Piec na pellet
Jaki piec na pellet wybrać do domu jednorodzinnego? Oto najważniejsze kryteria
28 grudnia, 2021
Restrukturyzacja gospodarstw rolnych
Restrukturyzacja gospodarstw rolnych – na czym polega?
5 lutego, 2022

Wielu czytelników tego artykułu z pewnością miało kiedyś do czynienia z budową domu. Jak wiadomo bardzo ważnym aspektem, przy projektowaniu domu jest ogrzewanie. Metod ogrzania budynku jest oczywiście naprawdę wiele. My skupimy się tutaj na jednym systemie grzewczym – w naszej opinii najlepszym. Mowa tu oczywiście o pompach ciepła. Dobrze będzie zatem ustalić – co to są pompy ciepła?

Co to są pompy ciepła?

Pompy ciepła to niezwykle ekologiczne i jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie problemu zimna w domu. W celu wytworzenia ciepła wykorzystuje się prawie w całości odnawialne źródło energii – wodę. Do przetransportowania wody we wnętrzu urządzenia stosuje się energię elektryczną, dzięki niej woda przy procesach sprężania przyczynia się bezpośrednio w wytworzenie energii cieplnej.

Zastosowanie pompy ciepła daje ogromną przewagę nad innymi metodami ogrzewania. Poruszymy tu klika z tych najważniejszych.

Przede wszystkim; w odróżnieniu od większości znanych metod tworzenia ciepła nie wykorzystuje się w nim spalania. Sprawia to, że nie powstaje przez to dym, popiół, pyły, spaliny czy inne „śmieci”.

Energia wytworzona w procesie grzewczym pompy ciepła nie jest marnowana, jak ma to miejsce w przypadku innych metod. Sprawia to, także poza aspektami ekologicznymi, że w mniejszym stopniu przepalany jest nasz budżet.

W przypadku pomp ciepła o wysokim współczynniku COP, określającym jej sprawność i efektywność, możliwe jest umniejszenie wymaganej do pracy urządzenia energii elektrycznej praktycznie do zera. Takiego rodzaju pompy ciepła znaleźć można choćby w firmie Lumifil.

Jak działa taka pompa ciepła?

Działanie pomp ciepła jest w zasadzie proste. Woda zostaje pobrana z gruntu, bądź z powietrza, następnie będąc zasysana do sprężarki. Tam drastycznie rośnie temperatura i ciśnienie cieczy znajdującej się w środku. Po zmiany płynnej wody w parę przeprowadza się na niej proces skraplania, podczas którego pobiera się w całości uzyskane tam ciepło. Woda jest następnie przywracana do gruntu.

Zastosowanie tego sprytnego rozwiązania sprawia, że pompy ciepła cieszą tak dużą popularnością. W odróżnieniu od rozwiązań wymagających spalania (gaz/węgiel) są one praktycznie odporne na zmianę cen tych surowców. Woda w ziemi i w powietrzu będzie przecież zawsze.