Co to są fosforany i dlaczego ich obecność w domowych środkach czystości jest tak niebezpieczna?

Wydajne instalacje generujące prąd
27 maja, 2021
Gazy fluorowane
Emisje gazów fluorowanych w Unii Europejskiej zostaną obniżone do 2030 roku
3 sierpnia, 2021

fosforany

Niezliczona ilość środków czyszczących takich jak tabletki do zmywarki oraz proszki do prania zawiera składniki zwane powszechnie fosforanami które są bardzo szkodliwe dla środowiska. Komisja Unii Europejskiej już od wielu lat próbuje nakładać coraz większe limity na ich stosowanie w środkach czystości a nawet całkowicie ich zabronić, niestety jak na razie nieskutecznie. Fosforany, stosowane w praniu zdobywały popularność niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej, wypierając przy tym tradycyjne mydło. Były od niego skuteczniejsze podczas prania w twardej wodzie. W tamtych czasach jednak nikt nie sprawdzał ich wpływu na środowisko naturalne. Pierwsze negatywne skutki działania fosforanów wykryto dopiero w późnych latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych, mimo wszystko – mimo apelów wielu grup naukowych – stosowane są do dzisiaj.

Jak fosforany przedostają się do środowiska?
Woda pochodząca ze zmywarki lub pralki spływa do kanalizacji i stamtąd finalnie trafia do rzek. Fosforany wystepują w wodzie zarówno jako zawiesina jak i zupełnie niewidoczna dla ludzkiego oka forma rozpuszczona. Oczywiście fosforany są usuwane z wody w oczyszczalniach ścieków jednak nie całkowicie i część z nich trafia do rzek oraz morza.

Dlaczego fosforany są tak szkodliwe?
Fosforany prowadzą do eutrofizacji czyli procesu który sprzyja szybkiemu rozwojowi mikroorganizmów, takich jak glony i sinice. Ich nadmierna ilość skutkuje tym że podczas ich późniejszego rozkładu w wodzie zachodzą procesy które zużywają duże ilości tlenu, co w efekcie powoduje obumieranie ryb. Sinice są bardzo dobrze znane każdemu, kto pragnie spędzić wakacje nad polskim morzem. Wytwarzane przez nie toksyny są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą powodować silne zatrucie a co gorsze ich toksyny unoszą się również w powietrzu.

Co możemy zrobić?
Fosforany to tylko jeden z wielu niebezpiecznych dla naszego środowiska a także zdrowia składników, który skrywa się w naszych domowych środkach czystości. Ponieważ na chwilę obecną ich stosowanie nie jest zabronione (za wyjątkiem niektórych Stanów w USA) musimy samodzielnie i świadomie podejmować decyzje przy wyborze naszych domowych detergentów. Z pomocą przychodzi Firma John Econ, produkująca ekologiczne środki czystości, nie zawierające fosforanów ani żadnych innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska składników. Produkty firmy John Econ to powrót do dobrze znanej naszym babciom sody oraz mydła które w odpowiednim połączeniu stają się skuteczną alternatywą dla szkodliwej chemii. Wśród oferowanych przez firmę John Ekon produktów na szczególną uwagę zasługują proszki do prania, pasta czyszczącą oraz tabletki do zmywarki.

Warto odwiedzić stronę https://www.johnecon.pl, aby uzyskać więcej informacji na temat samej firmy, jak i oferowanych produktów. Dodatkowo wszystkie środki czyszczące oferowane przez firmę John Econ posiadają całkowicie biodegradowalne opakowania.