Park Narodowy Ujście Warty – popularna ścieżka przyrodnicza

Dzien Psa
Dzień psa, czyli święto miłości do czworonożnych przyjaciół.
6 sierpnia, 2020
Osrodek-edukacji-ekologicznej-w-Chalinie
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Chalinie – poznaj bliżej naturę!
7 sierpnia, 2020

W obecnej sytuacji, jaka panuje na świecie, wielu ludzi jest nie tylko żądnych podróży, ale również zmęczonych tą niepewnością i strachem o przyszłość. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się ucieczka do świata przyrody, w którym odrodzi się zmęczona dusza. Zwłaszcza teraz warto jest przyjrzeć się bliżej Polsce i poznać jej najpiękniejsze zakątki. Gdzie najlepiej udać się, aby podróż była bezpieczna i przyniosła upragniony odpoczynek?

Parki krajobrazowe i narodowe

Najpiękniejsze wytwory natury można z pewnością podziwiać na terenach uznanych za parki krajobrazowe oraz narodowe. To właśnie na ich terenach znajdują się objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt a także ciekawe formy ukształtowania terenu. Są miejscem, w którym człowiek skupi się raczej na wyciszeniu i pobędzie z dala od tłumu, co jest teraz niezwykle istotne. Ciekawym parkiem narodowym jest park, który powstał na obszarze, na którym to już przed jego założeniem występowały formy ochrony przyrody: rezerwat przyrody a następnie park krajobrazowy. O jakim miejscu mowa?

Park Narodowy Ujście Warty

Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem tego parku narodowego jest przepływająca przez jego środek rzeka Warta, która to na jego terenie kończy swój bieg. W związku z występowaniem tam terenów podmokłych, Park Narodowy Ujście Warty stał się miejscem bytowania około 279 gatunków ptaków. Dlatego też symbolem parku stała się gęś zbożowa. Jest to również obszar występowania charakterystycznych dla wilgotnych terenów zbiorowisk roślinnych. Tutejsze rozlewiska zostały wpisane na listę Ramsar, na której to znajdują się objęte ochroną tereny podmokłe, zwłaszcza te będące terenami lęgowymi dla ptaków.

Co jeszcze można zobaczyć w parku Ujście Warty?

  • liczne gatunki ptaków, w tym wiele z nich to „gatunki specjalnej troski”
  • 39 gatunków ssaków, m.in. bóbr i wydra, które także związane są ze środowiskiem wodnym
  • 35 gatunków ryb, przede wszystkim karpiowatych
  • ponad 600 gatunków roślin
  • ścieżki rowerowe

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, tj. spacerów, biegania czy jazdy na rowerze, przez terytorium Ujścia Warty przebiegają szlaki i ścieżki przyrodnicze. Można wymienić tutaj 8 szlaków: żółty, zielony i czarny, które to przebiegają bezpośrednio przez teren parku, oraz szlak derkacza, szlak gęgawy, szlak kani, szlak dudka i szlak dzięcioła, które przebiegają w jego pobliżu. Ścieżki przyrodnicze natomiast posiadają tablice, na których można wyczytać jakie zjawisko znajduje się w pobliżu danego miejsca. Stanowią więc doskonałą formę zwiedzania parku na własną rękę bez ryzyka pominięcia jakiegoś ważnego fragmentu parku.

Ponadto na turystów czekają punkty widokowe, z których można podziwiać rozległe tereny parku oraz zrobić sobie przepiękne zdjęcia pamiątkowe. Obecnie park dysponuje pięcioma wieżami widokowymi, jedną platformą widokową oraz dwie czatownie, z których jest możliwość obserwacji żyjących tam zwierząt.

Park Narodowy Ujście Warty można odwiedzać przez cały rok.

Inne lubuskie atrakcje

Będąc na wycieczce w Parku Narodowym Ujście Warty można również zobaczyć jakie inne atrakcje turystyczne oferuje województwo lubuskie. Poza walorami przyrodniczymi okolica parku może poszczycić się wieloma wartymi uwagi budowlami i zabytkami. Są to między innymi:

  • muzea (Twierdzy Kostrzyn, Chwały Oręża Polskiego, martyrologii, browarnictwa)
  • kościół i ruiny zamku Joannitów
  • pole bitwy pod Sarbinowem
  • wystawa pamiątek regionalnych

Te miejsca będą szczególnie interesujące dla miłośników historii.

Dla najmłodszych turystów również znajdzie się coś ciekawego. Mowa tutaj o Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, gdzie dzieci, chociaż nie tylko one, spędzą ciekawie czas oglądając coś, czego na co dzień nie zobaczą.

Niezbędne wskazówki przed wycieczką

Żeby uniknąć niespodzianek, przed rozpoczęciem wycieczki należy zorientować się gdzie dokładnie chce się wejść, gdyż nie w każdym miejscu parku można poruszać się samochodem. Istotnym plusem jest to, że na obszarze parku znajduje się parking, do którego jednak prowadzi droga o średnim stanie technicznym. Najlepszym więc środkiem poruszania się do i po parku będzie rower, którym będziemy w stanie zwiedzić najważniejsze miejsca.

Na terenie parku można przebywać od świtu do zmierzchu, jednak wstęp do siedziby parku i ośrodka edukacyjnego jest możliwy wyłącznie w wyznaczonych godzinach. Przebywanie w parku jest bezpłatne, a jedyną, symboliczną opłatę ponosi się za wejście na wieżę widokową w Chyrzynie.

Wycieczka do Ujścia Warty jest doskonałym pomysłem na spędzenie weekendu, zaczerpnięcie świeżego powietrza i zapoznanie się z szerokim wachlarzem unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Warto wspomnieć, iż jest to najmłodszy park narodowy w naszym kraju, który jednak nie ustępuje niczym pozostałym parkom. Odwiedzając park narodowy należy jednak pamiętać, że to miejsce ma na celu głównie ochronę unikalnych form przyrody oraz gatunków i nie powinno się traktować go jako miejsce imprez, a raczej wyciszenia i oddechu.

po wyznaczonych drogach publicznych

Więcej: https://www.travelin.pl/region/park-narodowy-ujscie-warty
Copyright © Travelin.pl