Ekologiczne słomki. Czym zastąpić słomkę z plastiku?

Najwieksze elektrownie na swiecie
Największe elektrownie na świecie
25 lutego, 2021
Gdzie wyrzucic styropian
Gdzie wyrzucić styropian?
3 marca, 2021

Ekologiczne słomki do picia to trend, na który coraz częściej możemy się natknąć zarówno w Internecie, jak i restauracjach. Szacuje się, że Polacy zużywają ponad 3 mln słomek każdego dnia, co powoduje coraz większe zanieczyszczenie naszej planety. Niezwykle frustrującym faktem jest to, że większość słomek ląduje na wysypisku i rozkłada się przez setki lat. Plastikowe rurki trafiają też do oceanów i mórz, a tam bywają mylone z przekąską przez zamieszkujące te wody zwierzęta. Na szczęście coraz częściej spotykanym trendem są słomki ekologiczne, które umożliwiają nam mniejszą produkcję śmieci zanieczyszczających środowisko. Jakie alternatywy dla plastiku znajdziemy dzisiaj w sklepach? Na które rozwiązanie najlepiej się zdecydować?

Dlaczego plastikowe słomki są takim problemem?

140 mln ton odpadów z plastiku – właśnie tyle zanieczyszcza akweny wodne na całym świecie. Dane te wydają się przerażające zwłaszcza w kontekście zwierząt morskich, które traktują czasami słomki czy plastikowe torebki jako pożywienie. Ostre tworzywa sztuczne potrafią również wbić się w ich ciała i tkwić w nich przez całe lata. Jedno i drugie powoduje fatalne skutki w ich organizmie.

Na pozostawione plastikowe śmieci można również natknąć się na plaży. Aż 85% odpadów znajdowanych na europejskich plażach to właśnie tworzywa sztuczne. Co gorsza, w większości plastikowe produkty to przedmioty jednorazowe – klasycznych słomek do picia również używa się zwykle tylko raz. Rocznie w krajach Unii Europejskiej zużywa się 36,4 mln plastikowych słomek, co oznacza, że w ciągu roku każdy z nas wykorzystuje 71 słomek rocznie.

Słomki muszą zniknąć, czyli dyrektywa plastikowa UE

W krajach Unii Europejskiej rocznie wytwarza się ponad 25 mln ton plastiku. Jest to przerażający wynik, tym bardziej że tylko 30% tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. Parlament Europejski poparł wprowadzenie zakazu stosowania plastikowych słomek do napojów oraz usunięcia z oferty branży gastronomicznej sztućców czy opakowań na posiłki z tego samego materiału. Zakaz sprzedawania i wykorzystywania w lokalach jednorazowych plastikowych przedmiotów i zastąpienia ich tymi wielorazowego użytku ma obowiązywać od 2021 roku. Dyrektywa ta ma na celu zminimalizowanie ilości śmieci produkowanych każdego dnia oraz zastąpienie ich tymi, które są kompostowalne i biodegradowalne.

Ekologiczne słomki do picia wielorazowego użytku

Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw, dzięki którym jesteśmy w stanie zrobić coś dobrego dla naszej planety. Jedną z nich są ekologiczne słomki do napojów zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe, kompostowalne, biodegradowalne, wykonane z ekologicznych materiałów. Poniższe porównanie pozwoli wybrać optymalne rozwiązanie, za którego stosowanie nasze środowisko nam podziękuje.

Metalowe słomki składane

Metalowe słomki składane to przydatny, wielorazowy gadżet, który możemy nosić zawsze w torebce czy kieszeni. Zajmują mało miejsca, ich waga jest niemal nieodczuwalna i nie zanieczyszczają środowiska po jednym użyciu. Zwykle też wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu okazują się niemal niezniszczalne. Ich wadami mogą być: pozostawianie delikatnie metalicznego posmaku na ustach podczas picia napoju, nagrzewanie w momencie picia ciepłych płynów czy trudność w ich czyszczeniu. Aby uniknąć tego ostatniego, wystarczy jednak korzystać z dedykowanego czyścika, który zwykle kupuje się w pakiecie ze słomką. Cena metalowej słomki to około 2 zł.

Słomki silikonowe

Słomki silikonowe są połączeniem tworzywa sztucznego i gumy. To produkty bezpieczne w użyciu, idealne do zimnych i ciepłych napojów, dostępne w wielu kolorach. Dzięki temu, że są dość plastyczne, nie spowodują uszkodzenia zębów czy jamy ustnej. Ich wadą jest również trudność w czyszczeniu oraz fakt, że po długim okresie użytkowania, kolor delikatnie matowieje. Wykorzystana silikonowa słomka może zostać ponownie przetworzona. Słomkę z silikonu kupisz już za 2-3 zł za sztukę.

Słomki ze szkła

Szklane słomki również należą do ekologicznych rozwiązań. Dzięki materiałowi, z jakiego są wykonane, można myć je zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Przezroczysty materiał pozwala łatwo skontrolować, czy w środku nie pozostały resztki, które wymagają usunięcia. Wadą produktu może być jego kruchość, przez którą niekoniecznie nadaje się do noszenia w torebce. Szklane słomki mogą się łatwo stłuc i zranić rękę lub jamę ustną. Są dostępne osobno, ale również w zestawach po kilka sztuk. Przy wielopakach ich cena potrafi zaczynać się nawet od złotówki.

Słomki bambusowe

Słomki bambusowe są wykonane z naturalnego surowca, jakim jest rodzaj grubej trawy występującej w Azji – bambus. Zaletą tego produktu jest to, że do jego wyprodukowania nie są używane żadne chemiczne substancje. To ekologiczne słomki, które również są wielorazowe, w pełni kompostowalne i biodegradowalne. Nie są tak trwałe, jak te z metalu czy plastiku, a ich porowata struktura może utrudniać ich stuprocentowe wyczyszczenie. Nie da się jednak ukryć, że fakt wykonania tego produktu z w pełni naturalnego materiału z pewnością przyciągnie klienta, który chce podążać w nurcie eko.

Ekosłomki jednorazowe

Oprócz słomek wielokrotnego użytku, na rynku dostępne są też ekologiczne rozwiązania jednorazowe. Tego typu eko produkty powinny zainteresować zwłaszcza restauratorów oraz właścicieli pubów i barów.

Naturalne słomki ze słomy

Słomki ze słomy, jak wskazuje sama nazwa, produkowane są ze słomy uzyskiwanej z pszenicy. Sprawdzą się zarówno w przypadku napojów ciepłych, jak i zimnych. Ich główną zaletą jest to, że nie rozmiękają podczas użytkowania. Niestety, można je łatwo uszkodzić mechanicznie, przez co wykorzystanie ich ponownie jest utrudnione. Charakteryzują się małą średnicą, więc nie będą dobrym rozwiązaniem w przypadku picia gęstych soków. Osoby uczulone na gluten powinny na nie uważać, ze względu na obecność pszenicy. Za ich wyborem z pewnością przemawia cena, gdyż można kupić je już za kilkanaście groszy za sztukę.

Słomki z trawy

Ekologiczne słomki z trawy Lepironia z Wietnamu to hit prosto z Azji! Są najprostszym zamiennikiem plastikowych słomek. Ich średnica jest większa niż ta, którą mogą się pochwalić słomki ze słomy, dzięki czemu gęste napoje nie powinny stanowić wyzwania. Są jednorazowe, higieniczne i w pełni biodegradowalne. Ich cena również jest niska, ponieważ to niecałe 20 gr za sztukę.

Słomki z makaronu

Słomki z makaronu to ciekawy wynalazek, który od razu po zastosowaniu lub w jego trakcie, można zjeść. Jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z makaronu, przez co osoby niespożywające glutenu, powinny podwójnie uważać. Ich zaletą jest bez wątpienia to, że zjedzone, nie przyczynią się do produkcji dodatkowego plastiku, a będą urozmaiceniem podczas spożywania płynu. Wadą z pewnością jest to, że można je bardzo łatwo ukruszyć, a niezjedzone przyczynią się do marnowania jedzenia i wyrzucenia go. W Polsce jest to duży problem, ponieważ statystyczny Polak wyrzuca rocznie około 247 kg żywności, co zapewnia nam piątą pozycję w Unii Europejskiej.

Słomki z wytłoczyn jabłkowych

To kolejne kompostowalne rozwiązanie, które jest przyjazne dla środowiska. Łasuchy z pewnością się ucieszą, ponieważ po wypiciu napoju, można ją spokojnie zjeść! Nie ulega rozmakaniu przez pierwsze 60 minut oraz nie zmienia smaku cieczy, ale na tym raczej kończą się nad nią zachwyty. Z powodu małej średnicy nie nada się do wszystkich napojów. Cena takiej słomki to nieco ponad 30 gr za sztukę.

Nie wszystkie alternatywy plastikowych słomek są ekologiczne!

Mimo wielu ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku należy pamiętać, że to, co nie jest plastikiem, nie zawsze musi iść w parze z byciem ekologicznym. Często mylnie uważamy, że wykonanie produktów z innych surowców oznacza, że są lepsze dla środowiska tylko dlatego, że nie są plastikowe.

Czym jest PLA?

Mimo tego, że słomki z PLA, czyli z polimeru wykonanego ze skrobi ziemniaczanej czy trzciny cukrowej, są powszechnie uważane za w pełni biodegradowalne, to jednak nie do końca jest to prawdą. W teorii PLA, czyli bioplastik, jest tworzywem biodegradowalnym, jednak zgodnie z zasadami segregacji nie powinien on trafiać do pojemnika na takie odpady. Podczas domowej segregacji należy wrzucić go do pojemnika żółtego – na odpady selektywnie zbierane. W związku z tym PLA niemal nigdy nie trafia do kompostowni, przez co przypisywanie mu ekologicznych cech mija się z prawdą. Reasumując, PLA nie jest kompostowane, a spalane, co z ekologią nie ma nic wspólnego.

Bądź bardziej ekologiczną wersją siebie i pożegnaj słomki na zawsze

Słomka bambusowa, szklana, ze słomy, papierowe słomki… Bogata oferta wysokiej jakości eko zamienników plastiku pozwala zrezygnować z części tworzyw sztucznych w naszym życiu w zasadzie bez żadnego dyskomfortu. Rozważając jednak ten problem, warto zastanowić się, czy w przypadku niektórych gadżetów naprawdę potrzebujemy ich zamienników? Czy nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ich ze swojego życia? Osoby, dla których stosowanie słomek nie jest przymusem, mogą pić wodę lub gęste smoothie prosto ze szklanki, nie produkując tym samym dodatkowych śmieci (nawet jeśli są one bardziej eko niż plastik). Czasem lepiej zastanowić się, co umieszczamy w sklepowym koszyku i czy to eco rozwiązanie jest naprawdę bardziej ekologiczne niż pozostawienie danego produktu na półce.