zaletą jest fakt, iż cała technologia ma charakter bardzo uniwersalny, ponieważ moduły fotwoltaiczne można zainstalować w każdym miejscu: na dachach domów, zakładów przemysłowych oraz na innych budynkach. Warto pamiętać, iż w odpowiedni sposób zamontowane baterie słoneczne bardzo dobrze się sprawdzają, są bezawaryjne i nie posiadają wymiennych części mechanicznych. Również sam koszt uzyskania energii elektrycznej za pomocą paneli jest o wiele mniejszy niż w tradycyjnej elektrowni. Pozyskiwanie energii takim sposobem wpływa także pozytywnie na środowisko, ponieważ nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki takiemu rozwiązaniu chronisz środowisko w którym żyjesz, co tym samym zdecydowanie przekłada się na codzienne życie i funkcjonowanie.Warto dodać, iż w kwestii fotowoltaiki możesz uzyskać specjalną dopłatę na przeprowadzenie instalacji, bowiem jeśli interesuje Cię fotowoltaika dofinansowanie możesz otrzymać korzystając ze specjalnego programu, który działa w Polsce od kilku lat i ma na celu wspierać gospodarstwa domowe, które są zdecydowane na odnawialne źródła energii.

Minusy energii elektrycznej:

  • Dla większości osób największą wadą instalacji fotowoltaicznej jest początkowy koszt inwestycji, który jest uważany za główny minus tego rozwiązania, chodzi tutaj przede wszystkim o zakup oraz zamontowanie baterii słonecznych co oznacza dość spory wydatek.
  • Kolejną dość często wymienianą wadą wśród posiadaczy paneli jest zależność od bardzo zmiennych warunków nasłonecznienia. Dlatego podczas często zmieniających się warunków pogodowych konieczne jest korzystanie z systemu „net- metering”, albo specjalnie do tego zaprojektowanych odpustów, w taki sposób aby było możliwe właściwe wykorzystanie zgromadzonej energii.
  • Należy również pamiętać, iż ze względu na dość niską gęstość całego strumienia energii, fotowoltaika wymaga czasami wykorzystania nieco większych obszarów do pozyskania większej ilości energii elektrycznej, i warto mieć to na uwadze, ponieważ może się to dla niektórych okazać praktycznie nie możliwe do wykonania. Sytuacja taka może mieć miejsce, w przypadku złych warunków ukształtowania terenu.

Jednakże jeśli interesują Cię panele fotowoltaiczne cena nie powinna być tutaj przeszkodą, ponieważ masz możliwość skorzystania dostępnego dofinansowania do przeprowadzenia instalacji. Zdecydowanie warto zagłębić się w temat nowoczesnej energetyki słonecznej, ponieważ może to być Twój pierwszy krok w lepszą przyszłość! Postaw na postęp technologiczny i wybierz nowoczesne  oraz ekologiczne rozwiązanie!