3 sposoby, aby uzyskać więcej ogniw słonecznych na głównym bezpieczniku

Sposoby na magazynowanie energii
Czy można magazynować energię elektryczną? – TOP 3 sposoby
9 września, 2020
Jak wybrac dobry falownik
Jak wybrać dobry falownik do fotowoltaiki?
11 września, 2020

Jednym z najczęściej otrzymywanych pytań są różne warianty pytania „Jak duży system fotowoltaiczny może zmieścić się na moim głównym bezpieczniku?”.

Prosta odpowiedź opiera się na tym, jak wysoki efekt możesz uzyskać z abonamentu ubezpieczeniowego. Na przykład, jeśli masz 16 A, przybliżona maksymalna wartość gniazda będzie 1,73 x 400 x 16 (Root z bezpiecznika 3, 400 V, 16 A) = około 11 000 W lub 11 kW.

Czy jest to więc maksymalny rozmiar systemu fotowoltaicznego? No nie bardzo. Oto trzy opcje, jak uzyskać jeszcze więcej ogniw słonecznych na głównym bezpieczniku!

Zwymiaruj falownik

Tak naprawdę to nie całkowita maksymalna pojemność paneli słonecznych decyduje o tym, czy główny bezpiecznik zostanie obciążony a falownik. Jeśli masz główny bezpiecznik 16 A, który w ten sposób może być obciążony maksymalnie około 11 kW, możesz mieć falownik o mocy 11 kW, ale o większej mocy całkowitej na panelach słonecznych.

Standardowe jest nawet zmniejszenie rozmiaru falownika w stosunku do paneli słonecznych. Powodem jest to, że ogniwa słoneczne bardzo rzadko produkują zgodnie z ich maksymalną mocą , a kupując mniejszy falownik, koszt jest niższy.

Powszechne jest wymiarowanie falownika tak, aby stanowił około 80-90% mocy ogniwa słonecznego , ale można zejść jeszcze niżej bez utraty znacznej ilości energii elektrycznej w skali roku. Jeśli dławisz system fotowoltaiczny, który wskazuje na południe do 60% całkowitej mocy paneli słonecznych, w rzeczywistości tracisz tylko między 5-10% rocznej produkcji, w zależności od tego, jak panele są nachylone, według konsultanta ds. Ogniw słonecznych Johana Paradisa. (A jeśli rozprowadzisz panele słoneczne, na przykład na wschód i zachód, stracisz jeszcze mniej).

To, o ile można zmniejszyć rozmiar falownika, zależy od zaleceń montażowych i gwarancji producenta.

Dynamiczne ograniczenie falownika

Ponieważ wiele nieruchomości ma podstawowe zużycie energii elektrycznej w lokalu – np. lodówka lub zamrażarka, która jest zawsze włączona – istnieje więc duża szansa, że ​​prąd wyprowadzany przez główny bezpiecznik w większości przypadków nie jest tak duży, jak wytwarzany prąd. Jeśli masz główny bezpiecznik, który może obsłużyć maksymalną moc 11 kW, ale własne zużycie co najmniej 2 kW, powinieneś być w stanie mieć instalację 13 kW, prawda?

Problem w tym, że elektrownia będzie tam prawdopodobnie siedzieć ponad 30 lat iw tym czasie dużo się będzie działo ze zużyciem prądu, można np. efektywność energetyczna lub nawet przeprowadzka. Oznacza to, że firmy zajmujące się siecią elektroenergetyczną generalnie nie są tak chętne do akceptowania obiektów, które mogłyby przeciążyć główny bezpiecznik.

Istnieje jednak sposób obejścia tego problemu: zamontowanie innego licznika energii elektrycznej, który mierzy, ile prądu przechodzi przez główny bezpiecznik, a tym samym dynamicznie ogranicza moc wyjściową falownika. Jeśli wyprodukujesz tak dużo energii słonecznej, że zostanie przekroczony maksymalny bezpiecznik głównego bezpiecznika, produkcja w falowniku zostanie przerwana.

(Podobnie, możesz użyć baterii jako „monitora mocy” . Zamiast ograniczać moc w falowniku, upewnij się, że jest miejsce w baterii, a gdy produkcja energii elektrycznej jest wysoka, część nadwyżki jest przechowywana w baterii.)

Jest to rozwiązanie, w którym zakład energetyczny może mieć różne dyrektywy, więc jeśli planujesz dynamiczne ograniczanie mocy, zalecamy najpierw skonsultować się z nim!

Oddzielne bezpieczniki do produkcji i konsumpcji

W rzeczywistości możesz mieć różne główne bezpieczniki na zakupionej energii elektrycznej i na rozładowanej nadwyżce energii elektrycznej, w której znajdują się ogniwa słoneczne. Jeśli masz 16 A w przychodzącej subskrypcji, możesz np. mieć 25 A na wyjściu. Wymaga to jednak dodatkowej instalacji elektrycznej, aw niektórych przypadkach opłaty za połączenie u operatora sieci energetycznej (ale bez dodatkowych kosztów miesięcznych lub rocznych). Dotyczy to przyłączy sieciowych do 63 A.

Według Thomasa Petterssona, odpowiedzialnego za połączenia systemów fotowoltaicznych w E.ON, środek ten jest najczęściej stosowany w przypadkach, gdy są stosunkowo duże dachy, ale ze stosunkowo małymi bezpiecznikami głównymi , np. w niektórych nieruchomościach rolniczych.

Jednak nawet w przypadku tego środka przedsiębiorstwa zajmujące się sieciami elektrycznymi mogą mieć różne wytyczne.

Na wynos

Jeśli chcesz uzyskać rzędu 10-25% dodatkowej mocy ogniwa słonecznego na głównym bezpieczniku, najczęstszym i najprostszym rozwiązaniem jest zwymiarowanie falownika w stosunku do mocy paneli.

Jeśli posiadasz duży dach w stosunku do swojego głównego bezpiecznika (np. Rolnictwo z dużymi dachami) lub nieruchomość komercyjną o wysokim podstawowym zużyciu energii elektrycznej w ciągu dnia, oddzielne abonamenty na produkcję i zużycie oraz dynamiczne ograniczenie mocy to dobre rozwiązania, które nie muszą wiązać się z dużymi dodatkowymi kosztami. Jednak w przypadku obu tych alternatyw przed przejściem dalej należy skonsultować się z dostawcą energii elektrycznej.